29 Nisan Dünya Dans Günü

Her sene 29 nisan tarihi geldiğinde Dünya Dans Günü kutlaması yapılıyor. Bu gün hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler Dünya Dans Günü nedir.

29 Nisan Dünya Dans Günü
29 Nisan 2021 - 07:29 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 14:33
Neden kutlanır ve kimler kutlar gibi konularda araştırma yaparlar. Bu özel günle ilgili bilgiler ise şunlardır;

Dünya Dans Günü Nedir?
Dünya Dans Günü her yıl 29 Nisan tarihinde kutlanan bir gündür. Uluslararası Dans Günü olarak da anılan bu günün kutlanma amacı 29 Nisan tarihinin Jean Georges Noverre isimli modern balenin kurucusu olan baletin doğum günü olmasıdır. Bu günün kutlanma amacı ise farklı din ve kültüre sahip olan insanların dans aracılığıyla bir araya gelmesini sağlamaktır.

Dünya Dans Günü Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?
Dünya genelinde çeşitli etkinlikler ve mesajlarla kutlanan 29 nisan dünya dans günü ilk olarak 1982 yılında ortaya çıkmıştır. Bu günün ortaya çıkmasını sağlayan ise STK Uluslararası Dans Komitesi ile İTK (Uluslararası Tiyatro Enstitüsü)’dür. İki kurumun ortak çalışmasıyla 29 Nisan’da hem ünlü balet Jean Georges Noverre’nin doğum gününün kutlanması ve dansın birleştirici özelliğinin tanıtılması amaçlanmıştır.

Dünya Dans Günü Kimler Tarafından Kutlanır?
29 Nisan 1982 yılından beri dansa ilgi gösteren pek çok kesim tarafından kutlanmaktadır. Dansa gönül veren kişiler bu özel günde etkinlikler düzenleyerek insanların bir araya gelmesini ve birlikte dansla eğlenmesini sağlamaktadır. Dünya Dans Günü’nü kutlayan gruplar arasında ise dans toplulukları, baletler, dansçılar ve dans stüdyoları yer alır.

Dans Günü Dünyada Nasıl Kutlanır?
Dans günü dünyada coşkuyla kutlanan günler arasında yer alır. Dans toplukları festival ve etkinlikler kutlayarak bu günün layıkıyla anılmasını sağlarlar. Aynı zamanda da insanların eğlenmesini amaçlarlar. Dünya Dans Günü’nün kutlanmasında ayrıca günün ortaya çıkmasını sağlayan komite mesaj vermesi için bir dansçı veya koreograf davet eder. Mesaj için davet edilen dansçı veya koreograf dünyada dolaşacak bir mesajı insanlara iletirler.

1982 yılı itibariyle 29 Nisan tarihinde mesaj veren kişiler arasında şunlar yer alır;

ChetnaJalan
Doris Laine
HenrikNeubauer
Murray Louis
RobinHoward
Arkam Khan

29 Nisan’da ilk mesajı veren isim ise bale sanatçısı HenrikNeubauer’dir.

29 Nisan Dünya Dans Gününde Kullanılabilecek Sözler Nelerdir?
Dansın birleştiriciliğine inanan ve dansa gönül veren kişiler 29 Nisan tarihinde Dünya Dans Günü’nü mesajlar ve sözlerle kutlarlar. Bu özel günde kullanılabilecek sözlerden bazıları şunlardır;

Dans ayakların şiiridir. Dünya dans gününüz kutlu olsun.
Dans engellerin tümünü kaldıran ve insanları bir araya getirmeye yarayan bir etkinliktir.
Mezar taşımda sadece bu kelimenin yer almasını istiyorum. Dansçı

Dünya Dans Günü’nü kutlamak ve sosyal medya hesaplarınızdan mesaj yayınlamak isterseniz bu mesajlardan yararlanabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.