Bebeklerde Göbek Kordonu Bakımı

Rahimde, göbek kordonu bebeğinizin büyümesi için gereken oksijeni ve besinleri sağlar.

Bebeklerde Göbek Kordonu Bakımı
06 Nisan 2021 - 00:27
Doğumdan sonra, kordon kenetlenir ve kesilerek bir güdük bırakır. Bu, sonunda düşer ve iyileşerek göbek deliğini oluşturur. İyileşme sırasında oluşabilecek sorunları önlemenin yolları vardır.

Doğumdan Hemen Sonra Ne Olur?
Doğumdan sonra, doktor veya ebe bebeğinizin kordonunu plasentadan keser ve kalan güdük klempini sıkıştırarak koparır. Birkaç gün sonra, göbek kütüğü kuruduktan sonra kelepçeyi çıkarabilirsiniz.

Göbek Kütüğü Ne Kadar Süreyle Takılı Kalır?
Göbek kütüğü genellikle 5 ila 15 gün bağlı kalır. Bu süre içinde kordon kurur, çeker ve kararır. Bazen, özellikle düşmeden önceki günlerde, güdük biraz sızabilir ve bebeğinizin kıyafetlerinde izler bırakabilir.

Kolayca çıkacak gibi görünse bile kordonunu çekmeyin, çünkü bu iyileşme süresini uzatabilir ve yara izine neden olabilir. Kordon kökünün kendi zamanında düşmesine izin verin.

Güdük düştüğünde, güdük bölgesinde bazen biraz kanama olur. Bu normaldir ve çabucak durmalıdır.

Herhangi bir endişeniz varsa lütfen doktorunuza veya anne ve çocuk sağlığı hemşirenize görünün.

Göbek Kordonu Bakımı
Göbek kordonunu bebeğinizin normal banyo rutininin bir parçası olarak yıkayın.

Önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Yalnızca su, pamuklu ped kullanın ve dikkatlice kurulayın. Güdük üzerine çiş veya kaka bulaşırsa, temizlemek için yumuşak bir sabun kullanabilirsiniz. Antiseptik ve alkol kullanmanıza gerek yoktur.

İpin bezin dışına oturmasına izin verin, böylece havada kurumasını sağlayacaktır. Bu, bezin kordon kütüğünün altına katlanmasıyla yapılabilir. Güdük etrafındaki hava akışını durdurduğu için göbek kordonunu yara bandı veya bandajla kapatmaya gerek yoktur.

Kordon kütüğünü yıkamıyorsanız, ellememeye çalışın.

Göbek Deliğinin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?
Göbek deliğinin günler içinde tamamen iyileşmesi gerekir. Kordon düştükten sonra biraz kanayabilir veya sızabilir, ancak sürekli yapışkanlık veya akıntı varsa, enfekte olabilir ve doktorunuza veya anne ve çocuk sağlığı hemşirenize göstermelisiniz.

Bazen göbek deliği tamamen iyileşmez ve güdük bölgesinde nemli kırmızı doku oluşur, genellikle bir yumru bulunur. Buna granülom denir. Genellikle zararsızdır, ancak doktorunuzdan veya çocuk ve aile hemşirenizden bakmasını istemelisiniz.

Kablonun Enfekte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Göbek deliği enfeksiyonunun belirtileri şunları içerebilir:

Göbek deliği üzerinde veya çevresinde kızarıklık, şişme, yapışkanlık veya kötü bir koku

Bebeğinizde ateş, yetersiz beslenme ve yorgunluk

Bebeğinizin kordon kütüğü veya göbek deliğinin enfekte olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.