Evde Yoğurt Yapımının Püf Noktaları

Soframızda birçok yemeğin eşlikçisi kabul edilen, çorbalardan böreklere her türlü tarifin içerisinde de bulunan yoğurt birkaç püf noktasıyla evlerde de yapılabilir.

Evde Yoğurt Yapımının Püf Noktaları
15 Şubat 2021 - 01:16 - Güncelleme: 16 Şubat 2021 - 11:54
Artık market raflarındaki katkı maddeli yoğurtları almak istemiyor, kendi yoğurdunuzu yapıp güvenle tüketmek istiyorsanız bu rehberi takip edebilirsiniz. 

Doğru Süt Seçimi
İnek, koyun ya da manda yoğurdu hiç fark etmez; hammaddenin yani sütün kalitesiyoğurdunuzun hem lezzetini hem de kıvamını belirler. Öncelikle çiğ süt kullanmanız pastörize süte göre daha yüksek oranda güzel sonuçlar verecektir. Güvendiğiniz yerlerden taze ve katkısız olarak alacağınız sütler lezzetli bir yoğurt yapımının ilk adımıdır. 

Doğru Mayalama Yöntemi
Fermente tüm ürünlerin olduğu gibi yoğurdun mayalanması için de doğru sıcaklık ve ortam koşullarının oluşması oldukça önemlidir. Öncelikle sütü çiğ kullanıyorsanız başta en az 4 dakika, sonrasında da fokurdayan sütü yaklaşık 10 dakika daha olmak üzere kısık ateşte pişirin. Sonrasında sütü soğumaya bırakıp mayalanma derecesine, yani termometrede 42-45 dereceye inmesini beklemelisiniz. Termometreniz yoksa serçe parmağınızı sütün içinde yanmadan tutabileceğiniz sıcaklık mayalanma için doğru sıcaklıktır. Doğru ölçü bir litre süt için bir çorba kaşığı maya ya da önceden yapılmış ev yoğurdudur. Mayalamak için kullandığınız yoğurdun kesilmemesi için öncelikle biraz sütle açabilirsiniz. 

Daha katı bir kıvam elde etmek içinse mayanızın katı olmasını tercih edebilir ya da farklı hayvan sütlerini karıştırıp kullanabilirsiniz.Uzun Süre Ekşimeyen Yoğurt İçin Ne Yapmalı?
Öncelikle sütünüzün taze ve maya materyalinizin ekşimemiş olması yoğurdunuzun daha uzun süre dayanmasını sağlar. Sütü pişirmek için kullandığınız tencere emaye ya da demir dökümse bu da yoğurdun ömrünü uzatabilir.

Tüketilmeye başlanan yoğurt çabuk ekşiyeceğinden sütü küçük porsiyonlardamayalamak da bu durumu önlemiş olur. Sütünüzü küçük cam kavanozlarda ya da kaplarda mayalamanız yoğurdunuzu uzun süre buzdolabında saklayabilmenizi sağlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.