Astrolojide Gezegen Anlamları ve Sembolleri

Her gezegen, yaşamın farklı bir bölümünü, farklı bir enerjiyi temsil eder. Psikoloji açısından, onlar sizin ihtiyaçlarınız veya dürtüleriniz olarak kabul edilir.

Astrolojide Gezegen Anlamları ve Sembolleri
12 Mart 2021 - 00:07
Astrolojide, gezegenler üç kategoriye ayrılır: kişisel gezegenler, sosyal gezegenler ve kollektif gezegenler.

Kişisel gezegenler Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars'tır. Hızlı hareket eden gezegenler olarak adlandırılırlar, çünkü tüm zodyak boyunca hızla seyahat ederler. En hızlısı 28 günde Ay'dır. En yavaş olanı 1 yılda 220 gün olan Mars'tır.

Sosyal gezegenler Jüpiter ve Satürn'dür. Kişisel gezegenler ile kolektif gezegenler arasında bir geçiş olarak görülürler.

Kolektif gezegenler Uranüs, Neptün ve Pluto'dur. Yavaş hareket eden gezegenler olarak adlandırılırlar, çünkü zodyakta yavaş hareket ederler ve hareketleri 12 ila 49 yıl sürer. 

Gezegen Adı: Güneş
Gezegen Sembolü: ☉
Burç: Aslan
Psikoloji: "Ben"

Gezegen Anlamı ve Tanımı: Güneş haritanızdaki en önemli gezegendir. Bu sizin egonuz, motivasyonunuz, ilgi alanlarınız, temel hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyler, canlılığınız ve kendinizi nasıl ifade ettiğiniz ve tanımladığınızdır. Güneş Eril ve babayla bağlantılıdır.

Gezegen Adı: Ay
Gezegen Sembolü: ☽
Burç: Yengeç 
Psikoloji: "Hissediyorum"

Gezegen Anlamı ve Tanımı: Ay, duygusal bağlarınızı yönetir. Sezginizi, içgüdülerinizi, alışkanlıklarınızı, bilinçli zihninizi, sizi rahat ve güvende hissettiren şeyleri temsil eder. Duygularınızı nasıl ifade ettiğinizi ve kendinizi başkalarıyla nasıl paylaştığınızı denetler, özellikle de önce bir şeyleri düşünmek için zaman ayırmadan tepki verdiğinizde bunu yapar. Ay, anneniz, eviniz ve aileniz, çocukluğunuz ve evinizi nasıl dekore etmeyi sevdiğinizle ilişkilidir.

Ay, kıskançlık, öfke ve korku gibi saklamaya çalıştığınız duyguları yönetir. Aynı zamanda büyük neşe ve zevk gösteren duygusal yanınızdır. Ay, gizli tutma eğiliminde olduğunuz şeyleri yönettiği için, Ay burcunuz genellikle yalnızca size en yakın olanlar tarafından görülebilir.

Bazı insanların neden çok fazla güvenceye ihtiyaç duyduğunu, diğerlerinin ise oldukça emin olduğunu merak ettiyseniz, Ay burcuna bakın.

Gezegen Adı: Merkür
Gezegen Sembolü: ☿
Burç: İkizler ve Başak
Psikoloji: "Sanırım"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Merkür, iletişim tarzınız, nasıl düşündüğünüz, sorunları nasıl çözdüğünüz, nasıl öğrendiğiniz, neyi merak ettiğiniz ve genel ilgi alanlarınızdan bazıları ile ilgilidir.

Doğum haritanızda, Merkür ya İşaret burcunuzla aynıdır ya da Güneş burcunuzdan hemen önceki veya sonraki burçtur.

Merkür gerilediğinde doğduysanız, sezgisel ve içe dönüksünüzdür. Siz bir düşünürsünüz, konuşmadan önce her şeyi derinlemesine düşünme eğiliminde olan birisinizdir.

Merkür sabitken doğduysanız, çok iletişimselsiniz ve sürekli düşünüyorsunuzdur.

Gezegen Adı: Venüs
Gezegen Sembolü: ♀
Burç: Boğa ve Terazi
Psikoloji: "Seviyorum"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Venüs, romantik ilişkilerinizi, kimi çektiğinizi, onları nasıl çektiğinizi, sosyal becerilerinizi, ne kadar sevecen olduğunuzu, neyi güzel gördüğünüzü, bir partnerden ne istediğinizi ve başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu yönetir. Aynı zamanda parayı da hem harcama hem de alma (kazanç) olarak denetler.

Venüs bir şans ve iyi talih gezegenidir, ancak Jüpiter kadar değil. Her zaman Güneş'inizle aynı burçta veya iki burçta doğrudan önce veya sonra bulunur.

Venüs gerilediğinde doğduysanız, en çok tanıdığınız insanların yanında rahatsınızdır. Gençken mali durumunuz sınırlı olabilir, ancak yaşlandıkça artacaktır. Mali durumunuzla aynı kurallar aşk hayatınız için de geçerlidir.

Venüs hareketsizken doğduysanız, çok aktif bir sosyal yaşamınız vardır, aşkı bulmak çok önemli ve finansal başarı potansiyeline sahipsinizdir.

Gezegen Adı: Mars
Gezegen Sembolü: ♂
Burç: Koç
Psikoloji: "Rol yapıyorum"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Mars; motivasyonunuz, inisiyatifiniz, saldırganlığınız, özgüveniniz, iç güdünüz, fiziksel gücünüz ve dayanıklılığınız, neyi başarmak istediğiniz, enerjinizi nereye koyduğunuz ve risk alan kişinin ne kadarıyla ilgilidir. Mars sizi her gün uyandıran ve harekete geçiren şeydir. Öfkenizi böyle ifade ediyorsunuzdur. Aynı zamanda cinsel dürtü ve cinsel ilişkide arzuladığınız ve verdiğiniz şeydir.

