Kuru Bir Evde Nem Nasıl Artırılır?

Kışın, evimizdeki merkezi ısıtma havayı süper kuru hale getirir. Sıcaklık ve nem düşüşleri sadece burunlarımızı kurutup iltihaplandırmayla kalmaz, evlerimizdeki mobilyalara da zarar verir.

Kuru Bir Evde Nem Nasıl Artırılır?
27 Şubat 2021 - 10:47
Eminim ki herkes, her odada nemlendiricilerle uğraşmaya pek hevesli değildir. İç mekanda nem seviyesini artırmanın ucuz ve doğal yolları vardır. 

Isıyı Düşürün veya Radyan Isı Kaynakları Kullanın
Merkezi ısıtmalar, odalarınıza sıcaklık üflemek için basınçlı hava kullanır, buharlaşmayı artırır ve havayı hızla kurutur. Bu süreci yavaşlatmak için ısıtma sisteminizin derecesini düşürmek hem kuruluk oranını azaltacak hem de faturanızı düşürmek için iyi bir hareket olacak. Isıyı düşürmek sizin için çok soğuk geliyorsa, radyant enerji kullanan, daha az kuruyan, yağlı, portatif bir radyatöre yatırım yapmayı düşünün. Kullanım maliyetlerini düşük tutmak için cihazı bulunduğunuz odada, kapı kapalı olarak kullanın. 

Nemi Artırmak İçin Yüksek Yüzeylere Su Dolu Kaplar Yerleştirin
Havaya nem kazandırmanın en kolay yollarından biri, evin etrafındaki çeşitli yüzeylere kaseler veya su tabakları yerleştirmektir. Kazara dökülmeleri önlemek için onları evin yaya trafiğinden uzakta, gerekirse çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde tutmak için daha da yükseğe yerleştirin. Güneş ışığı suyu ısıtabileceği ve daha hızlı buharlaşmasına yardımcı olabileceği için geniş pencere pervazları idealdir.

Evinizde merkezi (basınçlı hava) ısıtma yerine yerleşik radyatörler varsa, odalarınızı nemlendirmek için her bir ünitenin üstüne bir kase su koyarak bu radyan ısı kaynaklarından yararlanın. Radyatörlerinizin yüksek ısısına dikkat ederek, kaseleri kaldırırken bir bez veya mutfak eldiveni kullanın. Isı, evinizdeki havalandırma deliklerinden gelirse, ek nemlendirme için yanlarına küçük bir kase su yerleştirebilirsiniz.

Evdeyken Ocakta Su Kaynatın
Kaynar su havaya hızlı bir şekilde nem katar, ancak bunu yaparken dikkatli olmanız gerekir. Su kaynadığında, tencereniz tehlikeli derecede ısınır ve yanar. Mutfaktan bir süreliğine uzaklaşmak zorunda kalırsanız, ocakta ne olduğunu unutmamak için telefonunuzda bir zamanlayıcı ayarlayın.

Nemlendirici Bir Bitki Alın
Düşük nem ev bitkilerinizde kahverengi, kıvrık yaprak uçlarına ve kurumuş toprağa neden olabilir. Su geçirmez bir tepsiyi taşlar veya çakıllarla doldurun ve altını kaplayacak kadar su dökün. Sonrasında iseüstteki çakılları kurumaya bırakın. Saksı bitkilerini çakılların üstüne yerleştirin. Doğal buharlaşma, odada nemli bir mikro iklim oluşturur ve bitkileri de nemli ve mutlu tutar. Başka yerlerdeki bitkiler kuru görünüyorsa, yapraklarını sprey şişesi ile su sıkarak nemlendirin. 

Banyo Kapısını Açık Bırakın
Duş alırken kapıyı açık bırakmanı, buharın çıkmasını ve diğer odaları çok ihtiyaç duyulan nemle doldurmasını sağlar. Nemi uzaklaştırmak için genellikle bir banyo havalandırması kullanıyorsanız, kışın kapatın. Küveti doldurarak keyif yapacaksanız, kullanımdan hemen sonra suyu boşaltmayın; bunun yerine doğal olarak soğumasına izin verin. Ardından, suyu bitkileriniz için kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Kıyafetlerinizi Ütülemek Yerine Buharlayın
Taşınabilir bir buhar makinesi, havaya nem katarken giysilerdeki ve perdelerdeki kırışıklıkları gidermenin kolay bir yolunu sağlar. Bu kullanışlı cihazlar, nemlendiricilerden çok daha ucuzdur, filtre gerektirmez ve saniyeler içinde ısınır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.