Çocuklarda Öfke Nöbetleri

Hemen hemen tüm çocuklar, yeni yürümeye başlayan çocukken öfke nöbetleri geçirir.

Çocuklarda Öfke Nöbetleri
24 Mart 2021 - 23:55 - Güncelleme: 25 Mart 2021 - 00:01
Öfke ve hayal kırıklıklarını kelimelerle ifade edemeyecek kadar küçük çocuklarda öfke nöbetleri doğaldır. Çocuk gelişiminin normal bir parçasıdır ve en sık 2 ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülür.

Öfke nöbetleri sızlanmak ve ağlamaktan çığlık atmaya, tekmelemeye, vurmaya ve nefes tutmaya kadar çeşitlilik gösterir. Hatta çocuklar kendilerini yere atabilir, dişlerini sıkabilir, tekmeleyebilir ve yumruklayabilir. Bu duygusal patlamalar enerji açığa çıkarmanın yanı sıra dikkat çekicidir.

Hem erkek hem de kız çocuklarının öfke nöbetleri vardır ve çocuğunuzun kişiliği de bir rol oynar. Bazı çocuklar doğal olarak rahat ve olumluyken, çok aktif, yoğun ve ısrarcı olan diğerlerinde daha yoğun öfke nöbetleri olabilir.

Bir çocuk endişeli, hasta, karamsar, yorgunsa veya stresli bir evde yaşıyorsa öfke nöbetleri daha sık ortaya çıkma eğilimindedir.

Çocuklarda Öfke Nöbetlerinin Nedenleri
Öfke nöbetleri, çocuğunuzun duygularından bunaldığı ve yardıma ihtiyaçları olduğu anlamına gelir.

Öfke nöbetleri bir dereceye kadar dikkat çekme davranışıdır. Genellikle çocuklar yorgun, aç veya rahatsız olduklarında ve ebeveynlerden veya bakıcılardan ilgi istediklerinde olur.

Hayal kırıklığı: Çocuklar, özellikle istediklerini alamadıklarında hayal kırıklığına uğrayabilir. İnsanların, nesnelerin ve kendi vücutlarının nasıl çalıştığını öğrenmeleri, çocukların hayatlarının kaçınılmaz bir parçasıdır.

Kötü sözlü iletişim: Öfke nöbetleri, çocukların konuşmayı öğrendikleri ve genellikle ifade edebileceklerinden daha fazlasını anlayabildikleri bir zamanda yaygındır.

Özerklik: Çocuklar, çevreleri üzerinde bir bağımsızlık ve kontrol duygusu isterler. Bazen bir konteyneri kendi başlarına açmaya çalıştıklarında yapamazlarsa, bu, yürümeye başlayan çocuğun kaldırabileceğinden daha fazla olabilir.

Öfke Nöbetlerinden Kaçınmak
Öfke nöbetlerinden her zaman kaçınılamaz, ancak stresten kaçınarak, onları neyin tetiklediğini belirleyip önceden tahmin ederek ve çocuğunuzla duygular hakkında konuşarak onları daha az olası hale getirebilirsiniz.

İşte yürümeye başlayan çocuğunuzda olumlu davranışları teşvik edecek bazı fikirler.

Belirli iyi davranışları ödüllendirin ve övün: Yürümeye başlayan çocuğunuzun iyi davrandığında yeterince ilgi görmesini sağlayın. Çocuğunuz iyi davrandığında, bu davranışından dolayı onu övün.

Seçenekler: Çocuğunuza küçük şeyler üzerinde biraz kontrol ve seçenekler vermeye çalışın. Bu, bağımsızlık ihtiyacını karşılayabilir ve öfke nöbetlerini önleyebilir.

Çocukları kelimeleri kullanmaya teşvik edin:Çocuğunuzu çığlık atmak yerine kelimeleri kullanmaya teşvik edin.