Doğduğunuzda Mars geri hareket ettiyse, enerjinizi içten yönlendirirsiniz ve muhtemelen yüzleşmekten kaçınırsınız. Mars, doğduğunuzda hareketsizse, tamamen aksiyonla ilgilidir. İstediğiniz şeyin peşinden gitmek önceliğinizdir.

Gezegen Adı: Jüpiter
Gezegen Sembolü: ♃
Burç: Yay
Psikoloji: "Büyüyorum"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Jüpiter, etik anlayışınızı, yaşam felsefenizi, nerede şanslı olduğunuzu, nerede bol olduğunuzu, nerede bulunduğunuzu, nerede öğrenmek istediğinizi ve bu bilgiden nasıl yararlanabileceğinizi yönetir. Jüpiter, dokunduğu her şeyi genişleten, böylece ne yaptığınızı büyük ölçekte gösteren şanslı bir çekiciliktir. Nereden mali yardım aldığınızı ve başkalarına karşı ne kadar cömert olduğunuzu gösterir.

Jüpiter gerçeği aramakla ilgilidir ve onu hukuku, dini, felsefeyi ve eğitimi yönetmek için mükemmel bir gezegen haline getirir.

Doğduğunuzda Jüpiter geriliyorsa, oldukça felsefi birisiniz, ancak inançlarınızı kendinize saklama eğilimindesiniz.

Doğduğunuzda Jüpiter hareketsizse, güçlü bakış açılarınız ve ilkeleriniz vardır.

Gezegen Adı: Satürn
Gezegen Sembolü: ♄
Burç: Oğlak
Psikoloji: "Başardım"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Satürn, yaşamdaki tutkunuzu, temel yaşam derslerinizi ve yetersizlik duygularınızı tanımlar. Satürn, kısıtlamalar, sınırlamalar, sınırlar, güvenlik ve pratiklikle ilgilidir. Bu çok çalışmak ve hak ettiğiniz şeyi elde etmekle ilgilidir.

Satürn, kariyerinizi, işinizi ve servetinizi yöneten gezegendir. Grafiğinize yerleştirilmesi kariyerinizi doğrudan etkilemese bile, neyle bilinmek istediğinizi ve neyi başarmak istediğinizi göstermeye devam edecektir.

Doğduğunuzda Satürn gerilemişse, kendi başarınızdan ve başarısızlıklarınızdan siz sorumlusunuzdur.

Doğduğunuzda Satürn hareketsizse, daha hedef odaklı, disiplinli ve başarılı olmaya kararlısınızdır.

Gezegen Adı: Uranüs
Gezegen Sembolü: ♅
Burç: Kova
Psikoloji: "Evrimleşiyorum"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Uranüs, özgürlüğü nerede aradığınızı, nerede alışılmadık olduğunuzu, nerede öne çıktığınızı, sizi neyin isyan ettirdiğini, beklenmedik şeyleri nerede yaptığınızı ve nerede değişiklik bulacağınızı yönetir.

Uranüs, birdenbire ortaya çıkan beklenmedik bir fırsat gibi ani değişimle ilgilidir. Aynı zamanda kaza veya ilk görüşte aşk gibi bir anda meydana gelen olayları da içerir.

Uranüs ayrıca, sadece bir şeyi bildiğiniz veya bir "işte!" anınız olduğu zamanların formunda sezgi içerir.

Gezegen Adı: Neptün
Gezegen Sembolü: ♆
Burç: Balık
Psikoloji: "Rüya görüyorum"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Neptün, size neyin ilham verdiğini ve nerede kolayca kandırılabileceğinizi yönetir. Bu illüzyon, kafa karışıklığı, hayal gücü ve yaratıcılıkla ilgilidir.

Neptün yanıltıcı ve bağlanması zor olabilir. Gerçek olduğunu düşündüğünüz şeyin gerçek olmadığını gördüğünüz ve gerçek olmadığını düşündüğünüz alanlardır. Bir şeyi daha sonraya kadar görmediğiniz bir kör nokta gibi, ama muhtemelen en başından görmeniz gerekiyordur.

Neptün bağımlılıkları yönetir. Bunlar uyuşturucu, alkol, yiyecek vb.

Doğduğunuzda Neptün geriliyorsa, gerçeklikten kaçma eğiliminiz olabilir.

Doğduğunuzda Neptün hareketsizse, oldukça sanatsal olabilirsiniz, ancak çok gerçekçi değilsinizdir.

Gezegen Adı: Plüton
Gezegen Sembolü: ♇
Burç: Akrep
Psikoloji: "Ben güçlendiriyorum"

Gezegenin Anlamları ve Tanımı: Plüton, nerede kendinizi güçsüz hissettiğinizi, nerede sorumluluk almak ve daha güçlü hissetmek istediğinizi ve büyük bir değişim yaşadığınızı temsil eder. Bu, hayatınızdaki büyük olaylarla ve yeniye yer açmak için eskiden kurtulmakla ilgilidir.

Siz doğduğunuzda Plüton geriliyorsa, iç inançlarınız zamanla değişebilir.

Plüton doğduğunuzda doğruysa, hayatınızda olumlu ya da olumsuz kullanmayı seçebileceğiniz çok fazla güce sahipsinizdir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.