Mozzarella Peyniri Nasıl Yapılır?

Mozzarella Peyniri, İtalyaya özgü bir peynir çeşididir. Adı da İtalyanca da kesmek, kestirmek kelimelerinden türetilmiştir.

Mozzarella Peyniri Nasıl Yapılır?
16 Ocak 2021 - 22:21 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 11:58
Kestirme deyimi bizimde ülkemizde peynir yaparken kullandığımız bir terim aslında. Kestirme demek sütü, asit özelliği olan (sirke, limon) bir madde ile fermente etmek demek. Bu yöntemle farklı farklı peynir çeşitleri elde edilebilir.

Mozzarella Peynirinin Tarihçesi
Köklerinin neredeyse 7. ve 8.yy'a dayandığı söylenen bu peynir çeşidi anavatanı olan İtalya'da buffaloların sütlerinden yapılmaya başlanmış. Daha sonraları çok beğenilen bu peynire olan talep artınca inek sütü kullanarakta üretime geçilmiş.Mozzarella Peyniri Nerelerde Kullanılır?
Söz konusu peynir olunca ne kadar İtalyan mutfağına ait bir peynir olsada bizimde damak tadımıza hitap eden bir çeşit olduğu için ülkemizde de inek ve manda sütünden Mozzarella
Peyniri üretimi yapılmaktadır. Aperatif olarak sunulan fesleğen soslu, islenmiş domates ve patlıcan ile servis edilen hali Mozzarella Peynirinin en sevilen hallerinden biri. Bir diğeri de sanırım Mozzarella Stick. Bunun yanında pizzalarında vazgeçilmezi olan bu peynir poğaçalar da, lazanya yapımında da kullanılmaktadır. Aslında peynir kullanılan tüm tariflerde mozzarella kullanılabilir.

Mozzarella Peyniri Nasıl Yapılır?
Endüstriyel olarak ve geleneksel yöntemlerle üretilen Mozzarella Peyniri evde de yapılabilir. Tuz oranı peynirin bozulmaması için en önemli koruyucu maddelerden biridir. Fakat yüksek miktarda tuzda faydadan çok sağlığımıza zarar verdiği göz önüne alınırsa tuzu azaltmış seçmek doğru olur. Satın alınan mozzarella peynirini hava almayan şekilde eğer suyu varsa kendi suyunun içinde muhafaza ederek en hızlı şekilde tüketmek sağlıklı olacaktır. Mozzarella Peynirinizi kendinizde evde kolaylıkla yapılabilirsiniz.

Mozzarella Peyniri Tarifi
Malzemeler,
• 3 litre çiğ süt(muhakkak çiğ olmalı)
• 1 tatlı kaşığı limon tuzu
• 1 çay bardağı içme suyu
• 1 çay kaşığı peynir mayası
• 2 çay kaşığı kadar da tuz
• Yapılışı

Tencereye sütü koyun. Limon tuzunu yarım çay bardağı suda eritin. Süte ekleyip yavaşça beş altı defa karıştırıp ocağa alın. Sütü ılıtın. Kalan yarım çay bardağı suya mayayı ekleyip açın. Süte ekleyin yine yavaşça beş altı defa karıştırın ve ocağı kapatın. 10 dk. dinlenmeye bırakın. Dinlenme sonunda ortadaki topaklanmayı keskin bir bıçakla birkaç parçaya kesin. Ocağı açıp sütü tekrar ısıtın. Hafifçe karıştırın.

Kaynamasına izin vermeden ocağı kapatıp peyniri süzgeç yardımı ile bir kaseye alın. Üzerine kaynamış 1-2 dk. beklemiş su ve 2 çay kaşığı tuzu ilave edin. Tuzlu suda 1-2 dk. bekletip peyniri toplayıp sudan çıkarın. Çıkardığınız peyniri bir tülbente alarak güzelce sıkıp yuvarlaklaştırın 10 dk. sonra Mozzarella Peyniriniz saklayacağınız kaba alabilirsiniz. Son kullanılan tuzlu sıcak su tamamen soğuduğunda Mozzarella Peynirinizi onun içinde muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında 1-2 saat beklettikten sonra peyniriniz servise hazır olacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.