Antibiyotikler Hamile Kalmayı Engelleyebilir mi?

Hamile kalmaya çalışırken, hamile kalma şansınızın yüksek olmasını sağlamak için büyük olasılıkla diyetinize özel önem veriyorsunuz.

Antibiyotikler Hamile Kalmayı Engelleyebilir mi?
02 Nisan 2021 - 11:02
Bu aynı zamanda hamile kalma olasılığınızı engelleyebilecek potansiyel caydırıcı unsurlardan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığınız anlamına gelir. Antibiyotikler, vücudun hastalıktan kurtulmasında yardımcı etken olduğundan, kişinin vücudunu değiştirme eğiliminde olmaları sebebiyle caydırıcı bir unsur olarak görülebilmektedir.

Doktorlar, gebe kalmaya çalışan kadınların belirli antibiyotiklerden ve soğuk ilaçlardan kaçınması gerektiğini öne sürüyor. Bununla birlikte, antibiyotik almanın bir kadının doğurganlığına etki edebileceğini ispatlayan herhangi bir bilimsel veri yoktur. Aslında, yumurtlama esnasında hastalanmanın da bir etkisi olmayabilir, ancak cinsel ilişki arzunuz en az düzeye inebilir.

Antibiyotikler Doğurganlığı Etkiler mi?
Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmada yardım eden bir dizi antimikrobiyal ilaç anlamını taşımaktadır. Modern tıpta en çok tavsiye edilen ilaçlardır. Kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı nasıl etkilediğini öğrenin.

1. Antibiyotiklerin Kadın Doğurganlığı Üzerindeki Etkisi
Antibiyotik kullanan birçok kadın, kısırlığa neden olup olamayacaklarından endişe duymaktadır. Başlıca korkuları, antibiyotiklerin adet görmeyi, yumurtlamayı veya embriyo implantasyonunu engelleyerek hamile kalmalarını zorlaştırmasıdır, ancak antibiyotiklerin adet döngüsünü, yumurtlamayı veya gebe kalmayı kontrol eden hormonlar üzerindeki zararlı etkilerini gösteren kesin bir kanıt yoktur.

2. Antibiyotiklerin Erkek Doğurganlığı Üzerindeki Etkisi
Antibiyotiklerin doğurganlık üzerindeki etkilerini incelemede yapılan araştırmaların pekçoğu, esas olarak kadın doğurganlığından ziyade erkek doğurganlığını önemsemiştir. Araştırmalar, tetrasiklin, penisilin, eritromisin gibi birçok antibiyotiğin erkek spermine ve doğurganlığına olumsuz yönde etki edebileceğini göstermektedir. Bazı ilaçlar sperm kalitesinin düşmesine neden oldu.

Antibiyotik Alırken Hamile Kalma Şansı Nedir?
Gebe kalmaya çalışırken antibiyotik almanın şansınızda etkili olma ihtimali oldukça düşüktür. Bazı durumlarda, antibiyotik kullanan kadınlar yumurtlama dönemlerinde, özellikle de servikal mukus üretiminde sapmalar oluştuğunu belirtmiştir. Bununla birlikte, fikri destekleyecek kesin veri yoktur. Aslında, kadının vücudunda bulunan enfeksiyon, antibiyotiklere oranla geçici kısırlığının daha büyük bir sebebi olabilmektedir. Aksine antibiyotik almak, muhtemelen enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi ederek hamile kalmanızda katkıda bulunabilir. Bu da gebe kalma sürecinde potansiyel bir kısıtlama yaratabilir. Antibiyotik tedavisi, bakteriyel bir enfeksiyonla zayıflamış olabilecek üreme sisteminin iyiliğini yeniden tesis etmeye yardımcı olabilir.

Hamileyken Antibiyotik Almanın Riskleri
Bazı antibiyotiklerin ve soğuk ilaçların kullanılması, bir kadının hamile kalması ve henüz bu hamileliğin bilinmemesi gibi durumlarda risk teşkil edebilir. Klindamisin ve sefalosporinler gibi antibiyotiklerin kullanımı genel olarak hamilelik sürecinde güvenli kabul edilir, ancak diğer antibiyotiklerin hamileliğiniz üzerinde olumsuz etkileri gözlemlenebilir. Hamilelik sırasında güçlü antibiyotikler almak, büyüyen fetüste gelişimsel bozukluklara neden olabilir veya gebeliğin kendisinin sonlandırılmasına yol açabilir. Bu nedenle, bir enfeksiyona sahipseniz ve ileride olası komplikasyonları önlemek için antibiyotik tedavisi alma durumunda kalırsanız, hamile olup olmadığınızdan emin olmak faydalı olacaktır. FDA listesinin onayladığı A veya B kategorisine giren ilaçlar, hamilelik sırasında güvenli olabilir.

Kategori A, fetüse zarar vermediği bilinen antibiyotikleri içerir. Mikostatin şu anda Kategori A olarak listelenen tek antibiyotiktir.

En yaygın kategori olan B Kategorisi, doğum kusurlarını ya da herhangi bir hamilelik komplikasyonuna neden olduğu belli olmayan antibiyotikleri kapsar. Kategori B olarak listelenen antibiyotikler arasında Penisilin, Amoksisilin, Ampisilin, Kloksasilin, Flukloksasilin, Sefaleksin, Sefradin, Sefuroksim, Cefixime, Cefpodoxime, Cefotaxime, Ceftriaxone, Azithromycin, Erythromolexin, Klotrimazolisin ve Klotrimazol bulunmaktadır.

Farklı antibiyotikler, her kadına farklı etki edebilecek çok çeşitli bileşenler barındırır. Bu nedenle, antibiyotik almadan önce kendi kendine ilaç tedavisinden kaçınmanız ve bir doktora başvurmanız her zaman tavsiye edilir. Ayrıca, herhangi bir hastalık durumunda, doktorunuza gebe kalmaya çalıştığınızı bildirin, böylece antibiyotikleri buna göre yazabilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.