En Sık Rastlanan Görme Bozuklukları Nelerdir?

Gözlerimiz,komplike organlarımızdandır. Genetik, çevresel veya yaşlanmaya bağlı nedenlerden dolayı sorunlar çıkabilmektedir.

En Sık Rastlanan Görme Bozuklukları Nelerdir?
06 Ocak 2021 - 20:26 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 17:31
Birçok göz hastalığı ağrısız olabilir veya hastalık hayli ilerleyene kadar görüşünüzde herhangi bir sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Bunun nedeni pek çok göz problemlerinin erken belirtisinin olmamasından kaynaklanır. Birçoğumuz bir problemle karşılaşmadığımız sürece doktora gitmiyoruz. Hâlbuki göz bozuklukları erken teşhis ile kolayca tedavi edilebilir. Göz sağlığınızı korumanın en iyi yolu düzenli göz muayeneleridir. 

Genetik ve Çevresel Etmenlere Bağlı Hastalıklar
Miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kırma kusurları görme bozukluklarının en yaygın nedenleridir. Kırılma hataları göz, ışığı uygun şekilde bükemediğinde ve retinaya odaklayamadığında ortaya çıkar. Miyop, kırılan ışığın retinanın önüne odaklanmasıdır ve uzaktaki nesneleri net görememe durumudur. Çoğunlukla okul çağında ortaya çıkar ve ergenlikte de ilerlemeye devam eder. Hipermetropi, ışığın retinanın arkasına kırılmasıyla oluşur ve uzaktaki nesnelerin yakındaki nesnelerden daha iyi görünmesiyle sonuçlanır. Astigmatizm ise korneadaki şekil bozukluğu nedeniyle ışığın retinada pek çok yere odaklanmasıdır. Astigmatlar hem uzağı hem de yakını bulanık görür. Her üçünün de tedavisi gözlük, kontakt lens hatta lazerle mümkündür. Bu tür hastalıklara yol açabilecek bazı nedenler şunlardır;

-Ailede bulunan göz hastalıklarının kalıtsal olması.
-Diyabet ve kalp rahatsızlıkları.
-Az ya da çok ışıkta çalışmak.

Yaşa Bağlı Hastalıklar
Bu kategorideki en yaygın olan hastalıklar, yaşa bağlı makuladejenerasyonu ve kataraktır. Yaşabağlı makuladejenerasyonu (AMD) veya daha yaygın bilinen adıyla ‘sarı nokta hastalığı’, 60 yaşın üzerindeki kişilerde ciddi görme kaybına neden olan, retinanın makula adı verilen dokusunun incelmesinden kaynaklanır. Genellikle körlüğe neden olmaz fakat ayrıntıları görmede zorluk çekilir ve zamanla kötüleşmektedir. Göz içine yapılan iğneler sayesinde hastalığın seyrini durdurmak mümkündür. Katarakt ise gençlerde de görülmesinin yanı sıra daha çok yaşlılarda ortaya çıkmaktadır. Normalde şeffaf olan göz merceğimizin bulanıklaşmasıdır. Genellikle bulanık veya çift görme, ışık hassasiyeti ve kamaşma gibi semptomlara yol açar. Neyse ki katarakt ameliyatının başarısı oldukça yüksektir. 

Göz Hastalıklarının Tedavisi
Göz hastalıkları yaşam kalitemizi oldukça etkilediği için tedavi edilmesi gerekmektedir. Görüldüğü üzere hastalığın nedenine ve hastanın yaşına göre tedaviler değişmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi en iyi yol düzenli göz tedavileridir. Böylelikle doktorunuz, yapmış olduğu testler ve muayeneler sonucu size en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Günün Başlıkları