Dalak Büyümesinin Belirtileri

Bağışıklık sistemi ile alakalı bir organ olan dalak, insan vücudunun hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır.

Dalak Büyümesinin Belirtileri
01 Mart 2021 - 01:07
vücudun sıvı dengesinin korunmasında da rolü olan dalak eski ve hasar görmüş olan hücrelerin tamiri için de işlev yapmaktadır. Dalak hastalıkları arasında en sık görülen dalak hastalığı halk arasında dalak büyümesi olarak isimlendirilir. Tıbbi ismi ise splenomegali olarak bilinmektedir. önemli organlardan birisi olan dalak en küçük bir rahatsızlıkta bile belirti vermektedir. Dalak büyümesi belirtileri kişide görüldüğünde mutlaka bir dahiliye doktoruna başvurmak gereklidir. 

Dalağın İşlevi Nedir?
Dalak kan süzme ve daha önceden zarar görmüş kırmızı kan hücreleri ile bakterileri ortadan kaldırmaya yarayan bir organdır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sürekli olarak lenfosit üretmektedir. Beyaz kan hücresi olan lenfositler enfeksiyonlar ile savaşmak için üremektedirler. Dalak bölümünde kırmızı kan hücreleri ve buna bağlı olarak trombositler için bir depo vazifesi görmektedir. Vücut ihtiyaç halinde dalaktan bu ihtiyacını gidermektedir. 

Dalak Büyümesine Bağlı Belirtiler Nelerdir?
Dalak büyümesi belirtileri başka hastalıklar ile karıştırılacak belirtilere sahiptir. Aşağıda maddeler halinde görülen belirtiler hissedildiğinde mutlaka bir dahiliye uzmanına gidilmesi gereklidir. Dalak büyümesi belirtileri nelerdir?
Mide yanması
Midede ekşime
Yüksek ateş
Gece sürekli olarak terlemek
Hıçkırık
Kansızlık
Sarılık
Vücudun her hangi bir yerinde kanamanın durmaması
Sürekli olarak enfeksiyon halinde olmak
Kilo kaybı
Solgun bir cilt
Bitkinlik
Sürekli hale gelmiş olan yorgunluk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.