Bahar Temizliğinde Kaçınılması Gereken 10 Tehlikeli Hata

Hava ısınmaya başladığında, hiçbir şey pencereleri açmaktan, temiz hava almaktan ve yeni sezon için evlerimizi güzelleştirmekten daha iyi hissettiremez.

Bahar Temizliğinde Kaçınılması Gereken 10 Tehlikeli Hata
08 Nisan 2021 - 00:24
Bununla birlikte, bahar temizliğini bir tehlike haline getirebilecek bir dizi riskli davranış vardır. Aşağıdaki temizlik hatalarından kaçınarak kendinizi ve evinizin geri kalanını bu baharda güvende ve sağlıklı tutun.

1. Güvensiz Merdivenler
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, merdiven kazaları her yıl 164.000 acil servis ziyaretine neden oluyor. İster olukları temizliyor olun ister mutfak dolaplarınızın üst kısımlarının tozunu alıyor olun, bahar temizliği sırasında uygun merdiven güvenliği uygulamalarını takip etmek önemlidir. Merdivenin düz bir yüzeye yerleştirildiğinden ve monte etmeden önce yayıcıların kilitlendiğinden emin olun. Merdiveni sabitlemek ve gerekirse yardım etmek için orada bir gözcü bulundurmak da akıllıca olacaktır.

2. Kimyasalları Karıştırmak
Birlikte iyi olmayan, yaygın olarak kullanılan birçok ev temizlik maddesi vardır. Örneğin, ağartıcının diğer maddelerle eşleşmesi oldukça zordur. Çamaşır suyu yanlışlıkla sirke, amonyak veya tuvalet ispirtosu ile karıştırılırsa tehlikeli bir reaksiyon meydana gelebilir. Tüm ürünlerinizdeki içerik listelerini dikkatlice okuyup yorumlamaya istekli değilseniz, en iyisi ürünleri karıştırmaktan kaçınmaktır.

3. Kirli Temizlik Araçlarını Kullanmak
İlkbahar temizliği sırasında temiz aletler çok önemlidir. Bu nedenle, başlamadan önce süngerler, fırçalar ve bezlerin yıkandığından veya sanitize edildiğinden emin olmak önemlidir. Örneğin, kirli bir sünger kullanmak bakterileri yok etmek yerine etrafa yayabilir. Bütün gün temizlik yaparken, mikropların odadan odaya yayılmasını önlemek için bezler ve süngerler dezenfekte edilmeli veya düzenli olarak değiştirilmelidir. Bu nedenle çalışırken aletleri değiştirmeyi düşünün.

4. Koruyucu Ekipman Giymemek
Ticari olarak üretilen birçok temizlik ürünü, cildinizle temas etmemesi gereken güçlü kimyasallar içerir. Ev yapımı veya doğal ürünler kullanırken bile ellerinizin kurumasını önlemek için koruyucu eldiven giymek akıllıca olacaktır. Solunum problemlerini önlemek için tozlu alanlarda çalışırken veya sert temizlik ürünleriyle temizlik yaparken maske takmanız da önerilir. Araştırmalara göre, ev temizlik ürünleri her yıl 125.000 göz yaralanmasına neden oluyor ve koruyucu gözlük takmak bu tür yaralanmaların önlenmesine yardımcı olabilir.

5. Temizlik Ürünlerinin Uygun Olmayan Yerlerde Saklanması
Temizlik ürünlerini çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmak çok önemlidir. Bu nedenle, bunları alçak dolaplarda veya yanlışlıkla dökülebilecekleri veya yutulabilecekleri açıkta saklamaktan kaçınmak önemlidir. Kazaları önlemek için depolama alanında veya üst raflarda kimyasal temizleyicileri küçüklerin erişemeyeceği yerlerde sakladığınızdan emin olun.

6. Kirli Vakum Kullanmak
Bir vakum, evinizin zeminindeki kiri, tozu ve diğer kalıntıları emmek için tasarlanmıştır, ancak kıllar tehlikeli bakterileri barındırabilir. Yapılan bir araştırmada, vakum fırçalarının küf ve hatta dışkı izleri içerdiğini buldu. Elektrik süpürgesi her yıl sökülmeli ve derinlemesine temizlenmelidir, ancak filtreleri aylık olarak ve kılları birkaç kullanımdan sonra temizlemek de önemlidir.

7. Güvenli Olmayan Kaldırma Teknikleri
Kas gerilmeleri, disk yaralanmaları ve eklem ağrılarının tümü güvenli olmayan kaldırmadan kaynaklanabilir. İster mobilya ister merdiven veya temizlik ekipmanı taşıyor olun, uygun kaldırma tekniklerini uygulamak önemlidir. Herhangi bir ağır kaldırma yapmadan önce esnetmek ve sırtınıza aşırı baskı uygulamaktan kaçınmak için dizlerinizi bükmek önemlidir. Ayrıca, fazladan el gerektiriyorsa, bir işi tek başınıza yapmaya çalışmayın.

8. Dikkatsizce Hayvan Dışkısını Temizlemek
Her türden haşere kış boyunca bodrumunuza, tavanınıza veya bahçenize sığınabilir ve geride bıraktıkları pisliği temizlerken dikkatli olmak önemlidir. Haşere ve fare dışkıları özellikle tehlikelidir, çünkü sırasıyla Baylisascarisprocyonis veya hantavirüs barındırabilirler. Evinizden veya bahçenizden hayvan dışkısını çıkarırken eldiven, maske ve koruyucu gözlük gibi ekipman giydiğinizden emin olun.

9. Temizlik Ürünlerinin Yanlış İmha Edilmesi
Nasıl atılmaları gerektiğini öğrenmek için temizlik ürünlerinizin üzerindeki etiketleri kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, birçok temizlik mendili tuvalete atılırsa tıkanmaya neden olabilir. Bazı temizlik ürünleri tehlikeli atık olarak kabul edilebilir ve çöp kutusuna atılmamalıdır. Bunun yerine, bu ürünleri atmanın en iyi yolunu öğrenmek için belediyenizle iletişime geçin.

10. Yanlış Havalandırma
Mevcut en doğal temizleyicileri kullanmak her zaman en iyisi olsa da bazı işler daha ciddi kimyasallar gerektirir. Pencereleri açmak yalnızca bir evin daha taze ve daha temiz hissetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uygun havalandırma, kimyasal temizlik ürünlerinin dumanını solumanızı da önler. İlkbahar temizliği sırasında pencereleri olabildiğince açık tutun ve havalandırmayı daha da artırmak için fanlar kullanın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.