Zodyak Ne Anlama Gelir?

Zodyak Yunancada zoidion kelimesinden gelmektedir. Zo hayat ve ion da yer anlamına gelmektedir.

Zodyak Ne Anlama Gelir?
07 Ocak 2021 - 21:16 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 13:17
Bundan yola çıkarak Yunancada "hayat yeri" anlamına geldiğini görürüz. Latince de ise signum kelimesini zodyakın yerini tutar. Signum imge anlamını taşır. Bu bilgileri birleştirdiğimizde imgelerin yani görebildiğimiz her şeyin yaşam yeri anlamı çıkar. Zodyak'ın TDK da açıklanan kelime anlamı "gökküresinde, tutulumun geçtiği ve üzerinde Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık adlarını taşıyan on iki burcun eşit aralıklarla yer aldığı kuşak" olarak açıklanır. Zodyak astronomi ve astroloji açısından ayrı ayrı değerlendirilebilir.

Astronomi' de Zodyak Nedir?
Astronomi bilimi açısından baktığımızda zodyak, ekliptiğin iki tarafına 9 derece uzanan, ana gezegenlerin yörüngelerini ve Ay'ı içine alan bir kuşağın genel adını temsil eder. İçerisinde gezegen yörüngeleri bulunan bir çemberdir. Gezegenlerin içinde dönmesiyle, 15 derece genişliğindeki bir uzay kemeri olarak da bilinir. Güneş'in görünebilen yolu, zodyaktır. Her biri 30'ar derece aralıklı toplamda 360 dereceye denk gelen 12 farklı bölümden meydana gelir. Aslında zodyak, dünyanın yakınında olan hayali bir çizgidir ve takımyıldızlarını gösterir. Güneş'in görebildiğimiz kadarıyla gökyüzündeki hareketlerine ise ekliptik denir.

Astroloji' de Zodyak Nedir?
Astroloji bilgilerine baktığımızda zodyak çemberinde sıralanmış 12 farklı bölüm, zodyak burçlarını oluşturur. Astrolojideki horoskop dairesi olarak bahsedilen, ekliptiktir. Zodyak gökküre olmasının yanında bir burçlar kuşağıdır. Bu 12 farklı burcun kendine münhasır etkileri ve özellikleri mevcuttur. Dünya Güneş etrafındaki yolculuğunu 365 günde tamamlar. Bu yüzden Güneş zodyaktaki 12 burcun her birinde 1 ay kalır. Mevsimlerin oluşumu ve günlük 1 derece ilerlemesi bunun anlamıdır. Güneşin zodyaktaki konumunun bu dönemlerde doğmuş olan kişilerin karakterlerini ve doğasını etkilediği söylenir.

Zodyak yörüngesinin içine girmiş olan diğer gezegenler de içinde bulundukları açılardan etkilenir ve ona uygun hareket ederler ve o an bulundukları burçların özellikleri ile varlıklarını hayata geçirirler. Gezegenlerin yerlerini dakika ve derece cinsinden tespit etmek mümkündür. Örneğin Mars'ın 10 derece Boğa'da, 15 derece Başak'ta olduğu da anlaşılabilir.Zodyak'ın İşlevleri Nelerdir?
Tarihin tozlanmış yıllarına gidecek olursak eski insanlar çok zorlayıcı yaşam şartlarına sahipti. Güven ve huzur içinde hayatlarını sürdürebilmek için zorlaştıran doğa güçlerinin etkileri kontrol etmek istemesiyle astrolojiyle ilgilenmeye başladılar. Sümerli Rahipler astrolojiyi hayatlarını düzenleme amacıyla kullandılar. Zodyağı takvimsel bir araç veya zaman aracı olarak kullandıklarını görmekteyiz.

Zodyak Kuşağında Bulunan Burçlar Nelerdir?
Yörüngedeki sırasıyla; Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Balık, Kova zodyak kuşağının 12 bölümünü oluşturan burçlardır.

Tropikal (Mevsimsel) ve Sideral (Yıldızıl) Zodyak Farkı Nedir?
Bu farka "ayanamşa" adı verilmiştir. Batılılar zodyağı Güneş'in konumuna göre kabul ederken Hintliler yıldızların konumuna göre kabul ederler. Batı astrolojisi gezegenlerin Güneş'ten aldıkları açıları psikolojik açıdan değerlendirirken Hint astrolojisi insanın evrenle olan temasını öne çıkarır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.