Antidepresanlardan Kurtulmanın Faydaları Nelerdir?

Antidepresanlar, bir dizi rahatsızlığın tedavisinde etkili olabilir, ancak antidepresan başlatma ve durdurma seçimi çok kişiseldir. Antidepresanlar daha iyi hissetmenizi sağlarken, zihinsel ve fiziksel yan etkiler de barındırabilir.

Antidepresanlardan Kurtulmanın Faydaları Nelerdir?
19 Şubat 2021 - 14:08
Antidepresandan kurtulmayı düşünüyorsanız, size faydaları olabilir. Bu faydaların dezavantajlardan daha ağır basmasını sağlamak için, antidepresan kullanımınızı durdurmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak önemlidir.

Fiziksel Faydalar
Çoğu ilacın bazı yan etkileri vardır. Antidepresanlar, özellikle uzun vadede alındığında yan etki gösterebilir. 

Antidepresanlar, bu gibi fiziksel yan etkilere sahip olabilir:
• Cinsel işlev bozukluğu
• Uyku sorunları
• Kilo almak

Bu yan etkiler, uzun süreli antidepresan kullanımıyla bildirilen ve yaşla birlikte kötüleşen etkilerdir. 

Cinsel İşlev
Antidepresanlar, cinsel arzuların azalması ve orgazmgüçlüğüne kadar değişen cinsel yan etkilere sebep olabilir.

Antidepresan alan kişilerin tahmini %25 ila %80'i, bir antidepresana başladıktan sonraki ilk 2 ila 6 hafta içinde cinsel işlevlerinde bir miktar değişiklik yaşayacaktır. Ayrıca, depresyonu olan kişilerin %100'ü cinsel işlev bozukluğu geliştirme riski altındadır. Bu nedenle, ilacınızı almayı bırakıp bırakmayacağınıza karar verirken bu durumu dikkate almak isteyebilirsiniz.

Semptomlar, genellikle cinsel yan etkiler yaşayanların yaklaşık %30'u için antidepresan kullanımının 12. haftasında kaybolur, ancak herkeste bu durum görülmez. 

Birçok durumda antidepresan kullanımına son vermek, bir kişinin cinsel işlevini antidepresan öncesi seviyelere geri döndürebilir.

Kilo Değişiklikleri
Antidepresan alan birçok kişi kilo aldığını bildirmektedir. Bununla birlikte, antidepresan bupropion alan kişilerde kilo kaybı görülebilir.

Tıp uzmanları, antidepresanların nörotransmiterleri ayarlayarak açlığı ve yemek isteklerini artırdığını düşündüğünden, antidepresanları bırakmak sizin daha az aç hissetmenizi sağlayabilir. Günlük kalori alımınızı azalttığınızda ise antidepresanlarınızı bırakarak kilo verebilirsiniz.

Diğer yandan, depresyonla beraber iştahsızlık oluşursa ve antidepresanları bıraktıktan sonra depresyon haline geri dönerseniz, kilo da verebilirsiniz.

Diğer Potansiyel Yan Etkiler
Antidepresan almayı bırakmaya karar verirseniz, azalabilecek diğer muhtemel yan etkiler şunlardır:
• Baş ağrısı
• Gündüz uyuşukluk
• Canlı veya hoş olmayan rüyalar

Yine de bu yan etkiler, şu anda hangi ilaçları aldığınıza göre değişkenlik gösterecektir.

Zihinsel Etkiler 
Uzun süre boyunca antidepresan kullanmak, bir kişinin ruh sağlığı üzerinde dezavantajlar oluşturabilir. Bazı ilaçlar, duyguları hissetme yeteneğinizi etkileyebilir. Örneğin, sizi uyuşmuş hissettirebilir.Ayrıca, tıbbi yardıma bağımlı hissetmelerine neden olarak kişinin özerkliğine de etki edebilir.

Bir kişi ilacı ne kadar uzun süre alırsa, geri çekilme veya kesilme semptomları yaşama riski de daha yüksek olabilir. Bu etki, alınan ilaçlara göre değişebilir.

Kesilme Semptomları
Antidepresan almayı aniden bırakırsanız, yoksunluk belirtilerine benzer; ancak bağımlılık yapıcı maddelerden çok, ilaç kullanımını durdurmayı ifade eden kesilme belirtileri yaşayabilirsiniz.

Paroksetin (Paxil) gibi bazı ilaçlarda görülen semptomların hızlı bir şekilde kendini gösterdiği ortaya çıkarken, diğer ilaçların semptomların belirmesi birkaç gün sürebilir. 

Antidepresan Almayı Bırakmamanız Gereken Zamanlar
İlk olarak doktorunuzla konuşmadan antidepresan almayı bırakmamalısınız. Doktorunuz aşağıdaki gibi önemli faktörleri sorgulayabilir. 

• Akıl sağlığı geçmişin nedir? 
• Ne zamandır antidepresan kullanıyorsun? 
• Hangi ilaçları alıyorsun? 
• Ne dozda alıyorsun? 

Doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. Böylece birlikte azaltma planı üzerinde çalışabilir ya da antidepresan bırakmanın doğru hareket olup olmadığını belirleyebilirsiniz.
Geri tepme etkilerinin yani ilacı almayı bıraktığınızda depresyon belirtilerinizin kötüleştiği gibi durumlarda doktorunuzun bunları sizinle tartışması da önemlidir. Bu gibi durumlarda ne yapılacağına dair bir plan oluşturabilirsiniz.

Yan Etkiler Nasıl Yönetilir? 
Siz ve doktorunuz şu anda antidepresanları bırakmak için en iyi zaman olmadığını belirlerseniz, ilacınızın yan etkilerini en aza indirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Antidepresanları bırakmak mümkün olduğunda aşağıdakiler gibi sağlıklı yaşam adımları atmayı deneyin:

• Günde birkaç küçük öğün yemek yeyin. Küçük öğünler, kan şekeri seviyelerini eşit tutar ve açlığın önüne geçmede yardımcı olur.
• Çoğu gün boyunca günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek, bahçe işleri ile ilgilenmek veya bir egzersiz videosuna eşlik etmek kalori yakabilir, stresi azaltabilir ve uyku kalitesini artırabilir.
• Gün içinde bol su içmeye çalışın. Bol su içmek, genel sağlık duygularınızı artırır ve açlığı susuzlukla karıştırmanızın önüne geçebilir.
• Stresi azaltmaya yardımcı olan aktiviteler yapın. Örnekler arasında meditasyon, yoga, tai chi, günlük tutma, bir bulmacayı çözme ve hatta boyama yer alabilir. Bu aktiviteler, genel sağlık duygularını geliştirmeye yardımcı olabilir.
• Her gece aynı saatte uyumak ve uyanmak, uyku yoksunluğunu azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. 
• Antidepresan alırken sağlığınızı korumaya yönelik kişisel ipuçları için doktorunuza veya bir diyetisyene danışmak da faydalı olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.