Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde diş çıkarma 3 ay gibi erken bir zamanda başlayabilse de büyük olasılıkla ilk dişin bebeğinizin dişeti çizgisini 4 ila 7 aylıkken itmeye başladığını göreceksiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?
08 Mart 2021 - 00:02
Ortaya çıkan ilk dişler, genellikle merkezi kesici olarak da bilinen iki alt ön diştir. Genellikle 4 ila 8 hafta sonra 4 ön üst diş (merkezi ve yan kesici dişler) tarafından takip edilir. Bunu takip eden bir ay sonra ise alt yan kesici dişler (alt ön dişleri çevreleyen iki diş) de kendini gösterecektir.

Kırılmanın yanında ilk büyük azı dişleri (yiyecek öğütmek için kullanılan arka dişler), ardından son olarak göz dişleri (üst çenedeki sivri dişler) vardır. Çoğu çocuğun 20 süt dişinin tamamı üçüncü yaş günlerine kadar çıkar. Çocuğunuzun dişleri bundan çok daha yavaş çıkarsa, doktorunuzla konuşun.

Bazı nadir durumlarda, çocuklar bir veya iki dişle doğarlar veya hayatlarının ilk birkaç haftasında dişleri çıkar. Dişler beslenmeyi engellemedikçe veya boğulma riski oluşturacak kadar gevşek olmadıkça, bu genellikle endişe nedeni değildir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?
Bebekler diş çıkarmaya başladığında, daha fazla salya akıtabilirler ve bu süreçte sıklıkla bir şeyleri çiğnemek için çaba harcarlar. Bazı bebekler için diş çıkarma ağrısızdır. Bazı bebekler kısa süreli sinirlilik halleri yaşarken, bazı bebekler ise ağlama krizleri, bozulmuş uyku düzeni ve yeme alışkanlıkları ile haftalarca rahatsız ve huysuz bir hal alabilir. Diş çıkarma, bebeğiniz için rahatsız edici bir süreç olabilir. Bu süreçte bebeğinizi çok telaşlı ve huysuz görünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Hassas ve şişmiş diş etleri bebeğinizin sıcaklığının normalden biraz daha yüksek olmasına neden olsa da diş çıkarma genellikle yüksek ateş veya ishale neden olmaz. Bebeğiniz diş çıkarma aşamasında ateş çıkarsa, ateşe muhtemelen başka bir şey neden oluyordur ve doktorunuza başvurmalısınız.

Diş Çıkarmayı Nasıl Daha Kolay Hale Getirebilirim?
İşte, bebeğiniz diş çıkarırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

• Akıntıyı gidermek ve kızarıklıkların oluşmasına engel olmak için bebeğinizin yüzünü ıslak biz bezle sık sık silmeye özen gösterin.

• Bebeğinizin diş etlerini temiz bir parmakla ovun.

• Bebeğinize çiğnemesi için bir şeyler verin. Yutulamayacak veya tıkanamayacak kadar büyük olduğundan ve küçük parçalara ayrılamayacağından emin olun. 

• Dondurucuya 30 dakika konulan ıslak bir bez, kullanışlı bir diş çıkarmaya yardımcı olur. Sertleşmeden önce dondurucudan çıkardığınızdan emin olun. Zaten şişmiş diş etlerini zedelemek istemezsiniz ve her kullanımdan sonra yıkadığınızdan emin olun.

• Kauçuk diş çıkarma halkaları da iyidir, ancak içinde sıvı olanlardan kaçının. Çünkü bunlar kırılabilir veya sızabilir. Diş çıkarma halkası kullanıyorsanız, buzdolabında soğutun, ancak dondurucuda bekletmeyin. Ayrıca, sterilize etmek için kesinlikle kaynatmayın. Çok fazla sıcaklık değişiklikleri plastiğin hasar görmesine neden olabilir ve kimyasalların dışarı çıkmasına sebebiyet verebilir.

• Diş çıkarma bisküvileri ve donmuş veya soğuk yiyecekler yalnızca katı yiyecekler yiyen çocuklar için uygundur. Çocuğunuz henüz katı yiyeceklere başlamadıysa bunları kullanmayın ve hiçbir parçanın kırılmadığından veya boğulma tehlikesi oluşturmadığından emin olmak için bebeğinizi izlediğinizden emin olun.

• Bebeğiniz huzursuz görünüyorsa, rahatsızlığı hafifletmek için doktorunuza bir doz asetaminofen veya ibuprofen (6 aydan büyük bebekler için) vermenin uygun olup olmadığını sorun.

• Dişe asla aspirin koymayın ve bebeğinizin diş etlerine alkol sürmeyin.

• Bir bebeğin boynuna veya vücudunun başka bir kısmına asla diş çıkarma halkası bağlamayın, bir şeye takılıp bebeği boğabilir.

• Kehribardan yapılmış diş çıkarma kolyeleri kullanmayın. Parçalar kırılırsa bunlar boğulmaya neden olabilir.

• Bebekler için güvenli olmayabileceklerinden diş çıkarma jelleri ve tabletleri kullanmayın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.