Diyetinize Ekleyebileceğiniz En İyi 9 Yaşlanma Karşıtı Meyve

Güzel ve genç görünen bir cildi kim istemez ki? Çoğumuz, arkadaşlarımızın veya ünlülerin göz kamaştırıcı tenlerinin sırrının çok fazla meyve tüketmek olduğunu söylediklerini duymuş olabiliriz.

Diyetinize Ekleyebileceğiniz En İyi 9 Yaşlanma Karşıtı Meyve
23 Şubat 2021 - 08:46
Cildinizin güzelliği, yüzeyinize ne koyduğunuza ve tükettiğiniz yiyeceğe bağlıdır. Çeşitli sebzelerin yanı sıra, bazı meyvelerin yaşlanmayı geciktirici özellikleri vardır ve "Yaş sadece bir sayıdır" sözünü hatırlamanıza yardımcı olur. Bazı lezzetli meyveleri dilimleyin ve tatlı bir şey için canınız ne zaman isterse yiyin. Bu meyveler açlığınızı giderir ve cildinize ışıltılı, genç bir görünüm oluşturan tüm faydaları sağlar.

İçeriden beslenerek cildinize eşsiz ışıltı sağlayan yaşlanma karşıtı meyvelerin listesini sizlere sunduk.

Yaşlanma Karşıtı Nar
Narın içindeki antosiyaninler ve ellagik asit adı verilen antioksidanlar, yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olur ve onu cilt için en iyi yaşlanma karşıtı meyvelerden biri yapar. Punikalajin adı verilen belirli bir bileşik kullanarak cildinizdeki kolajeni korumaya yardımcı olur. Bu bileşik, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak cildinizi genç ve canlı hale getirir. Bu meyvenin antibakteriyel özelliği sivilce oluşumunu engeller. Faydalarından yararlanmak için bu besleyici meyveyi diyetinize meyve suyu ve hatta salata olarak da ekleyebilirsiniz.

Yaşlanma Karşıtı Avokado
Kırışıksız ciltler için en iyi meyvelerden biri avokadodur. Bu meyvede bulunan yağ asitleri cildinizi içeriden nemlendirerek esnekleştirir. Ayrıca lutein ve zeaksantin adı verilen iki önemli karotenoid yardımıyla cildinizi UV ışınlarının neden olduğu hasardan korur. Vitamin ve minerallerin emilmesi, diyetinize avokado ekleyerek cildinizin nemli kalmasını sağlar. Bu meyvede bulunan tekli doymuş yağ, cildinizin esnekliğini artırarak yumuşak hale getirir. Avokado, antienflamatuvar özellikleri ile oksidatif stresi azaltarak cildinizin zarar görmesini engeller.

Yaşlanma Karşıtı Karpuz
Hidrasyon, sağlıklı ve ferahlatıcı bir cildi korumanın önemli bir yönüdür. Bu büyük kırmızı iyilik topu, cildinizi esnek ve yumuşak kılan yaşlanma karşıtı meyvelerden biridir. Karpuzun %90'ı sudur ve cildiniz için nemlendirici olabilir. Likopen, A ve B vitaminleri yardımıyla cilt dokunuzu iyileştirir. Buna karşılık likopen cildinizi radikallerin neden olduğu hasardan korur ve bu harika meyveye parlak kırmızı rengini verir. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltan C vitamini ile doludur.

Yaşlanma Karşıtı Papaya
Papaya, yaşlanmanın etkilerini önleyerek cildinizde harikalar yaratan bir başka meyvedir. Papain adlı enzim sayesinde antiinflamatuvar özelliklere sahip olduğu söylenir. Magnezyum ve potasyumun yanı sıra A vitamini, K, E, B gibi vitaminlerin yardımıyla cildinizin elastikiyetini artırarak bu meyve ile cilt yaşlanmasını tersine çevirebilirsiniz. Bu güçle dolu, besin açısından zengin meyve, cildinize zarar veren köklerle savaşmaya yardımcı olur. Alfa hidroksi asitler içerdiği için genişlemiş gözenekler, kırışıklıklar, koyu lekeler ve yaşlanma belirtileri gibi cilt sorunlarıyla mücadeleye de yardımcı olur.

Yaşlanma Karşıtı Portakallar
Portakal, hızlı bir şekilde elde edilebilen ve başta C vitamini olmak üzere birçok hayati besin maddesine sahip bir meyvedir. Parıltılı ciltler için zorunlu besinlerden biri C vitaminidir. Kolajen üretimini iyileştirir, böylece tomurcukta yaşlanmanın herhangi bir belirtisini yok eder ve onu en önemli besinlerden biri yapar. Yaşlanma karşıtı en iyi meyvelerden biridir. Portakaldaki doğal yağlar cildinizi nemli tutar ve dolgun görünmesini sağlar. Portakalın diyetinize dahil edilmesi, erken yaşlanmayı önleyebilir. Çünkü bu meyve zengin bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. 

Yaşlanma Karşıtı Muz
Muz, yaşlanmayı geciktiren en iyi meyve olarak kabul edilir. Magnezyum ve diğer birçok kalp-sağlıklı besin maddesi ile güç yüklüdür. Nemlendirici hücreler içerdikleri için yüzeyinizde sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptirler. Muz aynı zamanda cildinizdeki serbest köklerle savaşmaya yardımcı olan ve çok ihtiyaç duyulan kolajen takviyesini sağlayan zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Sadece meyve değil, bu harika meyvenin kabuğu besinlerle dolu olduğu için smoothielerde de kullanılır.

Yaşlanma Karşıtı Ananas
Bol miktarda A, C, K vitaminleri ve birçok mineral içerir. Ananasın antiinflamatuar ve yara iyileştirici özellikleri bromelain adlı enzimden gelir. Bu süper meyvede bulunan alfa hidroksi asitler ve antioksidanlar, cildinize zarar veren köklerle savaşmaya yardımcı olur ve cildinizin yaşlanma süreci önemli ölçüde azalır. Cildinizin dokusunu iyileştiren ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır.

Yaşlanma Karşıtı Elma
"Günde bir elma, doktoru uzak tutar" çok sık duyduğumuz bir alıntıdır. Diğer birçok sağlık yararının yanı sıra, elma birçok cilt sorunuyla savaşmanıza yardımcı olan A ve C vitaminleriyle doludur. Bu parlak meyveyi tüketmenin anahtarı kabuğu ile birlikte yemektir. Kabuk, zengin bir antioksidan kaynağı olduğundan yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, serbest köklerle savaşmaya yardımcı oldukları için antioksidanların yardımıyla vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. 

Yaşlanma Karşıtı İçin Kivi
Kivi, kırışıklıklar için mükemmel bir çözüm görevi gören, C ve E vitaminlerinin bol miktarda bulunduğu bir meyvedir. C vitamini, oksidatif stresi önleyerek cilt hücresi hasarını gidermeye yardımcı olur. Kırışıklıklar ve ince çizgilerle savaşmaya yardımcı olur. Bu da onu yaşlanmayı geciktirmek için ideal bir seçenek haline getirir. Kolajen, cildinizin nemlendirilmesinden ve elastikiyetinin korunmasından sorumlu bir proteindir. Kivi, birçok durumda kullanışlı olan kolajen üretimini teşvik eder. Birçok cilt bakım ürünü bu meyveyi ana bileşen olarak kullanır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.