Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde son dönemlerde tarım ve hayvancılık istihdamında gözlemlenen düşüş sebebi ile hükümet özellikle hayvancılık ile uğraşanları veya profesyonel olarak besicilik yapmak isteyenleri destekleme kararı almıştır.

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi
08 Ocak 2021 - 13:57

Bu karar neticesinde de besicilik yapan veya yapacak kişilere gerek kredi olarak gerekse geri ödemesiz yani hibe olarak yardımlarda bulunmaktadır. Bu yazımızın devamında da geri ödemesiz hayvancılık kredisi ile ilgili bilgileri sizlerle paylaştık.Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Veren Kurumlar
Ülkemizde birden fazla kurum hayvancılığın daha ileri bir seviyeye gelmesi için hibe programları başlatmıştır. Bu programlar hem yurtiçi hem de yurtdışı kaynaklı olabilmektedir. Diğer bir yandan bu kredilerden yararlanmak için kurumlara özel şartlar ve tarihler bulunmaktadır. Bu hibelerden yararlanmak isteyenlerin bu tarihleri takip etmeleri ve istenilen koşulları sağlamaları gerekmektedir.

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)
Geri ödemesiz hayvancılık kredisi için başvurulabilecek kurumların başında TKDK gelmektedir. Bu kurum Avrupa Birliği fonları ile devletimizin fonları birleştirilerek verilmektedir. Ülkemizde 41 ilde uygulanan program belirli süreler için açılmaktadır. Bu programlardan hem sıfırdan bir tesis kurmak isteyenler hem de var olan tesisi daha ileri bir seviyeye taşımak isteyenler için verilmektedir. 2020 yılı içerisinde yapılan başvuruların %80’ine olumlu cevabı vermişlerdir.

KOSGEB
Türkiye’deki girişimcilik arttırmak adına kurulmuş olan kurum hayvancılık alanında ticari faaliyet göstermek isteyen kişileri de desteklemektedir. Burada önemli olan girişimcinin ticari bir faaliyet içerisinde besicilik yapması olmaktadır. KOSGEB %60 oranında girişimcilere hibe sağlamaktadır.

Kalkınma Ajansları
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Kalkınma Ajansları ülkemizin bütün bölgelerinde bulunmaktadır. Bu kurum bünyesinde de değişen zamanlarda ve oranlarda hibe programları düzenlenmektedir. Bu programlar genellikle bölge bazlı olmaktadır.

Tarım İl Ve İlçe Müdürlükleri
Her il ve ilçede bulunana bu müdürlüklere yıllık olarak hibe bütçeleri planlanmaktadır. Müdürlüklerde bu bütçeleri dahilinde besicilik ile uğraşmak isteyen veya uğraşan kişilere çeşitli programlar sunmaktadır.

Ziraat Bankası
Tarım ve hayvancılık için kurulmuş olan banka bu görevini yerine getirmektedir. Ancak Ziraat Bankası hibe yerine faizsiz krediler veya geri ödemesi 2 veya 5 yıl sonra olacak krediler sunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.