İslama Uygun Çocuk Yetiştirme

Öncelikle çocuk yetiştirmek çok büyük bir sanattır. Ve çocuğumuzun Allah a yakışır bir kul olması için çok özen göstermemiz gerekiyor.

İslama Uygun Çocuk Yetiştirme
19 Mayıs 2021 - 00:10
Aslında çocuk eğitimi anne karnında başlar. Çünkü anne karnında çocuğun ilk kulakları oluşur. Ve çevresinde olan sesler onun bilinçaltına yerleşir. Bu yüzden çocuğumuza anne karnında iken ona salâvat getirmek ve kuran dinletmek ona iyi gelir ve dünyaya geldiği zaman İslami bir bilinçaltı oluşur. Her insan zaten doğuştan bir inanmama fıtratı üzere yaratılır. Bu yüzden çocuk için bir dini benimsemek, kabul etmek yabancı bir şey değildir. İslam dinine uygun bir çocuk yetiştirmek için çocuğa rol model ebeveynler olunmalıdır. Çocukluk döneminde zaten çocuk çevresindekileri taklit ederek çevreyi tanır. Anne babasının ne yaptığına çok dikkat eder. Bu yüzden anne baba evde İslam’ın gerektirdiği gibi yaşarsa çocukta onlardan örnek alarak kendiliğinden onların yaptıklarını yapar.

İbadetlerde Çocuğu Teşvik Etmek
Çocuğa ibadetlerde nasıl bir tavır takınılması gerektiğine gelince bu konuda anne babaya çok fazla görev düşüyor. Örneğin baba camiye giderken oğlunu da camiye götürmesi onun namaza olan ilgisini arttırır. Veya evde anne baba namaz kılarken çocuğa küçük bir seccade koyması ona bu sorumluluğu verdiği anlamına gelir. Çocukta bunu yapmadı gerektiğini düşünerek buna alışır.

Anne babalar çocuklarına karşı en merhametli olanlardır. Fakat çocuğuna merhametli olmaya çalışırken onun hayattan bir şeyler kaçırmasın neden olabilir. Mesela anneler ramazan ayında çocuklarımız küçük, açlığa dayanamaz diye çocuklarını sahura kaldırmazlar oysaki çocuğuna merhamet etmek isterken zulmetmiş olur. Bunun yerine onu sahura kaldırarak oruca alıştırmalıdır. Veya oruç tuttuğunda onu ödüllendirerek oruca karşı sempati kazanmasını sağlayabilir.

Çocuğa İslam Ahlakının Verilmesi
Çocuğumuza İslam ahlakının verilmesi, onu Islama yakışan evlatlar haline getirmek çok önemlidir. Peygamber efendim iz’in de hadiste bahsettiği üzere "bir babanın çocuğuna bırakacağı en büyük miras güzel ahlaktır" işte Müslümanlar da çocuğunu bu doğrultuda eğitmelidir. Çocuklarımızı büyüklerine karşı saygılı, hoşgörülü, yardım sever, dürüstlük gibi ilkeler doğrultusunda yetiştirmeliyiz. Çocuğumuza İslam ahlakını öyle bir aşılamamız gerekiyor ki çocuğumuz bir zulüm gördüğünde bu benim Müslüman kardeşim demeli ve elinden geleni yapmak için çaba sarf etmeli. İslam kardeşliğini aşılamamız gerekir çocuklarımıza. Yani İslam dini çocuk eğitimine çok önem veren bir dindir. Aynı zamanda yaratılanı yaratandan ötürü sevmeliyiz inancıyla hareket etmemizi teşvik eden bir dindir. Bu yüzden biz de çocuklarımızı İslam ahlakıyla ahlakladır malıyız. Ümmeti Muhammed olduğumuzun bilincine varacak çocuklar yetiştirmemiz dileğiyle.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.