Gebelik Dönemi Obezitesinin 8 Tehlikesi

Hamilelik döneminde tüm gerekli kriterlerine uyulmadığı takdirde beklenmeyen ve istenmeyen sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Gebelik Dönemi Obezitesinin 8 Tehlikesi
03 Şubat 2021 - 18:43 - Güncelleme: 03 Şubat 2021 - 18:56
Gebelik döneminde obezitenin 8 tehlikesi bulunmaktadır. Kadınların bu dönemde sağlıklı beslenmeleri gerekmekte ve aşırı yemenin beklenmedik olumsuz sonuçları meydana gelebilmektedir. Genel olarak bu riskler şu şekilde sıralanmaktadır:

Kadınlar için riskli dönem 12. Haftaya kadar olan dönemdir. Bu dönemi atlatana kadar tüm kadınların düşük yapma riski bulunmaktadır. Ancak oransal olarak bakıldığında normal gebelikle %20 iken obez gebeler için bu oran %25 olarak belirlenmektedir.

Bu dönemde aşırı kilo alan hamilelerde yalanacak en önemli sorunlardan bir diğeri diyabet riskidir.

Hamilelik döneminin en önemli sorunlarından bir tanesi yüksek tansiyondur. Obez sorununda bu problemin yüzde olarak değeri iki kat artmaktadır.

Varis oluşumunun ve hamilelerde pıhtı sorununun meydana gelmesinin temelinde yatan esas neden obezlik sorunu olmaktadır.

Doğum sürecinde çok büyük zorlukların yaşanması ve obez hamilelerde bebeğin çıkış sürecinde omuzdan kaynaklı doğumun güçleşmesi yaşanmaktadır.

Doğum anında en önemli sorunlarda bir tanesi kan kaybı olmaktadır. Gebelik dönemi obez sorunu kan kaybının artış göstermesine neden olmaktadır.

Bebeklerin doğum sürecinde belirli kilo değerleri vardır. Nasıl ki belirli bir kilonun altında doğan bebekler için riskli bir süreç varsa aynı durum aşırı kilo içinde söz konusudur. Bu nedenle obez sorunu karşısında kilolu bebek doğma riski yüksek olmaktadır.

Normal doğumda beklenmesi gereken süreyi tamamlamadan erken doğum riskinin artması büyük olasılık olarak görülmektedir. Ayrıca genel olarak bu sorunlarda 37 haftadan önce doğumun meydana gelmesi bebeklerin ölü doğma sorununa da neden olmaktadır.

Obezite Sorununun Oluşmaması İçin Alınması Gereken Önlemler
Hamile bayanların yemelerine ve içmelerine özen göstermeleri gerekmektedir. Aşıırı yeme hiçbir zaman sağlıklı değildir. Annenin değil bebeğin kilo alması önemlidir. Bu nedenle olabildiğince bebeğin kilo almasına yardımcı olacak gıdaların tercih edilmesi gerekecektir. Egzersiz yapmak yine bu dönemde önerilen bir şeydir. Hamilelikte obezite sorunu yaşamak istemeyen tüm bireylerin sağlıklı beslenmeleri, olabildiğinde yürüyüş yapmaları ve bu şekilde süreci çok daha sağlıklı geçirmeleri gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.