İnsanlar Karanlıktan Neden Korkar

Elektrikler keslidiğinde içimizi bir korku kaplar ve etrafımızı daha dikkatli gözlemlemeye başlarız.

İnsanlar Karanlıktan Neden Korkar
13 Ocak 2021 - 19:29
En ufak bir kıpırtı bileürpermemize neden olabilir. Sadece elektrik kesildiğinde değil, karanlıkta kaldığımız zamanlarda hep korku duyarız. Peki, doğaya bu kadar hükmedebilen  insanoğlu karanlıktan neden korkar?Doğal hayat içerisinde soyunu devam ettirmeye ve sağlıklı nesiller yetiştirmeye uğraş veren bir canlı türü olarak çevremizde ne olup bittiğini, bir sonraki aşamadaysa ne olup biteceğini bilme eğilimimiz bulunur. Daha açık olmak gerekirse, herhangi bir tehlike durumuna karşı hazırlıksız yakalanmamak adına sürekli ve tutarlı şartlar altında geleceği az çok tahmin ederek yaşamak isteriz. Anatomik ve fizyolojik yapımızsa karanlıkta iyi görüp çevremizi değerlendirmeye uygun değildir. Çünkü sabah uyanıp gece uyuyan bir türüz.

Dolayısıyla, tehlikeleri karanlıkta duyumsamamız oldukça güç olduğundan karanlıkta tedirgin olma eğilimimiz zaten vardır.

Ancak, karanlık fobisi bambaşka bir durumdur. Fobiler, genellikle kalıcı ve kişiyi olağanüstü kaygılara sürükleyen mantıkdışı korkuları kapsar. Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabiliyor. Psikologlar, fobilerin nedenini diğer kaygı rahatsızlıkları çerçevesinde değerlendirmeye çalışsalar dakişisel farklar fobilerin nedeninde büyük rol oynar.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.