Kelebek Türleri Nelerdir?

Kelebekler farklı desenleri ve göz alıcı renkleri ile birçok insanın ilgisini çeker. Bu özellikleriyle sevilmekte olan kelebekler pul kanatlı hayvanlardır.

Kelebek Türleri Nelerdir?
15 Mayıs 2021 - 09:13
Kelebekler bunun yanı sıra var oluş ve gelişme evreleriyle de oldukça sıra dışı yaratıklar olarak görülmektedir. Bir kelebek sırasıyla yumurta, larva ve pupa evrelerini tamamlayarak en sonunda tam bir kelebek haline dönüşmektedir. Bu değişime genel olarak başkalaşım olarak da bilinen metamorfoz adı verilmektedir. Bu olayın ilk aşaması dişi bir kelebeğin yaprakların üzerine yumurtasını bırakması ile başlamaktadır. Bir sonraki evre tırtılın başrolde olduğu larva evresidir. Bu tırtıllar sadece dut yaprakları ile beslenmektedir. Tırtıllar ile kelebekler görsel açıdan herhangi bir benzerlik göstermemektedir. Larva evresinden sonra gelen pupa adı verilen evre ise tırtılların kelebek haline gelebilmek amacıyla bir koza içine girdikleri evredir. Bir süre bu kozaların içerisinde kalan tırtıllar dışarıya kelebek olarak çıkmaktadır.

Kelebekler Nasıl Beslenir?
Kelebeklerin ağızları ile değil de ayakları ile tat aldığı bilinmektedir. Çünkü kelebeklerin ağzı yoktur ve ayakları ile incelediği herhangi bir besini hortumları ile çekmektedir. Kelebekler besin olarak çiçek özlerinden yararlanmaktadır. Bu olayı gerçekleştirirken kelebekler bir yandan kendi ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da bitkilere fayda sağlamaktadır. Çünkü kelebekler bu hareketleri sayesinde polenleri bir bitkiden diğerine taşıyıp sebze, meyve ve çiçeklerin tohum oluşturmasını sağlamaktadır. Ayrıca çiçekler insanların çıplak gözle göremeyip de morötesi ışık yardımıyla ancak görebildiği bir ışık yaymaktadır. Kelebekler, insanların çıplak gözle göremediği bu ışığı görerek çiçekleri bulabilmektedir.

Dünya Üzerinde Kaç Farklı Türde Kelebek Bulunur?
Dünya üzerinde yüz elli bin civarında kelebek türü olduğu bilinmektedir. Kelebekler genel olarak gece kelebeği ve gündüz kelebeği olarak iki türe ayrılmaktadır. Gece kelebekleri güve adıyla da bilinmektedir. Gündüz kelebeği olarak bilinen tür kapsamında birçok kelebek ailesi bulunmaktadır. Su güzelleri olarak bilinen lycaenidae ailesi, zıpzıplar olarak bilinen hesperiidae ailesi, kırlangıçkuyruklu olarak bilinen papilionoidea ailesi, fırça ayaklılar olarak bilinen nymphalidae ailesi ile beyaz ve sarı kelebekler olarak bilinen pieridae ailesi bu türe ait birkaç kelebek ailesi örneğidir.

Kelebek Türkleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
Gece kelebeği olarak bilinen tür genellikle karanlıkta faaliyet göstermektedir. Bu tür gündüz kelebeğine göre daha iri ve daha ağır bir vücut yapısına sahip olmaktadır. Uçları sivri olan oldukça ince yapılı antenlere sahiptir. Gece kelebekleri diğer kelebek türlerine göre daha hızlı uçmaktadır. Gece kelebeklerinin faaliyet göstermiş olduğu saatlerde gündüz kelebekleri de güvenli bir bölge bulup burada dinlenerek zaman geçirmektedir. Genellikle ağaçların soyulmuş olan kabukları güvenli bölge olarak tercih edilmektedir. Gündüz kelebekleri güneş sayesinde yeterli enerjiyi vücutlarında depolayıp gündüz saatlerinde faaliyet göstermektedir. Bu nedenle bahar aylarının gelmesiyle birlikte gündüz kelebeklerinin sayısı artmaktadır. Gece kelebekleri mat bir renge sahipken gündüz kelebekleri baharın hakkını verircesine renkli ve süslüdür. İstisna olarak bahsedilen bu duruma zıt bir görünümde olan kelebek türleri de bulunmaktadır. Ayrıca gece kelebeklerinin duyu organları gündüz kelebeklerine göre daha hassas olmaktadır. Bu nedenle gece kelebekleri daha uzakta bulunan dişi kelebeğin kokusunu rahatlıkla alabilmektedir.

Kelebekler Nasıl Uçar?
İnsanlar arasında kelebeklerin sadece bir günlük ömürleri olduğu sanılmaktadır. Fakat bu sanılanın aksine birkaç yıl yaşayan kelebek türleri de bulunmaktadır. Birkaç yıl yaşayabilen kelebek türleri havalar soğuduğunda ya kış uykusuna yatarak baharın gelmesini beklemekte ya da daha sıcak olan bölgelere göç etmektedir. Daha sıcak bölgelere göç eden kelebekler diğerlerine göre çok daha uzun mesafelere uçabilen türlerdir. Ancak uçan böcekler olarak bilinen kelebekler istedikleri her an uçamamaktadır. Bu uçma eylemini gerçekleştirmek isteyen bir kelebeğin vücut ısısının belli bir düzeye ulaşmış olması gerekmektedir. Serin havaların yaşandığı dönemlerde etrafta herhangi bir kelebek görülmemesinin bir sebebi de buna bağlanmaktadır.

Zehirli Kelebek Var Mıdır?
Birçok insan tarafından hayranlıkla bakılan kelebeklerin bazı türleri de zehirli olmaktadır. Kelebek türlerinin bazıları çok iyi bir şekilde kendini gizleyebilmektedir. Hatta bazı kelebekler bulunduğu zemin üzerinde neredeyse ayırt edilemeyecek bir hal almaktadır. Tavus kelebek, zebra çatal kuyruklu kelebek ve mavi morpho kelebeği zehirli kelebek türlerine verilebilecek örneklerdendir. Diğerlerine göre daha yavaş uçmakta olan zehirli kelebeklerin renkleri oldukça parlaktır. Ayrıca bu parlaklık karşı taraf için bir uyarı niteliği taşımaktadır. Dışarıdan bakıldığında çok hassas gibi görünen bu uçan böcekler kendi içlerinde büyük bir yaşam mücadelesi vermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.