Çocuklarda Disleksi Hakkında Her Şey

Disleksi, bazı çocukların sahip olduğu bir öğrenme problemidir. Disleksi, okumayı ve hecelemeyi zorlaştırır.

Çocuklarda Disleksi Hakkında Her Şey
13 Mart 2021 - 00:18
Sorun beynin içindedir, ancak bu, kişinin zeka geriliği olduğu anlamına gelmez. Günümüzde pek çok zeki ve yetenekli çocuk disleksi ile mücadele eder, ancak disleksi, bir çocuğu aşağıda tutmak zorunda değildir. Biraz yardım ve çok çalışmayla, disleksi olan bir çocuk okumayı ve hecelemeyi öğrenebilir.

Dislekside Okumak Nasıl Olur?
Disleksiyi anlamak için okumayı anlamak yardımcı olur. Okumak, çocukların beyni için gerçek bir egzersizdir.

Disleksiye sahip olan çocuğunuzun aşağıdaki adımları ve hepsini bir kerede yapması gerekir:
• Konuşma seslerinin kelimeleri nasıl oluşturduğunu anlaması.
• Basılı işaretlere (harfler ve kelimeler) odaklanması.
• Konuşma seslerini harflere bağlaması.
• Harf seslerini kelimelere sorunsuzca karıştırması.
• Sayfa boyunca göz hareketlerini kontrol etmesi.
• Görüntüler ve fikirler oluşturması.
• Yeni fikirleri önceden bilinenlerle karşılaştırılması.
• Fikirleri hafızada saklaması.

Disleksi olan çocuklar başlangıç adımlarıyla mücadele eder. Bu da adımların geri kalanını daha da zorlaştırır. Öyleyse, okumaya ve disleksi ile başa çıkmaya çalışmanın bir çocuğun beynini gerçekten çok hızlı yorması şaşırtıcı değildir.

Disleksi Çocuklar Nasıl Okuyucu Olur?
Çoğu çocuk, konuşma seslerinin kelimeleri nasıl oluşturduğunu öğrenerek okumayı öğrenmeye başlar. Sonra bu sesleri alfabe harflerine bağlarlar.

Çocuklar, bu sesleri kelimelere karıştırmayı öğrenirler. "A" ve "T" nin "at" yaptığını öğrenirler. Sonunda, çoğu çocuk kelimeleri söylemek zorunda kalmaz ve daha önce defalarca gördükleri kelimeleri anında tanıyabilir, ancak disleksi olan çocuklar için bu durum daha zordur. Birçok kez gördükleri basit kelimeleri hatırlamakta ve daha uzun kelimeleri seslendirmekte zorlanabilirler.

Disleksi, bir kişinin beyninin harfleri ve sesleri işlemede sorun yaşadığı anlamına gelir. Bu, kelimeleri yarasa için yarasa gibi ayrı konuşma seslerine ayırmayı zorlaştırır. Bunu yapmak zor olduğunda, konuşma seslerini farklı harflere bağlamak ve onları yeni kelimelere karıştırmak gerçekten zordur. Bu yüzden disleksi olan bir çocuk yavaş okuyacak ve birçok hata yapabilecektir. Bazen bir kelimedeki harfleri karıştırır, örneğin "oldu" kelimesini "gördüm" olarak okumak gibi. Kelimeler birbirine karışabilir.

Disleksi Olmak Nasıl Bir Şey?
Anaokulundan önce bile, disleksi olan bir çocuk genellikle harflerle ve seslerle sorun yaşar. Daha sonra bir öğretmen çocuğun zeki olduğunu söyleyebilir, ancak okumayı öğrenemiyor gibi görünür. Diğer zamanlarda, çocuğun mücadele ettiğini fark eden bir ebeveyndir. Yapılacak en iyi şey, sorunun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek bir uzmana gitmektir.

Öğrenme güçlüklerinde bir uzman, çocukların sahip olduğu öğrenme sorunları ve bunlar hakkında ne yapılması gerektiği hakkında çok şey bilir. Bir uzmanın ziyareti sırasında, bir çocuk bazı testlere girebilir, ancak fikir iyi bir not almak değil; sorunları tespit etmektir. Bir öğrenme güçlüğünü keşfetmek, çocuğun öğrenmesini kolaylaştıracak yardım almanın ilk adımıdır.

Disleksi Çocukların Okumasını Daha Kolay Hale Getirme
Disleksisi olan çoğu çocuk doğru türden bir öğretimle okumayı öğrenebilir. Sesleri hatırlamanın yeni yollarını öğrenebilirler. Örneğin, "p" ve "b" kardeş sesleri olarak adlandırılır, çünkü ikisi de "dudak patlatıcısı" dır. Sesi çıkarmak için dudaklarınızı birbirine bastırmanız gerekir.

Ses çıkarmak için ağzın nasıl hareket etmesi gerektiğini düşünmek, çocukların daha kolay okumasına yardımcı olabilir. Öğrenme uzmanları, disleksi olan çocuklara okumayı öğretmek için bunun gibi birçok özel aktivite bilirler.

Disleksisi olan çocuklar, onlar hakkında not almak yerine flaş kartlar veya teyp sınıf dersleri ve ev ödevleri de kullanabilir.

Testler için fazladan zaman gerçekten önemlidir. Bu nedenle, disleksi olan çocukların bitirmek ve öğretmenlerine ne kadar öğrendiklerini göstermek için yeterli zamanı olur. Bilgisayarlar da çok yardımcı olur. Kitapları bilgisayardan yüksek sesle "okuyan" programları alabilir veya hatta kayıtlı kitapları bir iPod'a indirebilirsiniz!

Disleksi Olan Çocuklar Nasıl Hisseder?
Disleksi olan çocuklar, okumak ve hecelemek çok zor olduğu için hüsrana uğrayabilir, kızabilir veya üzülebilir. Arkadaşlarından farklı bir okuma grubunda olmaktan veya özel bir okuma öğretmeni görmekten hoşlanmayabilirler, ancak bu yardımı almak çok önemlidir ve hayatta harika şeyler yapmalarına yardımcı olacaktır. En yaratıcı ve başarılı insanların bazılarında disleksi vardır ama bu, onların hayallerinin peşinden koşmalarını engellememiştir!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.