Araç Isıtıcınızın Düzgün Çalışmamasının 8 Nedeni

Isıtma sistemleri, bir ısıtıcı göbeği, bir ısıtıcı fan, aracın soğutma sistemi ve HVAC (ısıtma, havalandırma, iklimlendirme sistemi) kontrollerinden oluşur.

Araç Isıtıcınızın Düzgün Çalışmamasının 8 Nedeni
26 Şubat 2021 - 00:58
Sıcak soğutucu kalorifer peteğine çekilirken, HVAC kontrolleri tarafından kontrol edilen ısıtıcı fan, soğutucu sisteme geri dönerken bu ısıyı kabine üfler. Basit bir sistem olmasına rağmen, ısıtma sisteminizin düzgün çalışmamasına neden olan bir dizi sorun ortaya çıkabilir.

Hatalı Termostat
Arızalı veya bozuk bir termostat, aracınızın yetersiz ısısının en yaygın nedenidir. Açık veya kapalı olarak sıkışan parça, yalnızca ısınızla ilgili sorunlara değil, aynı zamanda motorunuzun soğutma sistemindeki arızalara da neden olabilir. 

Düşük Antifriz / Soğutma Sıvısı
İkinci en yaygın sorun, düşük antifriz veya soğutucudur. Soğutucu / antifriz seviyeleriniz düştüğünde, sıcak sıvı kalorifer peteğine ulaşamaz ve bu nedenle kabininiz soğuk kalır. Bu durum, motor çok çalışıyorsa ve aşırı ısındığında ya da uygun şekilde doldurulmadığında meydana gelebilir.

Hatalı Isıtıcı Fanı
Isıtıcı göbeğine sıcak soğutucu / antifriz alırken, ısıyı kabine gerçekten üfleyen kısım olan ısıtıcı fan kırılabilir veya elektriksel bir kısa devre yaşayabilir. 

Arızalı Fan Motoru Direnci
Fan motoru direnci bozulursa, fan hızını ayarlama veya hava alma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Tıkalı Isıtıcı Göbeği
Yukarıdaki sorunlardan daha az sıklıkta meydana gelen döküntüler ve onu soğutma sistemine sokan parçacıklar, ısıtıcı göbeğinizi tıkayabilir. Bu durum, bir radyatörün içinden paslandığında veya pislik, radyatörün içinden geçip kalorifer peteğine yerleştiğinde meydana gelebilir. Her iki durumda da ısıtıcı göbeğinizi yenilemeye veya doğrudan değiştirmeye ihtiyacınız olur. 

Sızdıran Radyatör
Sızdıran bir radyatör, soğutucunun kalorifer peteğinize ulaşmasını engelleyebilir ve en kötü ihtimalle motorunuza zarar verebilir.

Hatalı HVAC Kontrolleri
Basitçe söylemek gerekirse, aracınızın düğmeleri veya dokunsal geribildirim dokunmatik ekranlar ısıtma sistemini tetiklemiyor olabilir. Kırık kadranlar ve kötü dokunmatik ekranların tümü, ısıtıcınızın çalışmasını engelleyen arızalara neden olabilir.

Hatalı Kablolama veya Yanmış Sigortalar
Kırık HVAC kontrollerinize benzer şekilde, arabanızın kabloları kırılmış olabilir veya içinde kısa devre oluşmuş olabilir. Bu durum, sürücü çalışması için komut verdiğinde ısıtıcının tetiklenmediği anlamına gelir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.