Dünyanın En Yaygın Batıl İnançları

Batıl inanç, mantıklı olarak görülmeyen ve bir dayanağı olmayan inanç ve davranışların tümü olarak açıklanmaktadır.

Dünyanın En Yaygın Batıl İnançları
11 Nisan 2021 - 11:39
Uygulandığı zaman gerçek bir sonuca ulaşılmaz, kanıtlanamaz. Geceleyin tırnak kesmemek, merdiven altından geçmemek gibi bazı batıl inançlar halen günümüzde aktif olarak bazı kesimler tarafından olumlu karşılanmaktadır. Bu makalemizde sizlere Dünya üzerinde en yaygın olan 10 adet batıl inancın ne olduğunu tanıtacağız.

1- Merdiven Altından Yürümek
Antik Mısır'da başladığına inanılan bu geleneğin sebebi aslında bir merdivenin duvara veya bir yüzeye yaslandığı zaman üçgenimsi bir görüntü oluşturması. Antik Mısır'da üçgen kutsaldı ve altından geçilmesi kesinlikle hoş karşılanmazdı.

2- Ayna Kırmak
Ayna kırmanın tam 7 yıl boyunca uğursuzluk getirildiğine inanılır. Bu inanışa göre eski zamanlarda aynaların, insanın diğer benliğini yani ruhunu gösterdiğine inanılırmış. Aynanın bir anda  kırılması da insan ruhunun zarar görmesi ve uğursuzluk anlamına geliyor ve bu süre boyunca Noel Baba'nın hediye getiremeyeceği söylenirmiş. 7 yıl olmasının sebebi ise Romalıların insan hayatının 7 yılda bir yenilendiğine dair bir inanışının olmasıdır.

3- Tahtaya Vurmak
Birçok toplum ve kültürde rastlanılan bu davranışın kökü aslında çok eskilere dayanmaktadır. Şamanizmden kalma bir batıl inan olan bu hareketin ana sebebi ise, Şamanistlerin kötü ruhların tahtada yaşadığını düşünmesidir. Bu sebepten dolayı Şamanistler tahtalara vurarak kötü ruhları kovabileceğini zannederlermiş.

4- Kara Kedi Görmek
Eski Mısır'da kara kediler bugünkü inancın aksine tam olarak kutsal sayılıyordu. Hatta o zamanki yaşayan toplum, dişi kara kedilerin tanrıça olduğunu düşünüyordu ve kabul ediyordu. Kedilerin doğasında bulunan özgürlük ve inatçılık gibi özelliklerini bizzat şeytana benzetmişlerdir.

5- Uğursuz 13 Sayısı
Hristiyanlık'ta 13 sayısının uğursuz sayılmasının sebepleri arasında birçok şey söylenmektedir. Lakin bu sebeplerden en popüler olanı ve büyük bir çoğunluk tarafından kabul edileni ise şudur. Hz. İsa'nın yakalanıp çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğindeki masada bulunan 13 kişinin yani Yahuda'nın onu ele vermesidir. Bu sebepten dolayı Hristiyanlarda birçok otelde asla 13. kat ve 13 numaralı odalar yoktur.

6- 4 Yapraklı Yonca
Keltler, 4 yapraklı yoncaların güçlü nesneler olduğuna inanıp onların kötülükleri kovuşturabileceğini düşünüyorlardı. Bu sebepten dolayı da 4 yapraklı yonca bulunduğu zaman kendilerini mutlu hissediyorlardı.

7- Yıldız Kayarken Dilek Tutmak
Bu geleneğin ana kaynağı ise tam 1. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Batlamyus'a göre yıldız kayması demek, bir tanrının dünyaya baktığı anlamına geliyormuş. Bu sebepten dolayı da insanlar yıldız kayması esnasında dilek tutar ve bu dileğin gerçek olma ihtimalinin daha gerçek olduğuna inanıyorlardı.

8- Mezarlıktan Geçerken Nefes Tutmak
Amerika yerlilerine göre mezarlıkta nefes almak çok riskli ve kötü bir davranıştır. Çünkü birisinin ruhunu yanlışlıkla içinize çekebilirsiniz. Bu sebepten dolayı da mezarlık tarzı alanların yanından veya içinden geçerken nefeslerini tutmaya özen gösterirler.

9- Küçük Havuzlara Para Atmak
Bu olay ise Romalılar ile başlamıştır. Daha sonrasında Keltler ile devam eden bu batıl inancın amacı ise, bu hareketin su tanrılarını yatıştırmak içinmiş. Küçük havuzlara para atan insanlar, bu suyun içinde bulunan tanrıları yatıştırmak için bile oraya gidiyorlarmış.

10- Şanslı Tavşan Ayağı
Milattan önce yaklaşık 7. yüzyılda tavşanlar, tılsımlı bir hayvan olarak görünüyorlardı. Bu sebepten dolayı da tavşanların sol arka ayaklarının, insanlara şans getirdiğine inanıyorlardı. Bunu yapan insanlar ise tavşanları avlayarak sol arka ayaklarını alıyorlar ve kendilerini daha şanslı hissediyorlardı.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.