Anne mi ? Kadın mı ? Eş mi? Çalışan mı ?

Doğarsın, büyürsün.. kocaman bir kadın olursun. Misyonu doğuştan bellidir bir birkere. Alınan oyuncaklardan başlar doğan bir kız çocuğunun kaderi.

Anne mi ? Kadın mı ? Eş mi? Çalışan mı ?
02 Ocak 2021 - 21:50 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 17:35
Şanslı bir kız çocuğu ise iyi bir ebeveyne sahipse okutulur o kız çocuğu, çevresinde aman okuyup da nolacak, okusa da evlenip evinin hanımı olacak sesleri de yükselir epeyce.

Şanslıysa, hele ki babası gözü açık biriyse, vizyon sahibi ise “Hayır benim kızım okuyacak, kendi ayakları üzerinde duracak!” der.

O kız çocuğu büyür, o da biraz kendine saygılı yetiştirilmişse hedefleri vardır okur, daha çok çalışır, okulları bitirir. Hedefi parmağına yüzük takıp, çocuk doğurup evinin hanımı olmaksa zor tabi.

Okul biter, şansı varsa malum iş bulmak için bizim ekonomimizde şans önemli bir faktör, girer bir işe çalışır, kariyer basamaklarını tırmanır.

Ama biliriz ki belli bir yaşa gelmişsen illa o evlilik olacak, evlenmeden birlikte yaşamak kültürümüzde yok, biriyle sevgili olup sonunda evlenmemek imkansız. Eğer evlenmezsen bu sefer sürekli yanında olan ailende üzülmeye başlar, bizim kız nedene evlenmiyor, hasta mı, çirkin mi vsvs..velhasıl evlenmeme şansın yoktur, o evlilik yapılacak! Sadece aile, akrabalar mı etken? Tabikihayır..Bu  sefer arkadaş çevresi başlar, baaak benimkinin aldığı yüzük, ay biliyomusun şu evde oturacaz, gelinlik böyle olacak, tatile şuraya gideceğiz..zaten kız çocuğunun doğum kitabına yazılmış bikere.. doğup büyüyüp gelinlik giyip evinin kadını olmak.. Okusa da kariyer sahibi olsa da o gelinlik giyilecek! Bir nesil var ki her ne kadar değiştiğini iddia etse de annesinden anneannesinden gördüğü hayat anlayışı bir şekilde devam eder.

Sevdi, evlendi kadın..çok sevdi! Küçükken oyuncak bebeklerine yedirdiği yemekleri, yıkadığı bulaşıkları evinde yapmaya başladı.

İyi bir anne tarafından yetiştirilmiş iyi bir erkek çocukla evlenmişse işten gelinen saatte birlikte yaparlar işleri.. Diğer türlü ise eyvah ki eyvah..kariyer basamaklarını birer ikişer çıkan kadın gelir, önce mutfağa girer sonra çamaşır, ütü, yemek yemek, bulaşık.. belki kendine biraz zaman ayırır da kitap, tv..

Sonra mı? Bilmem kimin kızı hamileymiş

Bilmem ne teyzenin kızı doğurdu, ay bigörsen ! iş yerinde.. ay olmuyor mu sizin? Tedavi mi görseniz ? asla aksi düşünülemez, belki de istemezsin çocuk ama saçmalık! Evlenmişsen o çocuk doğurulacak !

Oturur düşünürsün gerçekten ya olmazsa daha fazla ötelemeyelim bu işi yapalım biz çocuk.. Hamilelik dönemi..herkes çok mutlu, her iki ailede torun bekliyor, sen de koşullu şekilde mutlu olursun, anne oluyorum! Evet olabiliyorum, bir sorun yok bende !

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Günün Başlıkları