15 Farklı Korku Türü ve Bunların Bilimsel Adı

Korku her insan için doğal bir histir. Her ne kadar hoş bir his olarak algılanmıyor olsa da korkuların faydalı yönleri de bulunmaktadır. korku türleri nelerdir.

15 Farklı Korku Türü ve Bunların Bilimsel Adı
16 Nisan 2021 - 15:09
Bunlardan başlıca olanı, hayata karşı daima tedbirli olmak gerektiğini öğretmesidir. Korkusuzca ve tedbir alınmadan atılacak birçok adım kişiyi çeşitli tehlikelere sürükleyebilmektedir. Burada önemli olan ise yaşanan korkuların yeterli dozda olmasıdır. Çünkü dozunda yaşanmayan korkular hayatı güçleştirmektedir. Korku düzeyi yüksek olan kişiler bu duruma bağlı olarak birtakım psikolojik sıkıntılar yaşayabilmektedir. Böyle zamanlarda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak insanların yaşadığı 15 farklı korku türü ve bunların bilimsel adı aşağıda verilmektedir.

Yükseklik Korkusu
Yükseklik korkusunun ya da yüksek yerlerden korkma durumunun bilimsel adı akrofobidir. Yükseklik korkusu olan kişiler, çok katlı binaların pencere ya da balkonundan aşağıya bakmakta zorlanmaktadır.

Uçuş Korkusu
Uçuş korkusunun bilimsel adı aviofobidir. Uçuş korkusu yaşayan kişiler uçakla gidebilecekleri yerlere otomobil ya da otobüslerle gitmeyi tercih etmektedir. Bu kişiler özellikle uzaklığı fazla olan yerler için seyahat süresinin uzun olması gibi sorunlarla karşılaşmaktadır.

Kapalı Alan Korkusu
Küçük, dar veya kapalı alanlara karşı oluşan korkunun bilimsel adı klostrofobidir. Kapalı alan korkusu yaşayan kişiler bu tür alanlarda kaldıklarında duvarlar üstüne üstüne geliyormuş gibi hissetmekte, bunalmakta ve biran önce söz konusu alandan çıkmak istemektedir.

Deniz Korkusu
Deniz ile okyanus gibi devasa boyutlarda olan su kütlelerine karşı oluşan korkunun bilimsel adı talassofobidir.

Yolda Karşıdan Karşıya Geçme Korkusu
Yaya geçitleri gibi yerlerde karşıdan karşıya geçme sırasında yaşanan korkunun bilimsel adı agirofobidir. Bu tür korkusu olan kişiler özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde daha çok sorun yaşamaktadır.

İğne Olma Korkusu
İğne veya aşı olma ile ilgili yaşanan korkunun bilimsel adı tripanofobidir. Çocuklarda daha çok olmakla birlikte yetişkinlerde de görülen bir korku türüdür. Ancak sağlık söz konusu olduğu için kişilerin bu korkuyu yenmeye yönelik çaba harcaması gerekmektedir.

Sayı Korkusu
Sayılara karşı yaşanan korkunun bilimsel adı aritmofobidir. Bu korkunun temeli genellikle kişinin geçmiş yıllarda matematik ile ilgili yaşadığı problemlere dayanmaktadır.

Teknoloji Korkusu
Teknolojiye karşı oluşan korkusunun bilimsel adı teknofobidir. Son yıllarda teknoloji alanında meydana gelen hızlı değişimler, bazı kişilerin teknolojiye karşı olan korkusunun artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ilerleyişteki belirsizlikler ve yapay zekâ çalışmaları ile ilgili söylentiler yaşanan bu teknoloji korkusunu daha yukarı boyutlara taşımaktadır. 

Gölge Korkusu
Gölge görme korkusunun bilimsel adı skiofobidir. Bu tür korkusu olan kişiler için her şeyin gölgesi sorun oluşturmaktadır.

Palyaço Korkusu
Palyaçolara karşı yaşanan korkunun bilimsel adı koulrofobidir. Palyaçoları seven birçok kişi bulunmasına rağmen korkutucu bulan kişi sayısı da oldukça fazladır. Bu tür korkusu olan kişiler genellikle palyaçonun yüzünde bulunan makyajı ürkütücü bulmaktadır.

Şişmanlama Korkusu
Şişmanlama durumu ve ihtimaliyle ilgili yaşanan korkunun bilimsel adı obesofobidir. Şişmanlama ya da obezite durumuyla karşı karşıya kalma düşüncesi bazı insanlar için fazla korkutucu olabilmektedir. Bu kişilerin gerektiğinde bir uzmandan yardım alması ve gerekenden az beslenmek gibi bir yanlışa düşmemesi gerekmektedir.

Sis Korkusu
Sis korkusunun bilimsel adı homiklofobidir. Aşırı sisli yerlerde durmak veya buralardan geçmek bu tür korkusu olan kişileri oldukça zorlamaktadır.

Aynaya Bakma Korkusu
Aynaya bakma ile ilgili yaşanan korkunun bilimsel adı eisoptrofobidir. Aynada oluşan her türlü görüntü kişinin durumu farklı algılamasına ve sonuç olarak korku yaşamasına sebep olmaktadır.

Gök Gürültüsü Korkusu
Kapalı ve yağışlı havalarda meydana gelen gök gürültüsüne karşı yaşanan korkunun bilimsel adı brontofobidir.

Arı Korkusu
Arı korkusunun bilimsel adı apifobidir. Birçok faydası bulunan arılar, sokma ve saldırma gibi durumlardan dolayı bazı kişilerde korkuya sebep olmaktadır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.