Ani Dökülen Saçların Olası Nedenleri

Saçınızın çok fazla döküldüğünü fark ettiyseniz, odanızın her yerinde dökülen saçların olduğunu görüyorsanız ve elinizi her saçınıza attığınızda elinizde saç yumakları kalıyorsa muhtemelen ani dökülen saç kaybının nedenini merak ediyorsunuzdur.

Ani Dökülen Saçların Olası Nedenleri
22 Şubat 2021 - 22:13
Ani saç dökülmesinin hava değişikliklerinden strese ve hatta altta yatan tıbbi sorunlara kadar değişen birçok nedeni vardır. Saç dökülme sıkıntınıza son verdiğini iddia eden sözde sihirli iksirleri denemek yerine, kök nedenini belirlemeli ve doğru tedavi yöntemini aramalısınız.

Bu yazıda, aşırı saç dökülmesinin arkasındaki temel nedenlerden bazılarına değineceğiz.

Ani Saç Dökülmesinin 10 Ana Nedeni
İnsanların günde yaklaşık 50-100 tel kaybetmesi normaldir. Bununla birlikte, çoğumuz saç yoğunluğunda ani bir düşüş yaşarız ve bu da kafa derisini açığa çıkarabilir. Bu duruma yol açan birkaç faktör vardır. Bunlardan bazıları geçici olabilir ve bazıları kalıcı saç dökülmesine yol açabilir.

Erkeklerde ve kadınlarda ani saç dökülmesinin ana nedenleri aşağıdaki gibidir. 

Kalıtsal Saç Dökülmesi
Saç dökülmesindeki ani artışın en yaygın nedenlerinden biri, AndrogenetikAlopesi olarak da adlandırılan kalıtsal saç dökülmesidir. Kişide aktif saç uzama süresinin kısaldığı, şakaklardaki ve taçtaki saç çizgisinin gerilmeye başladığı bir durumdur. Bu durum, kişinin saç dökülme genini ailenin her iki tarafından devraldığı genetik bir durum olsa da hormonlar da saç dökülme döngüsünün tetiklenmesinde rol oynayabilir.

Hamilelik Sonrası
Birçok kadın doğumdan sonra saç dökülmesi olarak da adlandırılan ağır saç dökülmesi yaşar. Hamilelik sırasında az miktarda görülen saç dökülmesi, doğum sonrasında aniden dökülmelerle son derece endişe verici olabilir. Bu geçici saç dökülmesi, östrojen seviyelerinin normal seviyelerine geri dönmesi ve saç uzama aşamasının yavaş yavaş dinlenme aşamasına geçmesi sonucu ortaya çıkar. Sorun, doğumdan sonraki 6 aydan 1 yıla kadar azalır.

Doğum Kontrol Hapları
Ağızdan alınan doğum kontrol hapları iki tür saç dökülmesine neden olabilir. Bunlar saç incelmesi ve kendiliğinden saç dökülmesidir. Bu hapların neden olduğu hormonlara duyarlı saç kökleriniz varsa, ani olarak hafiften şiddetliye kadar saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Ayrıca, östrojenden daha yüksek miktarda progesteron içeren hapların saç uzama sürenizi kısaltması ve dinlenme aşamasına geçmesi muhtemeldir. Bu nedenle bazı uzmanlar, bu sorunla mücadele etmek için oesterojen içeriği yüksek olan hapları seçmeyi önermektedir.

Bu haplar, herkes için genel bir tedavi değildir ve doğum kontrol haplarını kullanmadan veya bırakmadan önce bir doktora danışılmalıdır.

Beslenme Yetersizlikleri
Beslenme eksiklikleri erkeklerde ve kadınlarda ani saç dökülmesine bağlıdır. Saçımızın sağlıklı büyümesi için gerekli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Düşük demir, D vitamini, çinko, selenyum, folat ve diğer besin seviyeleri saçta incelmeye, bodur saç büyümesine, saç kırılmalarına ve saç dökülmesine neden olabilir. Ekstrem durumlarda, insanların kaşlarında da kellik ve saç dökülmesi olabilir. Eksiklikleri tespit ederek, doğru takviyeleri ve hapları alarak bu sorunla başlangıç aşamalarında mücadele edebilirsiniz.

Hormonal Dengesizlik
Hormonlarınız, saçınızın sağlığına zarar verebilir. Kadınlarda hamilelik, menopoz, doğum vb. nedenlerle düşük östrojen seviyeleri ani incelmeyi veya saç dökülmesini tetikleyebilir. Erkeklerde yüksek DHT seviyeleri saç büyüme döngüsünü kısaltabilir ve hatta tellerinizin yapısına zarar verebilir. Hormonal dengesizliği düzeltmek için hasarı tersine çevirebilecek ve kaybettiğiniz hacmi geri kazanabilecek birçok reçeteli ilaç vardır.

İlaçlar
Aldığınız bazı ilaçların yan etkisi olarak ani saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. A vitamini takviyeleri, antibiyotikler, mantar önleyici ilaçlar, hormonal haplar, immünosupresanlar, antidepresanlar vb. ilaçlar geçici saç dökülmesine, TelegonEffluvium'a veya kellik gibi kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bu ilaçları aldıktan sonra birkaç gün içinde alışılmadık derecede yoğun saç dökülmesi fark ederseniz, doktorunuzla konuşabilir ve bunun yerine daha güvenli bir alternatif isteyebilirsiniz.

Saç Derisi Enfeksiyonları
Saçlı deri enfeksiyonları, ani saçların normal aralığın dışına çıkmasına neden olabilir. Kepek, egzama, sedef hastalığı, alopesiareata vb. kafa derisi bozuklukları kaşıntı, tahrişe neden olabilir ve ardından saç dökülmesine neden olabilir. Saç kökleri, saç derisini istila eden bakteri, mantar gibi patojenler tarafından zayıflar ve zarar görür. Tineacapitis (saçkıran) adı verilen bulaşıcı bir mantar problemi saç tellerini tahrip edebilir ve çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu sorunları ihmal etmek, kalıcı kelliğe yol açabilir.

Alerjik Reaksiyonlar
Alerjik Dermatit, saç derisinin saç boyalarına ve diğer saçla ilgili ürünlere şiddetli tepki vermesinden sonra insanların yaşadığı yaygın bir sorundur. Saç boyaları, amonyak, hidrojen peroksit ve PPD gibi güçlü kimyasalların varlığından dolayı ani saç dökülmesini tetikleyebilir. Ürünün hemen kesilmesi ve tıbbi yardım alınması, kaybı bir ölçüde en aza indirebilir, ancak bu ürünlerin uzun süreli kullanımı, gelecekte geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Sıkı Saç Stilleri
Birçok kadın örgüler, at kuyruğu, kaynak gibi sıkı saç stilleri uygulaması nedeniyle TractionAlopecia adı verilen bir tür ani saç dökülmesi yaşarlar. Erken evrelerde sorun tersine çevrilebilirken, tekrarlanan gerginlik veya çekme, saçlı deride kalıcı kel yamalar oluşmasına neden olabilir.

Stres
Birçok çalışma, stres ile saç dökülmesi arasında kesin bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Fiziksel veya zihinsel stres, saç köklerini beklendiği gibi uzamayacakları ve yeni saç telleri üretmeyi bırakacakları uyku durumuna itebilir. Bu aşamada saçınıza dokunmak veya fırçalamak gibi basit bir hareket bile köklerin demetler halinde dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte, strese bağlı saç dökülmesi, belirli ilaçlar veya terapiler kullanılarak iyi yönetilebilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.