Adana Kebap Nasıl Yapılır?

Adananın leziz yemeklerinde biri olan Adana Kebap Türkiye’nin vazgeçilmez yemeğidir. Bu kesin ve nettir.

Adana Kebap Nasıl Yapılır?
11 Ocak 2021 - 11:51 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 11:58
Ülkemize gelen turistler dahi bu muhteşem yemekten yemeden gitmezler. Bilir misiniz hatta ülkemize sadece bu kebabı tatmak için gelen turistler dahi var.

Adana’ya özgü olan bu yemek zaman geçtikçe ülke genelinde yayıldı. Herkesin beğendiği bir tat haline geldi. Adana kebabımızı hala restoranlarda nasıl hazırlandığını bilmeden neden yiyorsunuz? Neden kendiniz evde yapmayı denemiyorsunuz? Bence denemelisiniz iyi sonuçlar alacağınızdan emin olun.

Adana kebabın kıymasını iyi hazırlamak gerekir. Ancak bu satır kıyması olmalıdır. Bu noktaya dikkat etmelisiniz çünkü Adana kebabının özü budur. Böyle daha tatmin edici olduğu varsayılır. Yanında soğan olmazsa olmazlardandır. Bol sumak kullanılmalıdır ve bu muhteşem yemeğin yanına enfes yağlı tırnak pide ile süslenmedir.

Satır kıyması yapabilmek için eğri bir satıra ihtiyaç vardır. Bu satır keskin olmalıdır. Bunun nedeni kıymayı ezmemesi içindir. Kıyma ezilirse sıkışır ve istediğimiz tadı yakalayamayabiliriz.

Kıymaları hazırlamak için önce büyük bir mutfak tahtasının üzerine etleri koyunuz. Satır kıymasıyla yaklaşık 7-8 dakika boyunca sağa ve sola olacak şekilde kesici darbelerle etinizi kıyma haline getiriniz. Bu dana kıyma ve kuzu kıyma her ikisi içinde geçerlidir.Adana Kebap Yapmak için Hangi Malzemeler Gereklidir?
- 700 Gram dana kıyma
- 300 Gram kuzu kıyma
- 2 Adet kuru soğan
- 1 diş sarımsak
- 1 Çay kaşığı karabiber
- 1 çay kaşığı pul biber
- Yarım demet maydanoz
- 1 Yemek kaşığı acı biber salçası

Adana Kebap Hazırlanışı
- Soğan ve sarımsakları incecik olacak şekilde ezmeden keskin bir bıçakla doğrayınız.
- Kıymaları birleştirip soğanları ve sarımsakları ilave edip güzel bir şekilde yoğurun.
- Baharatları, sıvı yağı, maydanoz ve salçayı ekleyip tekrardan yoğurun.
- İşlemi bittikten sonra kıymaların biraz beklemesi gerekmektedir. Soğukta durursa daha iyi olacaktır. Buzdolabına koymanız çok yerinde olacaktır.
- Ve sonunda kebabımız hazır. Geriye yapmamız gereken tek şey kıymaları şişlere dizerek ızgarada yarım saat civarı pişirmeniz yeterli olacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.