Akıllı Ev Nedir? Akıllı Evler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evinizi akıllı eve çevirin. Akıllı ev, ev teknolojileri endüstrinin birçok alanında kullanılan kontrol sistemlerinin gündelik yaşamınıza uyarlanması.

Akıllı Ev Nedir? Akıllı Evler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
16 Nisan 2021 - 09:07 - Güncelleme: 16 Nisan 2021 - 09:11
Bu teknolojilerin kişiye özel ihtiyaç ve isteklerine görev içi çeşitli hizmetlerde kullanılmasıdır. Akıllı evler, ev sahiplerinin ihtiyaçlarını kolaylaştıran, daha güvenli, konforlu ve tasarruflu bir yaşam sürmenizi sağlayan teknolojiye sahip evlerdir ve kolaylaştırıcı sistemleri aile bireylerinin sahip olduğu akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar,akıllı saatler gibi aracı cihazlar yardımı ile uzaktan kontrol edilebilir.

Akıllı Evin Faydaları Nelerdir?
Akıllı ev otomasyonuna geçiş yapılmasındaki en büyük fayda enerji tasarrufundaki verimliliğin arttırması ve güvenlik sistemlerini istediğiniz zaman kontrol edebilmenizdir. Ortalama bir ailenin enerji giderlerinin artmasına sebep olan gereksiz enerji, elektrik tüketiminin önemli ölçüde önüne geçer. En kötü senaryoda bile Isı enerjisini %10 ile %30 arası tasarruf sağlamanızı sağlar.Akıllı ev sistemi ile çözülen sorunlardan bazıları şunlardır:

Gereksiz yere açık kalmış ışıklardan kaynaklı gereksiz elektrik tüketimi
Evin oturulmayan kısımlarındaki boşa ısınma sorunu
Yüksek seviyede çalışan ısıtma ve soğutma sistemleri sebebi ile verimsiz elektrik ve doğalgaz tüketimi ve evde bulunulmayan saatlerde sistemin açık kalmasından dolayı gereksiz harcama.
Açık kalan elektronik cihazlar ve oluşturduğu tehlikeler
Gün ışığından faydalanamama, evinizin çevresinde olan olumsuz durumlardan haberdar olamama
Güvenlik kontrolleri sorunları, hırsızlık vb.

Akıllı evlerin konfor sağlamasına örnek olarak; kişilerin gereksiz yere zaman kaybettiği işlerin belli bir plana göre düzenli bilgisayar sistemleri tarafından yapılabilmesi ve hayatı kolaylaştırmasıdır. Akıllı sistemlere sahip evlerde günlerinizi planlayabilme imkânınızın olması da mükemmel.  İşe gideceğiniz bir günün sabahında mesela söyle bir senaryo izlenebilir:

Belirlenen saatte Perdeleri aç ve gün ışığının içeri girmesini sağla.
Açık Lambaları söndür.
Kahve makinesini belirlenen saate çalıştır.
Müzik sistemini, TV ‘de istenilen kanalı istenilen saatte aç.
Oda sıcaklığını istenilen oranda ayarla. Belirlenen saatte tamamen kapat.
Seçili elektronik aletler dışında tüm elektrikle çalışan cihazları kapat.
Hareket sensörü ile kapıları otomatik olarak kilitle ve alarm sistemini devreye sok.

Evden ayrıldıktan sonra ev içi kamera sistemi ile isterseniz evinizdeki durumları izleyebilir veya evcil hayvanlarınızı kontrol edebilir, buzdolabı kamara sisteminiz varsa dolapta neler var neler yok uzaktan kontrol edebilirsiniz. Eve geri döneceğiniz zaman ısıtma soğutma sistemini eve gelmeden yarım saat önce açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz mesela ve buna benzer birçok kolaylık hayatınıza dâhil olabilir. Evinizden uzun süre ayrı kaldığınız zamanlarda evde olduğunuz izlenimini verebilir ve hırsızlık olasılıklarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Sadece sabah akşam düzenli belirli saatlerde ışık, tv açılması, pencerelerin sabah akşam hareketleri bile hırsızlar için caydırıcı bir sistem olduğunun kanıtı.

Ailenizin Akıllı Ev Konusunda Düşüncelerini Değiştirin
Ailenizin Akıllı Ev Sistemini Sevmesini Nasıl Sağlarız?
Akıllı ev sistemleri zamanlayıcılar ve tetikleyici sistemler olarak iki farklı ana temada kurulur. Zamanlayıcı sistemler evinizde yapılmasını istediğiniz bir eylemin otomatik olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Örneğin, gün içinde istediğiniz bir zaman evinizin perdeleri açılarak çiçeklerinizin gün ışığı almasını sağlar, camları açarak evi havalandırır. Tetikleyici denilen sistemler ise belirli şartlara bağlı sizin isteğiniz doğrultusunda aracı cihazlarla onay veridiniz takdirde yapılabilen eylemlerdir. Kapı açılınca ışık yanması bu duruma örnek verilebilir.

