Bebeğin Kalp Atışları ve Kalp Rahatsızlıkları

Anne karnındaki bir bebeğin daha doğrusu embriyonun 6. haftadan sonra büyümesi hızlanır.

Bebeğin Kalp Atışları ve Kalp Rahatsızlıkları
12 Ocak 2021 - 21:12 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 21:27
Hamileliğin altıncı haftasında 3-5 mm boyutlarında bulunan embriyonun dolaşım sistemi oluşmuştur ve 2mm boyutundaki kalbine kan akışı başlamıştır. Kalp embriyonun büyük kısmını kaplamaktadır. 6. haftada sağlıklı bir bebeğin kalp atış hızı 100-160 arasındadır. Bu sağlıklı bir insanın ortalama kalp atış hızının iki katına karşılıktır.Anne Karnında Kalp Hastalığı Tanısı
Günümüz dünyasında bilim ve teknoloji çok fazla ilerledi. Gün geçtikçe de daha hızlı ilerlemeye devam ediyor. Bu gelişmeleri tıp alanında da görüyoruz. Anne karnındaki bir bebeğin bir kalp hastalığı var ise tanısı 22. haftadan itibaren konulabiliyor. 16. haftadan itibaren fetal ekokardiyografi (ultrason) yardımıyla bebeğin sağlığı hakkında bilgi alabilmek mümkündür. Ancak kesin tanı koymak genelde 22. hafta sonrasında mümkün olabilmektedir. 

Fetal eko uygulaması kulakla duyulamayacak ses dalgaları ile gerçekleştirildiği için bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fetal eko ile her türlü kalp hastalığı saptanabilir. Her yöntemde olduğu gibi bunda da yanılma payı vardır ancak çok düşüktür. Saptanan hastalıkların türüne göre bebek anne karnındayken tedavi edilebilir. Edilemiyorsa doğumdan sonra müdahale edilmek için önlemler önceden alınır. 

Yeni doğan bebeğin kalp ameliyatını çocuk kalp cerrahı gerçekleştirir. Türkiye’de yeni doğan cerrahisi uluslararası standartlardadır ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak bu tür operasyonlar az sayıda sağlık merkezinde gerçekleştirilebilir ve usta bir ekip çalışması ister. Çünkü yeni doğan cerrahisi zor ve ustalık isteyen bir alandır.

Bebekler Neden Kalp Hastalığı ile Doğar?
Basitçe açıklamak gerekirse bebeğin kalbinin anne karnındaki gelişimini tamamen sağlıklı bir şekilde tamamlayamamasından ortaya çıkan hastalıklardır. Ülkemizde sıklıkla görülen doğumsal kalp hastalıklarına örnek verecek olursak halk arasında ‘kalpte delik’ olarak adlandırılan kalp anomalileri, kalbin göğüs kafesindeki yerleşiminde ve hizasında sapmalar, kalbin karıncık ve kulakçıklarında görülen gelişimsel bozukluklar, karıncık ve kulakçık arasındaki delikler, koroner damar anomalileri gibi hastalıkları sıralayabiliriz. Doğuştan gelen kalp hastalıklarının nedeni tam olarak saptanamasa da bazı faktörlerin bu noktada etkili olduğu söylenebilir. Bu faktörlere örnek verecek olursak;

• Akraba evliliği,
• Hamilelik döneminde radyasyona ve röntgen gibi cihazların zararlı ışınlarına maruz kalma,
• Annede, babada veya yakın bir akrabada bulunan doğumsal kalp hastalığı,
• Koksaki hastalığı,
• Down, Turner gibi genetik hastalıkların varlığı

Gibi maddeleri göz önünde bulundurabiliriz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.