Gebeliğin İlk Haftası Vücutta Neler Oluyor?

Gebeliğin ilk haftası her bireyde farklı olarak belirtiler göstermektedir. Bazı anneler gebeliğin ilk haftası belirtiler hissederken bazı anneler ise gebeliğin ilk haftası belirti hissetmemektedir.

Gebeliğin İlk Haftası Vücutta Neler Oluyor?
30 Ocak 2021 - 11:47 - Güncelleme: 30 Ocak 2021 - 11:53
Bazı anneler ise diğer haftalarda bu belirtileri daha net hissedebilmektedir.

1 Haftalık Hamilelik Anlaşılır mı?
1 haftalık hamilelik birçok birey tarafından belirtilerinin anlaşılıp anlaşılmadığı kafalarda soru işaretlerine yol açmaktadır. 7 günlük bu süreçte hamilelik belirtilerin hepsi görülmese bile bir kısmını hissetmeniz mümkündür. Bu belirtiler adet döneminin gecikmesi ya da sıklıkla idrara çıkıp, kokulara karşı duyarlı olma, yorgunluk gibi belirtiler olabilmektedir.

Fakat her anne farklı olarak birini hissederken diğer belirtiyi hissetmeyebilir bu da kişiye göre değişmektedir Anne belirtilerle beraber zamana göre değişerek farklı duygular hissetmiş olsa da birey gebeliğinin ilk haftasında hamile olup olmadığını anlaması oldukça mümkündür. Bu belirtiler ise ilk hafta olmayıp sonrasında olabilmektedir.

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
Her anne hamilelik sürecinde farklı belirtiler göstermekte ve birinin yaşadığı belirtiyi diğer annenin yaşama gibi bir kaidesi olmamaktadır. Hissedeceğiniz hamilelik belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

• Vajinal akıntı ya da lekelenme gibi kanama
• Kokulara ya da tat olarak duyarlı olarak mide bulantısı
• Adet sürecinin gecikmesi
• Az da olsa şişkinlik
• Duygu ya da ruh halinde değişim
• Normalde çıktığınızdan daha sık idrara çıkma
• Göğüslerde daha çok hassasiyet
• Halsiz ve yorgun olup uyuma hissi
• Ağız  içinde değişik tat bulunması
• Başın az veya çok ağrıması

İlk Hafta Hamilelikte Ağrı Olur mu?
Hamilelikte ilk hafta ağrı, belirtilerde olduğu gibi bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Genel olarak ilk belirti alabileceğiniz durum ise uterus kasılmaları sebebi ile ağrı oluşabilmektedir. Bazı anne adayları ise yumurtlamanın yer aldığı alanda ağrılar hissedebilmekte ve döllenmiş olan yumurtanın ise rahme doğru hareket ederek ilerlemesi ağrı oluşumuna da sebebiyet vermektedir.

Hamilelik sürecinde progestoron sebebi ile gaz oluşumu da meydana geldiğinden rahatsızlık duyabilmeniz oldukça mümkündür. Vücudunuzda oluşan bu gaz şişkinliğe de sebep olabilmektedir. Karın ve kasık bölgeniz dışında ise başınızda az ya da daha fazla baş ağrısı gibi durumla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelik Sürecinin İlk Haftası Bebek Gelişimi Nasıldır?
Hamilelik sürecinin ilk haftası bebek aslında henüz oluşmamıştır. Milyonlarca sperm için yalnızca biri yer alır ve yumurta hücresi ile bir araya gelir. Fakat henüz yumurtaya yerleşmez sadece dış zarı kapatarak diğer spremlerin girmesini engeller. Bu ise gebeliğin başlangıcıdır diyebilmekteyiz. Bu sebeple 1 haftalık bebek gelişimi gebeliğin bu zamanlarında henüz olmamaktadır.

Bebeğin ise bu dönemlerde sağlıklı gelişebilmesi amacıyla sigara, alkol ve kafein gibi zararlı madde, alışkanlıklardan da uzak durulması gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı açısından daha sağlıklı besin ve içecekler tüketmeye oldukça özen göstermeli, kendi sağlığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlişkiden 7 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu?
Hamilelik ilişkiden hemen sonra belli olur mu? Genel olarak akıllarda kalmış bir soru haline gelmektedir. Hamilelik ilişki sonrası hemen belli olmamaktadır. Adet döneminin ilk günü itibari ile hesap yapılır ve ilk 2 haftalık süreç içinde vücudunuz yumurtlamaya hazırlanmaktadır.

İlişki yaşandıktan ortalama bir süreç olarak 10 ya da 14 gün sonra hamile olup olmama süreciniz net olarak belli olmaktadır. Bu süre içerisinde mide bulantısı ve adet gecikmesi gibi belirtiler ile karşılaşabilirsiniz. Çeşitli kramplar ya da hormonlarınızda ise değişikliklerin bu süre zarfında meydana gelmesi oldukça mümkün bir durumdadır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.