Uzmanlara Göre Tansiyon Ölçümü Okumanız Doğru Olmayabilir

Doktorlar, kalbiniz için yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden birinin sayılarınızı bilmek ve yönetmek olduğunu vurguluyor.

Uzmanlara Göre Tansiyon Ölçümü Okumanız Doğru Olmayabilir
06 Mart 2021 - 00:55
Kan basıncı, BMI, kolesterol ve kan şekeri, ancak talihsiz bir gerçek şu ki: Randevunuz sırasında sarsılan tansiyon ölçümü doğru olmayabilir. Muhtemelen bu, doktorunuzun hatası değildir.

Kan basıncı değişkendir. Pek çok faktör kapalı bir ölçümle sonuçlanabilir, bu da potansiyel olarak yanlış teşhisle sonuçlanabileceğiniz anlamına gelir. Uzmanlar, " Tansiyon doğru ölçülmezse, insanlar aşırı tedavi veya kötü muamele görebilir" diyor. Başka bir deyişle, ihtiyacınız olmayan ilaçları alabilir veya gerekenden daha yüksek veya daha düşük bir doz reçete edebilirsiniz. Doğru okumayla uzaklaştığınızdan emin olmak için bu tansiyon kontrol listesini izleyin.

Soluklanmak
Randevunuza acele etmek kan basıncınızı yükseltebilir ve bu da tansiyon okumayı aksatabilir. Yapabiliyorsanız, bekleme odasında beş dakika boyunca sakin bir şekilde oturun, ardından baskı uygulanırken sessiz olun; Küçük konuşmalar bile sistolik okumalarınızı (en üstteki sayı) 10 ila 15 mm Hg artırabilir. Beyaz önlük sendromu olarak bilinen tıbbi ortamlarda endişelenirseniz konuşun, çünkü bu stresli olmadığınız zamanlara göre daha yüksek bir tansiyon okumasına yol açabilir.

Biraz Hazırlık Yapın
Kafein, tansiyonun geçici olarak yükselmesine neden olabileceğinden, kahveyi randevunuz sonrasına kadar atlayın ve muayene odasına gitmeden önce tuvalete gidin. Dolu bir mesane, genellikle kan basıncını yükselten adrenalin benzeri bir hormonu uyarabilir.

Duruşunuzu İzleyin
Ayaklarınızı yere düz bir şekilde oturtun. Çapraz bacak veya sarkan ayaklar, sistolik sonuçların yükselmesine neden olabilir. Uzmanlar, diyastolik basınç (alt rakam) kol pozisyonundan etkilendiğinden, kolunuzun desteklendiğinden ve kalp seviyesinde olduğundan emin olmanızı dile getiriyor. Muayene masası yerine bir sandalyede oturup oturamayacağınızı sorun. Bu, kolunuzun doğru yükseklikte desteklenmesine yardımcı olabilir.

Evde Kontrol
Kan basıncınızı evde izlemek için monitörlü ve güvenilir bir cihaz kullanabilir, tansiyon okumadınız kendiniz yapabilirsiniz. Tansiyon aletinin düzgün çalıştığından ve yanlış sonuç vermediğinden emin olun.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.