Dirsek Ağrısı Neden Olur

Dirsek ağrısı rahatsızlığı bazı nedenler sonucunda dirseğin yorulması durumunda oluşur. Sürekli olarak dirseğin sabit olması bu nedenlerden biridir.

Dirsek Ağrısı Neden Olur
04 Şubat 2021 - 14:11
Bunun yanında gün içerisinde dikkatsizliklerden dolayı en çok karşılaştığımız küçük kazalardan birisi dirseğe darbe almaktır. Dirseğin bir yere çarpması veya düşme eylemi gibi nedenlerden dolayı dirsek ağrısı oluşmaktadır. Bu ağrılar genellikle birkaç gün sürmekte, sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu gibi durumlarda önemli olan bir faktör de dirsekte bulunan eklemlerin etkilenip etkilenmediğidir. Çünkü normal bir dirsek çarpması olayında görülecek olan dirsek ağrısı ile eklemlerin hasar alınması durumunda görülecek ağrı arasında oldukça fazla farklar vardır. Dirsek ağrısı süresi normalden uzun sürmekle birlikte şiddeti de daha fazla olacaktır.

Bir diğer ağır dirsek ağrısı hissedildiği durumlar olarak genellikle düşme sonucunda oluşan kırılmaları veya çatlamaları söyleyebiliriz. Bu bölgede meydana gelecek olan kireçlenmeler ise ağrı ile birlikte hareketsizliğe de neden olacaktır. Dirsek ağrısı yaşıyorsanız hemen bir doktora başvurup neden kaynaklandığını ve buna göre hazırlanacak olan tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Dirsek Ağrısı Hangi Hastalıklarda Görülür?
Her insanın hayatında birçok kez çeşitli yaralanmalar nedeniyle yaşadığı dirsek ağrısı, bazen bir hastalığın beraberinde getirdiği bir durum olabilir. Yine eklem hastalığı olarak bilinen GUT, tendinit ve bursit dirsek ağrısı için temel hastalık nedenlerindendir. Romatizma, iltihaplı veya sinirsel olarak meydana gelen hastalıklar da dirseklerde ağrı olarak hissedilmektedir. Bu sinirlerden kaynaklı dirsek ağrısı oluşturan hastalıklara genellikle radyal tünel sendromu denmektedir. Ayrıca ağır bir yük kaldırmaktan dolayı boyunlarda ve omuzlarda oluşan kasılmalar, kramplar, kasların yorulması, boyun fıtığı sorunları dirsek ağrısı yapmaktadır. Bu bölgelerde meydana gelen çeşitli kanserli hücrelerin ve şişliklerin ağrı oluşturabileceğini unutmayın.

Dirsek Ağrısı için Hangi Tedaviler Uygulanır?
Kolunuzu bükerken veya açarken zorlanmak, bir nesneyi taşırken ağrı hissetmek, dirsek çevresinin şişmesi, kızarması gibi alışık olmadığınız birtakım halleri yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeyin. Bazen yalnızca bir kasları gevşetecek olan kremlerle geçebilecek dirsek ağrısı için fizik tedavi, kompres, esneklik egzersizleri gibi daha farklı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Hangi hastalıktan kaynaklandığının tanısı konduktan sonra en uygun şekilde iyileştirilmesi için uğraşılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.