6 Aylık Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?

Dermatit çok sık görülen bir cilt hastalığıdır. Çocukluk çağında en sık görünen kronik cilt rahatsızlığıdır.

6 Aylık Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?
25 Ocak 2021 - 20:31
Çocuk alerjisi olarak da bilinen atopik dermatit hastalığı, çocukluk çağında tekrarlayan kaşıntı, döküntü, kızarıklık belirtileri olan ve sürekli tekrarlayan kronik bir cilt hastalığıdır. Dünya üzerindeki sıklığı çok yüksektir. Tüm dünyada 230 milyon atopik dermatit hastası olduğu söylenmekte. Avrupa ülkelerinde %20 ye varan sıklıkta görülmekte. Türkiye’de ise %8 civarında atopik dermatit hastalığı olduğu söylenmektedir. 

Atopik dermatitde asıl sorun cildin bariyer fonksiyonundaki bozukluk. Hastaların cildindeki yağlar daha az ve dolayısıyla ciltte kuruluk ile davam eden rahatsızlıklar oluşturmakta. Hastalardaki cildin üst tabakasındaki deri daha ince olduğundan birçok infeksiyona hassasiyeti oluşmaktadır. Tipik lezyonların gözlemlenmesiyle hastalığın tanısı doktor tarafından muayene edilip klinik olarak konulmaktadır. Atopik dermatit uzman doktorlar tarafından kolaylıkla tanısı konulabilen bir hastalıktır.Egzama Tedavisi Var Mıdır?
Tanısı konulduktan sonra hastanın atopik dermatiti tetikleyen bir alerjisi olup olmadığı incelenmektedir. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda gıda alerjisi araştırılmaktadır. Atopik dermatit tanısı konulmuş bir bebekte ne kadar erken zamanlarda ve ne kadar şiddetli atopik dermatit gözleniyorsa bunun gıda alerjisiyle ilişkili olma ihtimali o kadar yüksektir. Hafif seyreden atopik dermatit bunun bir gıda alerjisinin tetiklediği ihtimali çok düşüktür. Yapılan klinik muayene ve kan testlerinde saptanan oran ile tedavi şekline doktorlar tarafından yönlendirme yapılır. Tedaviye ilk olarak lokal bakımlar ve cildin nem oranı dengelenerek başlanır. Gerekli durumlarda antibiyotik kremler ve bazı ilaç gruplarından ilaçlar önerilmektedir.

Bebeklerde Egzama Nedir?
Günümüzde yeni doğan bebeklerin %80 inde atopik dermatit görülebilmektedir. Bebeklik dönemlerinde görülen atopik dermatit çocuğun ilerleyen yaşlarında bazı gıda alerjileri, alerjik rinit ve astım görülme riski daha yüksektir. Dolayısıyla bebeklikte görülen egzamanın takip ve tedavi edilmesi ilerleyen yaşlarda sağlık açısından çok önemlidir. Eski dönemlerde bebeklikte görülen atopik dermatit sonrasında ilerleyen yaşlarda %80 oranında alerjik rinit ve astım görülmesi ön görülmekteydi. Fakat yapılan son çalışmalarda hastaların 3 de 1 inin astım ve alerjik rinit geliştirebileceği hesaplanmakta.

6 Aylık Bebeklerde Egzama Nasıl Geçer?
Verilen tedavi çerçevesinde kesinlikle dikkat edilmesi konular vardır;

İlk aşamada cildin nemli tutulması çok önemlidir. Bebeğin banyo sırasında bulunduğu ortam buharlı olmamalıdır. Banyo sırasında cilde ağır temaslarda bulunulmamalıdır. Banyo sonrasında tam olarak kurulanmadan nemi hapseden bakım yağları kullanılmalıdır. Sentetik kıyafetler kesinlikle tercih edilmemelidir. Pamuklu organik kıyafetler tercih edilmelidir. Alerjen içeren deterjanlar kullanılmamalıdır ve kıyafetin deterjandan arındığına emin olmak gerekmektedir. Yatak, yastık, yorgan gibi eşyalar yün gibi toz tutan alerjik maddelerden olmamalıdır. Bulunulan odayı sürekli havalandırıp bulunulan ortamı çok soğuk tutmak gerekmektedir. Özellikle uyku sırasında ortamın sıcak olmaması ve bebeğin asla terlememesi gerekmektedir. D vitamini düşüklüğü vücutta alerjenlere hassasiyet gösterdiği için düşük olduğu durumlarda d vitamini takviyesi kullanılabilir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.