Baştan çıkarıcı şeyleri azaltın: Üzerinde mücadele etme olasılığını azaltmak için çocuğunuzun dokunmasını istemediğiniz şeyleri gözden uzak ve ulaşılamayacak bir yerde tutun. Bu, özellikle ortamın kontrol edilemediği ev dışında her zaman mümkün değildir.

Dikkat dağıtma: Farklı bir ortama geçerek, aktiviteleri değiştirerek veya onlara farklı bir nesne sunarak çocuğunuzun kısa dikkat süresinden yararlanın.

Başarıyı beslemek: Çocuğunuz oynarken ya da yeni bir görevde ustalaşmaya çalışırken başarılı olacak şekilde ayarlayın. Yaşa uygun oyuncaklar ve oyunlar sunun. Ayrıca daha zorlu görevlere geçmeden önce basit bir şeyle başlayın.

Çocuğunuzun sınırlarını bilin: Çocuğunuzun yorgun olduğunu veya kendini iyi hissetmediğini biliyorsanız, süpermarkete gitmek veya arkadaşlarını ziyaret etmek için en iyi zaman değildir.

Bir Öfke Nöbetine Yanıt Vermek
Öfke nöbetlerine onları görmezden gelerek veya bir zaman aşımı stratejisi kullanarak yanıt verebilirsiniz:
• Sakin olun. Sorunu kendi öfke veya hayal kırıklığınızla karmaşıklaştırmayın. Derin, yavaş nefesler alın ve net düşünmeye çalışın.
• Kızmamaya çalışın ve çocuğunuza şaplak atmaya ya da vurmaya başvurmayın.
• Öfke nöbeti çocuğunuz veya başkaları için bir tehdit oluşturmuyorsa, ancak çocuğunuzun kendini terk edilmiş hissetmesini önlemek için görünürde kalın.
• Halka açık yerlerde veya çocuğun kendine zarar verme tehlikesi varsa, çocuğunuzu kaldırın ve sakinleşmek için sessiz, güvenli bir yere götürün.
• Çocuğunuzun dikkatini başka bir aktiviteyle veya yerini değiştirerek dağıtın.

Öfke Nöbetinden Sonra
Çocuğunuzu öfke nöbeti geçirdikten sonra taleplerini yerine getirerek ödüllendirmeyin. Bu sadece çocuğunuza öfke nöbetinin etkili olduğunu kanıtlayacaktır. Bunun yerine, kontrolü yeniden kazandığı için çocuğunuzu övün.

Çocuklar, davranışlarının çok arzu edilmediğini bildiklerinde, öfke nöbetinden sonra kendilerini savunmasız hissedebilirler. Bu, ne olursa olsun çocuğunuzun sevildiğine sarılmanın ve güvence vermenin zamanıdır.

Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalı?
Çoğu çocuk 5 yaşına kadar öfke nöbeti aşamasından daha fazla büyür. Çocuğunuzun öfke nöbetleri daha sık, şiddetli veya yıkıcı hale gelirse, stres, aile sorunu veya bir sağlık veya gelişim sorunu gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışın:
• Öfke nöbetleri sıklıkta, yoğunlukta veya uzun sürede artarsa
• Bir çocuk öfke nöbetleri sırasında kendisine veya başkalarına zarar verir veya mülke zarar verirse
• Bir çocuk nefesini tutar ve bayılır ya da öfke nöbetleri sırasında nöbet geçirirse
• Öfke nöbetlerine sık sık kabus görme, aşırı itaatsizlik, tuvalet eğitiminin tersine dönmesi, baş ağrısı veya mide ağrıları, yemek yemeyi veya yatağa gitmeyi reddetme, aşırı kaygı, sürekli huysuzluk veya ebeveynlere tutunma eşlik ederse
• Çocuğunuz ilkokula girdiğinde öfke nöbetleri devam ediyorsa
• Çocuğunuza zarar verebileceğinizden veya sabrınızın sınırlarının ötesine geçtiğinizden endişeleniyorsanız yardım almanız gerekir.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.