Çocuklarda Duygusal Zeka Geliştirme Önerileri

Çocuklarda duygusal zeka gelişimi ile ilgili verilen öneriler nelerdir? Bu makalede istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Çocuklarda Duygusal Zeka Geliştirme Önerileri
28 Ocak 2021 - 11:25
Çocuklarda Duygusal Zeka Nedir?
Çocuklarda duygusal zeka nedir? Duygusal zeka, kişinin başkasının duygusunu göz önünde bulundurarak ve saygı duyarak kendini düzgün bir şekilde yönetme veya ifade etme olarak tanımlayabilir.  Daha genel olarak tanımlarsak insanın hem kendisi hem de diğer insanlara ait duygularını iyice anlaması olarak da diyebiliriz.Bunu tamamen anlama ve duygularını yönlendirme ayrıca bunun yanında da empati kurabilme yeteneğine sahip olması duygusal zekayla ilgili konular olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Mantıksal bir tanımlama yapacak isek duyguları akıllıca yapıp kullanılması olarak tanımlayabiliriz.

Çocuklarda Duygusal Zeka Geliştirme Önerileri
Çocukların duygusal zeka geliştirme önerileri için çocuğun sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Maddeler halinde çocuklarda duygusal zeka geliştirme önerileri nelerdir öğrenelim.

Ebeveynler çocuklarda ki duyguları bilmelidir. Onların duygularını etiketlemek ve hissetmek gerekir. En önemlisi de şüphelendiğini duygulara bir isim koyarak çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Mesela herhangi bir oyunu kazanmamışsa ona “şimdi kendini kızgın hissediyorsun galiba, doğru mu?” şeyler kurmak çocuğunuzun kızgınyada üzücü gibi sözcüklerin kullanması duygusal gelişimi açısından çok mühim ve bu sayede kelime hazinesi de geliştirmiş olursunuz. Bunun yanında olumlu sözcüklerde paylaşınız.

Başka bir öneri ise empati kurmaktır. Çocuklarınız üzgün ve üzüldüğünde nasıl hissettiklerini öğrenmek için onla iletişime geçebilirsiniz. Onla daha iyi empatik göstererek duygularına yaklaşabilirsiniz.

Duygularını ifade etmek için iyi yollar belirleyin ve modelleyin. Bu yollarla çocuklarınız sosyal olarak kendi duygularını ifade edeceklerdir. Çocukların kendi duygularını ifade etmenin bir başka yolu da kendi becerilerini kendisi modellemesidir. Mesela resim çizerek ifade edebilir. Yapılan araştırmalara göre çocukların ebeveynleri duygusal olarak zeki ise çocuklarda zeki olacaklarını söylenmektedir.

Duygularını sağlıklı bir şekilde başa çıkarak öğretebilir. Onlara özel becerileri mutlaka öğretin. Mesela çocuk sinirlendiğinde derin bir şekilde nefes almayı öğretebilirsiniz. Sağlıklı bir anda nasıl başa çıkılır bunları öğretiniz.

Problem çözme becerilerini özellikle öğretiniz. Duygusal zekaiçin gelişmesi de bir başka sebep de problemin nasıl ortadan kaldırması gerektiğini öğrenmektir. Çocukların kendi sorunlarını ve problemlerini iyi ve barışçıl şekilde çözmeye yardım edin.

Duygusal zeka hakkında her zaman konuşun. Kitap ve filimdeki duygusal davranışlar hakkında konuşun.Çocuklarda duygusal zeka faydalarında daha iyiye ilerlemesi için fırsat verin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.