Ham Ahşaptan Leke Çıkarma Yöntemleri

Ahşap lekesini çıkarmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak doğru teknik ve bilgiyle basit bir kendin yap projesi haline dönüşebilir. 

Ham Ahşaptan Leke Çıkarma Yöntemleri
27 Şubat 2021 - 10:28
İşi doğru şekilde yapmanıza yardımcı olacak bazı profesyonel ipuçlarıyla ahşaptaki lekeyi nasıl çıkaracağınızı öğrenmeniz için yazımızı okumaya devam edin. 

ADIM 1: Çalışma Alanınızı Hazırlayın
Başlamadan önce, çoğu ahşap sıyırıcının (ve hatta verniği işlemek için tasarlanmış boya çıkarıcıların) nefes alması tehlikeli olan ve cildinize dokunmaması gereken sert kimyasallar içerdiğini bilmek önemlidir. Bu yüzden, mümkünse dışarıda çalışın. Tahta parçanız çok büyükse veya hareket ettiremiyorsanız, pencerelerin açık olduğundan ve odanın iyi havalandırıldığından emin olun. Çalışma alanını korumak için bir bez serin. 

ADIM 2: Araçları ve Malzemeleri Düzenleyin
Boya fırçasını, sıyırıcıyı ve plastik kazıyıcıyı ulaşabileceğiniz mesafede bulundurun. Uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve kapalı burunlu ayakkabı gibi koruyucu giysiler giyin. Sıyırıcıyı açmadan önce kimyasala dayanıklı eldivenleri ve koruyucu gözlükleri takın. Kullanacağınız malzemelerin hiçbirinin cildinizle temas etmesini veya gözlerinize sıçramasını istemezsiniz. Son olarak solunum cihazını takın.

Profesyonel İpucu:Kimyasal sıyırıcı için üreticinin talimatlarını okuyun. Kullanılacak uygun koruyucu teçhizata ilişkin özel tavsiyeler sunabilirler.

ADIM 3: Sıyırıcıyı Daha Küçük Bir Kaba Dökün
Yalnızca tek kullanımlık alüminyum tava veya metal kase gibi aşındırıcı çözücüleri tutmak için özel olarak tasarlanmış bir kap kullanın. Sıyırıcıyı kabın içine dikkatlice dökün. Böylece giysilerinize veya zemine bulaşma ihtimalini engellemiş olursunuz. 

ADIM 4: Kalın Bir Sıyırıcı Tabakası Uygulayın
Boya fırçasını leke çıkarıcı kabına batırın ve tahtaya kalın bir sıyırıcı tabakası uygulayın. Tüm yüzey kaplanana kadar dikkatlice ahşabın yüzeyi boyunca fırçalayın. Sıyırıcı katmanını eşit ve kalın tuttuğunuzdan emin olun.

Profesyonel İpucu:Üzerinde çalıştığınız mobilya parçası büyükse, bir kerede tüm parçanın aksine, lekeyi önce küçük bir alandan çıkarmak daha kolaydır.

ADIM 5: Islanmasına İzin Verin
Ahşabın 15 ila 20 dakika beklemesi gerekir. Bununla birlikte, belirli zamanlama talimatları için leke çıkarıcınızın üzerindeki etiketi okumak en iyisidir. Birkaç dakikada bir kontrol edin. Herhangi bir kuru alan fark ederseniz, daha fazla sıyırıcı uygulayın.

ADIM 6: Leke Çıkarıcıyı Tahtadan Kazıyın
Verniği ve lekeyi kazımak için plastik bir kazıyıcı kullanın. Bir kenardan başlayın ve kazıyıcıyı düz bir çizgi halinde ahşabın yüzeyi boyunca yavaşça itin. Enkazı kazıyın ve farklı bir noktada tekrarlayın. Tüm leke çıkarıcı ahşabın yüzeyinden kazınana kadar devam edin.

ADIM 7: Yüzeyi Silin
Sıyırıcının yüzeyini silin. Her köşeye girdiğinizden emin olun. Tüm koruyucu kaplamanın çıkarıldığından emin olduğunuzda, ahşabın yüzeyini ıslak bir bezle silin. Odun parçasının 24 saat kurumasını bekleyin

ADIM 8: Yüzeyinizi Zımparalayın
Ahşap kuruduktan sonra yüzeyi orta dereceli zımpara kağıdı ile zımparalayın. Geniş bir alanda çalışıyorsanız, elektrikli bir el zımparası kullanın. Tüm vernik ve leke izlerini giderene kadar zımparalamaya devam edin. Zımparalamaya devam ettiğinizde, mevcut leke kaybolacak ve altındaki ham ahşap ortaya çıkacaktır.

Kaba zımpara kağıdındaki çizikleri düzeltmek için ince kum zımpara kağıdı ile takip edin. Ahşabın renginden memnun olduğunuzda, ahşap tozunu çıkarmak için yüzeyi nemli bir bezle silin.

Artık tahta parçası yeni bir leke ve koruyucu yüzey için hazır!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.