Pirinçsiz Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır

Ispanak yemeğini sevmeyen yoktur. Ispanak yemeği tavuklu ve pirinçsiz olarak iki güzel tarifi ile anlatılmıştır kolay gelsin, afiyet olsun.

Pirinçsiz Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır
23 Nisan 2021 - 09:48
Lezzetli bir yemek tarifinin belli başlı püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktaları iyi bilindiği ve doğru bir biçimde uygulandığı taktirde ortaya lezzetli yemekler çıkabilmektedir.

Ispanak Yemeğinin Önemi
Ispanak insan vücudu için önemli bir sebze niteliği taşımaktadır. İçinde A, B, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, çinko ve demir bulunmaktadır. Vitaminler açısından son derece zengin olan ıspanak aynı zamanda lezzetli bir yapıya da sahip bulunmaktadır.

Ispanak yemek tarifi malzemelerine geçmeden önce ıspanağın nasıl bir sebze olduğunu bilmek önem taşımaktadır. Çünkü ıspanak yemeği bu doğrultuda pişirildiği taktirde hem sağlıklı hem de lezzetli bir yemeğe dönüşmektedir.

Ispanak Yemeği Pirinç Kullanmadan Nasıl Yapılır?
Pirinç, yemeklerin vazgeçilmezi durumunda bulunmaktadır. Ispanak yemek tariflerinin birçoğunda bu besin türü kullanılmaktadır. Ancak burada tarifi verilecek olan ıspanak yemeği ise pirinç kullanılmadan yapılmaktadır.

Ispanak yemeği için en temel malzeme ıspanağın kendisidir. Bunun haricinde soğan, sarımsak, salça ve baharat kullanılmaktadır. Ayrıca isteğe bağlı bir biçimde kıyma ya da tavuk eti de eklenmektedir.

Tavuklu Pirinçsiz Ispanak Yemeği Tarifi
Tavuk, yemek tariflerinin çoğunluğunda yer almaktadır. Bu tariflerden biri de ıspanak yemeğidir. Tavuklu ıspanak yemeği için tavukgöğsü kullanılması uygundur. Bu yemek tarifinde de tavuğa ek olarak soğan, sarımsak, salça ve baharat kullanılır.

Ispanak yemeği için ıspanaklar iyi bir biçimde yıkanmalıdır. İyice yıkanan ıspanaklardan sonra tavukgöğsü soğuk su ile temizlenir. Bu işlemin ardından soğanlar küp küp doğranarak zeytinyağı dökülmüş tavaya alınır. Soğanlar bir miktar kızartıldıktan sonra tavaya doğranmış tavukgöğsü eklenir. Tavukgöğsünün üzerine de kıyılmış sarımsak, salça ve isteğe bağlı baharatlar koyulur.

Baharat kullanımı yemek tariflerinde önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden tavuklu ıspanak yemeği için de uygun baharatlar seçilmelidir. Karabiber, kimyon, acı kırmızıbiber baharatı bu yemek tarifi için en ideal baharatlardır. Tavaya alınan tüm malzemelerin üzerine bu baharatlar ve bir miktar tuz eklenmelidir. Son olarak ise büyük parçalar halinde doğranmış ıspanak, tavanın içine koyulur. Bu yemek tarifine su eklenmemektedir çünkü ıspanak kendi suyunu salacaktır. Ispanağın suyu yemek için yeterli olacaktır. Pirinçsiz tavuklu ıspanak yemeği kısık ateşte pişirilmeye bırakılır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.