Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler

İnsanların en önemli değeri olan sağlık konusunda pek çok öneriler ve sağlıklı yaşam için tavsiyeler uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler
30 Ocak 2021 - 12:36 - Güncelleme: 30 Ocak 2021 - 12:39
Sağlıklı ve uzun bir ömür herkesin en büyük isteği olup sağlıklı yaşam için tavsiyeler dikkate almak gerekmektedir. Günlük yaşamda yapılması mümkün olan küçük değişiklikler ile hasta olmadan sağlıklı, uzun ve mutlu bir hayat elde etmek mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için bir takım kurallara uymalı ve çaba göstermek gerekmektedir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre uyulması gereken tavsiyeler;

Dengeli Beslenme
Sabah güne iyi bir kahvaltı ile başlamak sağlıklı bir yaşam için gerekli olmaktadır. Dengeli beslenme için ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta mevsim sebze ve meyve tüketilmesidir. Mevsiminde yetiştirilen sebzeler ve meyveler daha sağlıklı olmaktadır. Gün içinde 3 ana öğün ve 3 de ara öğün yapılmalıdır. Bol su içilmeli, yağ oranı düşük olan karbonhidrat ve protein miktarı orantılı olan yiyecekler tercih edilmelidir. 

Sigara ve Alkolden Uzak Durulmalı
Sigara ve alkol kesinlikle kullanılması gerekirken bırakmak için gerekirse yardım alınmalıdır. Sigara kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları solunum sistemi hastalıkları ve kansere neden olabilir.

Düzenli Uyku
Bağışıklık sisteminin dinlenmesi gerekmektedir. Bağışıklık ve kesintisiz bir uyku birbiri ile bağlantılı olan iki şey olduğu için kronik uykusuzluk bağışıklığın zarar görmesine neden olmaktadır. Böylece vücudun hastalıklar ile savaşmasını engellemektedir.

Güneş Işınlarından Uzak Durmak
D vitamini kaynağı olan, faka kanser ve yaşlanmaya sebep olan güneş ışınlarına sabah ile akşamüzeri çıkmaya dikkat edilmesi gerekir. D vitamini alınacak güneş ışınları saati öğlen 11 ile 13 arasıdır. Bu saatlerde güneşe çıkmanın zararları ve yararları çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

Spor Yapmak
Vücudun spora en hazır olduğu zaman akşam olmasına rağmen her zaman spor yapılmalıdır. Sağlıklı yaşam için spor yapmak çok önemli olmaktadır. Bacak, kol, karın, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak egzersizler tercih edilmelidir. Haftada 3 defa spor yapmak önemli olurken düzenli olarak yürüyüşler daha dengeli yaşamak için gereklidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.