Ağız Kokusu ve Yapılması Gerekenler

Arkadaşınıza bir şeyler fısıldamak için eğilirsiniz ve arkadaşınızın yüzündeki ifadeden bir şeylerin döndüğünü anlayabilirsiniz. Peki bu, nefesiniz olabilir mi?

Ağız Kokusu ve Yapılması Gerekenler
12 Mart 2021 - 00:05
İyi haber şu ki, ara sıra bu, herkesin başına gelebilir. Ağız kokusunu nasıl tespit edeceğimizi, önleyeceğimizi ve hatta tedavi edeceğimizi öğrenelim.

Ağız Kokusu
Ağız kokusu tıbbi durumun genel adıdır.  Dişlerinizi fırçalamamaktan belirli tıbbi durumlara kadar pek çok farklı şey ağız kokusuna neden olabilir.

Bazen bir kişinin ağız kokusu sizi rahatsız edebilir ve bir sorun olduğunun farkına varmayabilir. Birinin ağız kokusunu bilmesini sağlamanın incelikli (hoş) yolları vardır. Hiçbir şey söylemeden nane şekeri veya şekersiz sakız sunabilirsiniz.

Bir arkadaşınıza nefesinin kötü koktuğunu söylemeniz gerekiyorsa, yiyeceklerin ağız kokusuna neden olabileceğini anladığınızı, çünkü bunu kendinizden önce aldığınızı söyleyebilirsiniz. Birine ağız kokusunun alışılmadık bir şey olmadığını söyleyerek, arkadaşınızın sakız parçanızı kabul etmekten daha rahat ve daha az utanmasını sağlarsınız.

Nefesinizin kötü olduğundan şüpheleniyorsanız, sizinle dalga geçmeden size dürüst bir cevap verecek birine sorun.

Bazen herkesin nefesi kötü koksa da çok fazla ağız kokusu alıyorsanız, diş hekiminize veya doktorunuza gitmeniz gerekebilir.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?
İşte ağız kokusunun yaygın nedenleri:
Sarımsak, soğan, peynir, portakal suyu, soda gibi asit içerikli yiyecek ve içecekler
Kötü diş hijyeni, yani düzenli olarak fırçalamamak ve diş ipi kullanmamak
Sigara ve diğer tütün kullanımı
Kötü ağız hijyeni ağız kokusuna neden olur. Çünkü yiyecek parçacıkları ağzınızda kaldığında çürümeye ve kokmaya başlayabilir. Yiyecek parçaları da kokulu olabilen bakterileri toplamaya başlayabilir.
Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamamak, dişlerinizde plak (yapışkan, renksiz bir film) oluşmasına neden olur. Plak, bakterilerin yaşaması için harika bir yerdir ve nefesin kötüleşmesinin bir başka nedenidir.

Kokulu Nefesin Önlenmesi
Ağız kokusunu engellemek için elbette sigara içmeyin veya tütün ürünlerini kullanmayın. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayarak ve günde bir kez diş ipi kullanarak ağzınıza iyi bakın. Günde bir kez diş ipi kullanmak, dişlerinizin arasına sıkışan parçacıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca düzenli kontroller ve temizlik için yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret edin.

Sadece kapsamlı bir temizlik yapmakla kalmayacak, diş hekimi nefesi etkileyebilecek olanlar da dahil olmak üzere olası sorunlar için ağzınızın çevresine bakacaktır. Örneğin, periodontal hastalığı olarak da bilinen diş eti hastalığı, ağız kokusuna neden olabilir ve dişlerinize zarar verebilir, ancak ağız kokusundan endişe ediyorsanız, doktorunuza veya diş hekiminize söyleyin. Koku, doktorların ve diş hekimlerinin soruna neyin sebep olduğunu anlamaya yardımcı olabilmelerinin bir yoludur. Bir kişinin nefesinin kokusu, sorunun ne olduğuna dair bir ipucu olabilir. Örneğin, bir kişinin kontrolsüz şeker hastalığı varsa nefesi aseton gibi kokabilir.

Her zaman ağız kokusu alırsanız ve nedeni diş hekiminiz tarafından belirlenemiyorsa, başka hiçbir tıbbi durumun neden olmadığından emin olmak için sizi bir doktora sevk edebilir. Bazen sinüs sorunları ve nadiren karaciğer veya böbrek sorunları ağız kokusuna neden olabilir.

Genellikle, ağız kokusunun daha az karmaşık bir nedeni vardır. Tıpkı öğle yemeğinde yediğiniz gıdalar gibi. Bu yüzden diş fırçalama ve diş ipi kullanımınıza ayak uydurun.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.