Büyüyen Çocuğunuzla İlişkiniz

Eve yeni bir bebek getirmek, bir neşe ve sorumluluk duygusu taşır. İlk 3-5 yılda olanların, bir çocuğun kendisi hakkında nasıl hissettiğine.

Büyüyen Çocuğunuzla İlişkiniz
29 Mart 2021 - 00:36
Başkalarıyla nasıl ilişki kurduğuna ve hayatta nasıl başarılı olduğuna dair sahneyi hazırladığını biliyoruz. Çocuğunuzla olan ilişkiniz, çocuğunuzun büyüme ve öğrenme şeklini şekillendirir.

Güvende Hissetmek
Ebeveynler için en büyük öncelik, bir bebeğin kendini güvende ve çok sevildiğini hissetmesine yardımcı olmaktır. Bunu, bebek size yorgun, aç olduğunu veya rahatlamaya ihtiyacı olduğunu söylediğinde hassas bir şekilde yanıt vererek yaparsınız.

Duyguları Yönetmek
Bir bebek yeni yürümeye başlayan bir bebek haline geldikçe, onlarla olan ilişkiniz değişir. Bağımsızlığa doğru hareketlerini fark eder ve cesaretlendirirsiniz. Kendi kıyafetlerini giyer, bir süre kendi başlarına mutlu bir şekilde oynarlar veya kendilerini beslersiniz. Yavaş yavaş, sizin desteğinizle küçük çocuklar kendi duygularını yönetmeyi öğrenirler. Bazı çocuklar duyguları anlamayı ve başkalarıyla anlaşmayı nispeten kolay bulurken, diğerleri kendi yollarını bulamazlarsa ve sakinleşmek için yardımınıza ihtiyaç duyarlarsa öfkeyle tepki verebilirler.

Hepimizin farklı mizaçları vardır ve bazen siz ve çocuğunuz arasında bir çatışma olur. Çocuğunuz '' düğmelerine basarsa'', sakin kalmaya çalışın, derin nefes alın ve öfke nöbetine katılmayın. Bunun yerine, hayal kırıklığıyla başa çıkmak için bir strateji geliştirin: ''Tekrar deneyelim ve bu sefer birlikte çalışalım'' gibi.

Anladığınızı göstermek için "Üzgün hissettiğinizi biliyorum" veya ''Üzgün olduğunu görebiliyorum'' gibi kelimeler kullanın. Çocuğunuza, şefkatli insanların birisinin sıkıntısına nasıl tepki verdiğini gösterin ve 3 yaşındaki bir çocuğun tüm değerli eşyalarını paylaşmasını beklemeyin. Bir sıra beklemek, ilgi odağı olmamak ve paylaşmayı öğrenmek zaman ve olgunluk gerektiren hayat dersleridir.

Hokkabazlık Zamanı
Çocuğunuz başladığında günlük bakım veya okul, sizin dünyanızı yeniden değiştirir. Heyecan ve gerginliğin bir karışımını hissedebilir ve çocuğunuzun yeni durumuna nasıl uyum sağlayacağını, aile ve işle nasıl oynayacağınızı merak edebilirsiniz.

İşte birkaç ipucu:
• Mümkün olduğunca organize olun; listeler oluşturun, etkinlikleri takvimde işaretleyin ve öğle yemeğini önceden düzenleyin.
• Her şey düzgün ve düzenli değilse endişelenmeyin.
• Mümkün olan her yerde rutinlere uyun.
• Geç bir aile gecesinin ardından, bir uyku ve sakin bir gün ayarlayın.
• Yalnızca büyük etkinliklerle değil, çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeyi planlayın. Banyo saatlerinde birlikte nazikçe oynayın veya bir yatma zamanı hikayesini paylaşın.
• İşler ters giderse, ''Üzgünüm, zor bir gün geçirdim'' demeye ve öpüp barışmaya hazır olun.
• Kendinize bakmak için zaman ayırmayı unutmayın. Bu, meşgul ve aktif bir ebeveyn olmanız için ihtiyaç duyduğunuz sabrı, enerjiyi ve anlayışı toplamanıza yardımcı olacaktır.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.