Aynı Anda Birden Fazla İlaç Almak Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Önemli Şey

Birden fazla ilaç mı alıyorsunuz? Yalnız değilsiniz Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre insanların %24 ü üç veya daha fazla reçeteli ilaç kullanıyor.

Aynı Anda Birden Fazla İlaç Almak Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Önemli Şey
06 Mart 2021 - 00:37
Bu kadar çok ilacı yönetmek zor olabilir, özellikle de onları günün farklı saatlerinde almanız gerekiyorsa.

Uzmanlar Uyarıyor
Uzmanlar, "Birden fazla ilacın ek yan etkileri olabilir" diyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri, ilaç listeniz ne kadar uzunsa, tüm ilaçlarınızı aynen reçete edildiği gibi almanız o kadar zor olabildiğini belirtmektedir.

Başka bir deyişle, birden fazla ilaç kullanıyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır.

1- Ne Kadar Çok İlaç Alırsanız Zararlı İlaç Etkileşimleri Riski O Kadar Artar
Sisteminizde birden fazla ilaç bulunması, bunların olması gerekenden farklı şekilde çalışmasına ve hatta daha az etkili olmasına neden olabilir. Bir yan etkiyi yoğunlaştıran veya bir ilacı daha güçlü ya da daha zayıf yapan iki ilaç alıyor olabilirsiniz. Örneğin hem antidepresanlar hem de anti-anksiyete ilaçları uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle birini diğerinin üzerine koymak sizi ciddi şekilde sinirlendirebilir ya da bir kan inceltici ve yüksek tansiyon için bir ilaç kullanıyorsanız, ikincisi kanı daha güçlü veya daha zayıf hale getirebilir. 

Ne Yapabilirsiniz?
Hoş olmayan yan etkilerle baş ediyorsanız, doktorunuza bildirin ve her zaman sağlık uzmanınızın reçetesiz satılan ilaçlar, takviyeler, vitaminler ve şifalı bitkiler dahil aldığınız her şeyin tam bir listesine sahip olduğundan emin olun. Ulusal Sağlık Enstitüleri, bunun önemli olduğunu, çünkü doktorunuz kullandığınız bir şeyin farkında değilse, yanlışlıkla mevcut ilaçlarınızdan biriyle olumsuz etkileşime girebilecek yeni bir reçete eklenebildiğini dile getiriyor.

Daha fazla güvence için, varsa yeni ilaçları eczacınızla görüşün. Uzmanlar, "Birlikte, şu anda aldığınız şeyi gözden geçirebilir ve karışıma zararlı hiçbir şeyin eklenmediğinden emin olabiliriz." diyor. 

2- En İyisi Tüm Reçetelerinizi Aynı Eczanede Doldurmaktır
Uzmanlar, "Reçetenizi birden fazla yerden alıyorsanız, eczacıda ilaç profilinizin tam bir resmi oluşmaz, diyor ve ekliyor "Bir eczane kullanarak, aldığınız tüm ilaçlara erişebilirsiniz." Bu, eczacınızın zararlı ilaç etkileşimlerini yakalamasına ve önlemesine yardımcı olur.

3- İlaçlarınızı Takip Etmenize Yardımcı Olabilecek Basit Araçlar Vardır
Belki sabah aç karnına alınması gereken bir hapınız vardır, öğleden sonra yemekle birlikte aldığınız başka bir ilaç ve yatmadan önce üçte bir tane alırsınız. Ne kadar çok ilaç alırsanız, hepsinin üstünden kalkmak o kadar zor olabilir.

Neyi ne zaman alacağınızı takip etmekte sorun yaşıyorsanız, bunun için yardımcı olacak uygulamalar ya da araçlar kullanabilirsiniz. Daha uygun bir program oluşturmak için ilaçlarınızın zamanlaması üzerinde çalışabilirsiniz. Ayrıca, hatırlatma özelliği olan bir uygulama telefonunuzda doz hatırlatıcıları ayarlayabilirsiniz.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, eczacınız ayrıca günlük hap kutusu, otomatik ilaç dağıtıcısı, günlük ilaç kontrol listesi ve renk kodlu hap şişeleri gibi basit düzenleme araçlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabileceğini ve böylece birbirinden ayırmanın daha kolay olabileceğini dile getiriyor.

4- Sağlığınızdan Siz Sorumlusunuz
İlaçlarınızı yönetmek söz konusu olduğunda kendinizin en iyi savunucusu olabilirsiniz, ancak sorular geldiğinde, eczacınız size rehberlik etmek için her zaman oradadır. İlaçlarınız hakkında rahatça konuşabileceğiniz birisinin olması önemlidir ve bu en önemli rollerden biridir. Bu yüzden eczacınıza sorular sormaktan korkmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.