Eviniz Kokuyorsa Bu 8 Sorunlu Alana Göz Atın

Lüks bir mekana girdiğinizde sizi karşılayan o ultra taze, narenciye öpücüğü kokusunu hatırlıyor musunuz?

Eviniz Kokuyorsa Bu 8 Sorunlu Alana Göz Atın
12 Mart 2021 - 00:24
Hiç evinizin böyle kokmasını ve evinizin güzel kokmasını nasıl sağlayacağınızı araştırmaya başladığınız oldu  mu?  Evinizin, kendisini temiz, güvenli bir sığınak gibi hissettiren özel bir kokusu olduğunu hayal edebilirsiniz, ancak hayat ve gerçeklik bazen araya girebilir.İster kokulu bir bulaşık makinesi, ister  gizemli gider kanalı kokuları, evcil hayvanlar, çocuklar ve hatta istenmeyen nem olsun, günlük yaşamın evinizi hoş olmayan bir koku ile doldurabilecek birçok yan etkisi vardır. Bu korkunç kokunun nereden geldiğini anlayamazsanız, bu olası nedenleri kontrol edin. Suçluyu hiç beklemediğiniz bir yerde bulabilirsiniz.

1. Çöp Kutunuz
Bu apaçık bir seçenektir, sonuçta çöpler kokar. Küçük dökülmeler ve kırıntılar zamanla birikebilir ve çöp poşetini çıkardığınızda bile teneke kutunuzun içinde kötü kokular oluşturabilir. Elbette çöpü düzenli olarak boşaltmalısınız. Kalan koku ile hemen başa çıkmak için, istenmeyen kokuları örtbas etmek yerine ortadan kaldıran bir koku spreyi kullanın. Mutfağınızdaki havayı hızlıca temizlemek için ferahlık sağlar.

Çöp kutusunu düzgün bir şekilde temizlemek için, seyreltilmiş çamaşır suyu püskürtün ve birkaç saat bekletin. Bol suyla durulayın ve ardından sabun kullanarak yıkayın.

Başka bir çözüm:"Kirli çöpler" için bir çöp kutusu atayın ve dolu olmasa bile her gün dışarı çıkarın.

2. Evcil Hayvanlarınız
Ailenin bir parçasıdırlar, ancak tıpkı insanlar gibi kokabilirler. Evcil hayvanlarınız tüyleri döküldüğünde, bakteriler büyür ve çok çabuk kötüleşebilir. Bu da koku oluşumuna neden olur. Bunu düzeltmek için evcil hayvanınızı sık sık yıkayın, haftada bir kez uyudukları ve yemek yedikleri yerleri sabun ve suyla temizleyin. Asla sert kimyasallar kullanmayın. Ayrıca tüy dökülmesi ve koku oluşumunu önlemek için yatakların ve kanepelerin altını temizleyin. 

3. Islak Giysileriniz
Kirli çamaşır sepetini banyonuza koymayın. Bunun yerine, yatak odanızda veya banyolardan ve duşlardan gelen buhara maruz kalmayacağı başka bir dolapta saklayın. Nemli bir ortamda bakteriler büyür ve bulunduğu yeri kokutan da budur. Islak kirli çamaşırlarınız varsa, en kısa zamanda çamaşırlarınızı yıkayın.

4. Yatağınız
Hepimiz kendi evimizin kokusunu alamadığımızı duymuşuzdur, çünkü onun vücutlarımız gibi koktuğu bir gerçektir. Pek iç açıcı değil, değil mi? Bu durumda belirli bir suçlu, düzenli olarak yıkamadığınız zaman kendi vücut yağlarınıza ve kirinize batan çarşaflarınızdır. Çarşaflarınızı sabahları duş alırsanız haftada bir, geceleri duş alırsanız iki haftada bir yıkayın.

5. Çamaşır Makineniz
Suyla sürekli temas halinde olan ev aletleri, kokan bakteriler için mükemmel bir üreme alanı olan küf barındırabilir. Çamaşır makinesinin kapısını her açıp kapattığınızda, her döngüden gelen nem, conta içinde hapsolur. Deterjan çekmecesi ayrıca nemi ve küfü de tutabilir. Bunu önlemek için son yükünüzden sonra kapağı ve deterjan çekmecesini birkaç saat açık bırakın. Küf bulursanız, etkilenen bölgeleri silmek için bire bir beyaz sirke ve kabartma tozu karışımı kullanın.

6. Bulaşık Makineniz
Çamaşır makineniz gibi, bulaşık makineniz de olası küf ve kokular için popüler bir noktadır. Sıcak, nemli ortamı, özellikle son döngünüzden kalan yiyecek parçacıkları olduğunda küf sporları için cennet gibidir. Eşya sepeti, filtre, paneller ve kapı contası dahil olmak üzere iç kısmı temizlemek için düzenli olarak boş bir kuru ısıtma döngüsü çalıştırarak sabitleyin. Eşya sepetiniz küflenirse, çıkarın ve 30 dakika boyunca seyreltilmiş çamaşır suyu ve ılık suyla mutfak lavabosunda bekletin. Değiştirmeden önce iyice durulayın.

7. Çöp Atma İşleminiz
Bu, bir başka yaygın mutfak kokusu nedenlerinden biridir. Bundan kaçınmanın en kolay yolu, çöp öğütücünün iç kısmının temizlendiğinden emin olmaktır. Kaliteli markalardan çöp atma koku gidericileri satın alabilir veya elden çıkarırken birkaç ince limon, misket limonu veya portakal kabuğunu öğüterek kendiniz yapabilirsiniz. Bu işlem, sadece temiz bir tahliyenin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir koku giderici görevi görür ve mutfağınızı taze bir narenciye kokusuyla dağıtır.

8. Yeni Mobilyanız
Yeni bir arabanın kokusunu sevdiğiniz gibi, yeni koltuğunuzun kokusunu sevdiğinizi düşünebilirsiniz, çünkü yeni olan her şey güzel kokar. Bu kokular, muhtemelen uçucu organik bileşiklerden (VOC) kaynaklanır. Birçok insan, iç mekandaki toksin seviyelerinin dışarıda bulunanlardan 10 kat daha yüksek olabileceğini bilmiyor ve mobilyaların bu bulgunun bir nedeni olduğunu söylüyor.

Yeni mobilyanızın eve yayılan kokusunu gidermek için evinizi sık sık havalandırın.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.