Efsanevi Alcatraz Hapishanesi Hakkında Bilgiler

Alcatraz Adası pek çok insan tarafından bilinen bir ada. Adayı önemli yapan en önemli özelliği ise burasının yakın tarihe kadar bir hapishane olarak kullanılması.

Efsanevi Alcatraz Hapishanesi Hakkında Bilgiler
01 Ocak 2021 - 10:23 - Güncelleme: 28 Şubat 2021 - 15:00
Bu ada üzerinde bulunan hapishane uzun yıllar boyunca Amerika’nın en azılı suçlularının tutulduğu bir hapishane oldu.

Alcatraz Adası üzerine bir hapishane yapılması fikri buraya götürülecek olan mahkumların buradan kaçmalarının zor olması sebebiyle oldukça cazip bir fikirdi. Çok geçmeden bu fikir kabul edildi ve adanın üzerine 1861 yılında Alcatraz Hapishanesi kuruldu. Hapishanenin kurulmasından 1963 yılına kadar geçen zaman diliminde güvenlik anlamında hiçbir sorun yaşanmadı. Ancak 1963 yılında adanın bulunduğu San Francisco Körfezi’nin deniz trafiği de oldukça artmıştı. Bu trafiğin artması adaya çok yakın geçen deniz araçlarının kontrol altında tutulmasını da zorlaştırıyordu. Zira geçmişte adadan mahkûm kaçırmak için botlarla pek çok defa adaya yanaşıldı.

1963 yılından itibaren Alcatraz Adası üzerinde bulunan hapishanedeki mahkumlar başka hapishanelere tahliye edilmeye başlandı. Ada 1982 yılına kadar üzerinde bulunan hapishane binalarıyla birlikte boş bir şekilde bekletildi. 1982 yılına gelindiğinde ise hapishanenin bir müze haline getirilmesine karar verildi. Dünyanın en azılı suçlularının yattığı hapishanenin dokusu bozulmadan aynı şekilde korunarak burası ziyaretçilere açıldı. Ancak Amerika’da özellikle San Francisco’da yaşayan bazı insanlar için burası çok gereksiz bir yerdi ve şehrin modern yapısını da bozmaktaydı. Zira ada üzerinde bulunan binalar hep değişik dönemlerde inşa edildikleri için birbirleriyle mimari anlamda da alakası olmayan köhne binalardı. 2008 yılında ada üzerindeki binaların yıkılarak adanın bir eğlence merkezine dönüştürülmesi için bir referandum yapıldı. Bu referandum sonucunda San Francisco halkının %72’si Alcatraz Hapishanesi’nin yıkılmasına karşı çıktı.

Alcatraz Adası ile ilgili çok fazla film çekildi. Elbette bu filmlerin konuları da hep Alcatraz Hapishanesi’nden birilerini kaçırmak üzerine kuruluydu. Bazen başarılı olundu bazense gerçek hayatta olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak Alcatraz Hapishanesi ile ilgili çekilen 19 film de büyük ilgi gören filmler oldu. Gerçek hayatta da hapishaneden kaçmaya çalışan pek çok insan olduğu bilinmekte. Bunlar içinde başarılı olanların yanında başarısız olan ciddi bir çoğunluk vardır. Mahkûm kaçırma yöntemleri arasında en çok dikkat çeken ise bir deniz uçağıyla girişimde bulunulmasıdır.

Alcatraz Adası ve üzerindeki Alcatraz Hapishanesi bugün San Francisco Körfezi’nde Golden Gate Köprüsü’nün tam karşısında hem geçen gemileri hem de San Francisco havaalanına inen yolcu uçaklarını selamlamaya devam etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.
Günün Başlıkları