Akıllı ev sistemlerinin en büyük özelliği aslında ne kadar tasarruf olarak görünse de güvenlidir. Hırsızlık, yangın gibi istediğiniz dışında gerçekleşme olasılığı olan kötücül durumlar konusunda önlem alınmasını sağlar. Bütün aile bireyleri hem tasarruf etmeyi hem de güvende kalmayı tabii ki isteyecektir. Kuracağınız tehlike ayarı ile en küçük bir sorunda sizi isterseniz uyandırabilir, evde değilseniz aracı cihazınız üzerinden bilgilendirme sağlayarak eviniz hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir.

Henüz Akıllı Ev teknolojilerini evinize eklemek konusunda plan aşamasındaysanız ya da eklediğiniz sistemler için ailenizin korkuları varsa onlarla mutlaka konuşarak kullanıma dâhil etmeniz gerekmektedir.Tek bir kişi tarafından kullanılan bir sistem hiçbir tasarruf elde etmenizi sağlamayacaktır. Çoğu ileri yaştaki aile bireyi bilgisayarla hareket eden, kendi kendine hareket eden teknolojik aletlerden maalesef korkuyor ve tedirginlik içinde yaşıyor. Korkularını gözlemlediyseniz yâda endişelerini gördüyseniz bu konuda açıklamalar yaparak onları tamamen güvenli olduğu konusunda ikna edebilirsiniz

Doğrudan bir akıllı ev içerisinde yaşamayıp sonradan bir dönüşüm içerisine girdiyseniz, birden büyük değişiklikler kesinlikle yapılmamalı, küçük değişiklikler ile başlanarak aile bireylerinin alışması sağlanmalıdır. Örneğin başta sadece ışık saatlerini ayarlanacak şekilde aydınlatma otomasyonu ile başlanabilir. Belirli saatlerde daha az parlaklıkta ve istenilen renkte yanan ışıklar sabah saatlerinde otomatik olarak kapansın şeklinde bir yenilik aile bireylerinin hoşuna gidecek bir özellik olacaktır. Eve eklemek istediğiniz sistemlerin ne işe yaradığını, nasıl faydalar sağladığını mutlaka aile bireylerini kullanmaya teşvik edebilmek için onlara açıklayın ve hepsi için nabızlarını ölçün.

Aile yapınıza göre alışılması en kolayını evinize dâhil ettikten sonra aile bireylerinize onu nasıl kullanacağını öğretin. Bir düğmeye basarak evdeki tüm cihazlarda açma kapatma yapabilmek hatta sesli olarak konuşarak sanki bir ev yardımcısına sesleniyormuş gibi bazı işleri yapmak hoşlarına anca deneyimledikçe gidecektir. Evden çıkarken sürekli prizde bir şey takılı kaldı mı diye on defa kontrol eden annenizin, eşinizin hatta sizin bundan sonra düşüneceği daha güzel şeyler olacaktır. Akıllı kilit sistemi ile kişilere özel erişim kodları oluşturabilir ve anahtar kaybetme, anahtarım yok kapıda kaldım günlerine son verebilirsiniz. Birine, ona en kolay hatırlayacağı şekilde bir erişim kodu vermek vekodu iptal etmek ev anahtarınızı vermek ve hatta bazen geri istemekten kesinlikle daha kolaydır.

Eviniz için hangi akıllı cihazın işe yaramadığına dikkat edin. Aileniz bir akıllı ev cihazıyla hiçbir zaman etkileşimde bulunmazsa nedenini düşünün ve araştırın hatta gözlemlerinizi onlarla paylaşarak nedenini sorun. Cihazı kullanmayı anlamamış, zorlanmış olabilirler ya da cihaz işlevini beğenmemiş olabilirler.

Yavaş ve deneyimleyerek gidilen eklemelerle aileniz akıllı ev sistemlerine alışacak ve işlerin kolaylaşmasından dolayı çok sevecektir. Tüm ailenin sevdiği bir akıllı ev yapmak çok zahmetli bir iştir, ancak günün sonunda akıllı eviniz için planlamalarınızın sürüp sürmeyeceğini belirleyen bu aile kabul faktörüdür onlar mutlu olursa herkes mutlu olur.
 
Akıllı ev sistemine dâhil edilen en çok kullanılan otomasyonlardan bazıları:
Perde/Panjur Otomasyonu
Aydınlatma Otomasyonu
İklimlendirme Otomasyonu
Ses ve Görüntü Otomasyonu
Güvenlik Sistemi Otomasyonu
Görüntülü İnterkom Kontrolü
Sesli komut kontrolleri
Alexa, Siri, Google Home
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.