Atopik Cilt Nedir ve Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Atopik Dermatit, sık bilinen adıyla egzama, ciltte kuruluk, kızarıklık ve kaşıntıya yol açan kronik bir deri hastalığıdır.

Atopik Cilt Nedir ve Nasıl Bakım Yapılmalıdır?
15 Ocak 2021 - 14:53 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 14:59
Çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olan atopik dermatit, çocuklarda görülme sıklığı göz önüne alındığında oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Zira bu hastalık verdiği yoğun kaşıntı hissi nedeniyle uykuları kaçırabilmekte, okul ve iş performansını da düşürebilmektedir. 
 
Atopik Cilt Belirtileri Nelerdir?
Atopik Cilde neyin sebep olduğu tam olarak bilinememekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin etki ettiği düşünülmektedir.

Bebek ve çocuklarda belirtiler genellikle dirsek, diz, kafa derisi ve yüz bölgelerinde, yetişkinlerde ise genellikle eller, ayaklar, kol içleri ve dizlerin arkasında görülebilir.

Atopik Cildin semptomları ise şu şekildedir:
- Kuru, pullu lezyonlar
- Kuru bir cilt
- Ciltte kalınlaşma
- Duyarlılık ve hassasiyet
- Ciltte kızarma ve şişlik
- Cilt renginde değişiklikler


 
Atopik Cilt Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Atopik cildin kesin olarak bir tedavisi olmamakla birlikte, kronik olma olasılığı da yüksektir. Ancak doktorların vermiş olduğu kremler kaşıntıyı kontrol altına alarak, rahatsızlık hissini giderecektir. Her hastalıkta olduğu gibi atopik cilt için de erken tanı son derece önemlidir. 

Atopik Dermatit Bulaşıcı Mıdır?
Atopik dermatitin dokunma veya herhangi bir yolla başka bir bireye bulaşması söz konusu değildir. 

Atopik Cildin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Verdiği rahatsızlıkla yaşamı zorlaştıran atopik cildin bakımı dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Çok sıcak ve uzun süreli duşa girmemek, kuruyan cilde sık sık nemlendirici uygulamak alınabilecek bazı önlemler olduğu gibi, hassas cilt tiplerine uygun olarak üretilen temizleyici ve ürünleri kullanmak gerekmektedir.

Ayrıca, kıyafetlerde sentetik kumaş ve yünler yerine pamuklu kumaşlar tercih etmeli, cilde zarar vermemesi açısından tırnakların uzunluğuna dikkat edilmelidir.

Atopik cildi genetik faktörlerin yanında çevresel etmenlerin de tetiklediğini düşünürsek, stresten uzak durmak gerekmektedir. Bunun için termal su, masaj ya da yoga gibi aktivitelerden yardım alınabilir ve büyük oranda rahatlama sağlanabilir.

Atopik cildin bakımı zor gibi görünse de temelde cildi nemli ve temiz tutmak önemlidir. Cilde gereken önemi gösterip, doktorların önlemleri dikkate alındığında rahatsızlık gözle görülür şekilde azalacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.