Bulaşık Makineniz Bulaşıklarınızı Temizlemediğinde Ne Yapmalısınız?

Bulaşık makinesi iyi temizlemiyor neden? Bulaşık makineleri ile ilgili en yaygın şikayetlerden biri, yeterince temizlememeleridir.

Bulaşık Makineniz Bulaşıklarınızı Temizlemediğinde Ne Yapmalısınız?
19 Nisan 2021 - 08:29
Sorun bazen düşük kaliteli bir makineden kaynaklansa da sizin makineniz başlangıçta iyi performans gösterdi, bu yüzden makinenizin bir şansı var. Temizlemeyen bir bulaşık makinesini tamir etmek için hangi adımları atabileceğinizi ve bulaşıklarınızı lekesiz tutmak için en iyi şekilde çalıştığından emin olarak en iyi kullanım uygulamalarını öğrenmek için takip edin.

Temizlemek ve Tıkanıklığı Gidermek İçin Sirke Kullanın
Bulaşık makinenizde yiyecek birikintileri ve sert sudan kaynaklanan pislik ve yapışkan madde birikimi önemsizse, durumu genellikle bir sirke döngüsü çalıştırarak düzeltebilirsiniz. Boş bulaşık makinesinin altına üç bardak beyaz sirke dökün ve en uzun döngüyü seçin. Sirke, hafif mineral birikimini çözecek ve püskürtme kolundaki deliklerdeki kalıntıları temizleyecektir. Ayrıca, bulaşıkların daha temiz ve daha iyi kokması için iç duvarlardaki artık gresi de temizleyecektir.

Püskürtme Kolu Tıkanmalarını Kontrol Edin
Püskürtme kolundaki delikler çok tıkalıysa, elle temizlemeyi deneyin. Püskürtme kolu, bulaşık makinesinin altında bulunur ve tipik olarak kopar veya vidalı bir kapağı gevşeterek çıkarılabilir. Delikleri temizlemek için bir kürdan kullanın ve ardından püskürtme kolunu sıcak su altında durulayın.

Su Sıcaklığını Artırın
Sıcak su, yiyecek parçacıklarını çözmek için hayati önem taşır. Bu nedenle bazı bulaşık makinelerinin suyu ideal sıcaklığa kadar ısıtmak için yerleşik bir yeteneği vardır. Bulaşık makinenizde bu özellik yoksa sıcak su ısıtıcınızdaki su sıcaklığını en az 120 dereceye yükseltin. Ayrıca, bir yüklemeye başlamadan önce, makineye yalnızca sıcak suyun girmesini sağlamak için mutfak lavabosundaki sıcak suyu bir dakika çalıştırın.

Bulaşık Makinesinin Giriş Valfini Değiştirin
Bulaşık makinesi, yukarıdaki sorun giderme işlemini tamamladıktan sonra bile bulaşıkları temizlemiyorsa, suyun bulaşık makinesine akmasına izin veren giriş valfi arızalı olabilir. Bir döngü sırasında bir çekiç sesi sorunu gösterir. Bu noktada, birçok ev sahibi bir teknisyen çağırmayı tercih eder, ancak kendiniz yapmak istiyorsanız, kullanıcı kılavuzunuza bakın. Sipariş vermeniz gereken yedek valfi listeleyecek ve eskisinin nasıl değiştirileceğine dair talimatlar sunabilecektir.

Yüklemeden Önce Durulayın
Bulaşık makineniz tekrar iyi temizliyor, onu en iyi şekilde tutmak için birkaç basit önlem alın. Öncelikle, bulaşık makinesinin çöp öğütücü olmadığını unutmayın. Günümüzün yeni modellerinin çoğu ("kendi kendini temizleyen" olarak etiketlenmişse), çöp öğütücülerine benzeyen, ancak yalnızca küçük yumuşak yiyecek parçalarını işlemek için tasarlanmış özellikler içerir. Büyük veya sert yemek artıkları içeren tabaklar veya tavalar bulaşık makinesine yüklenirse, döküntüler küçük öğütücüyü ezebilir, tabak ve bardaklarda tortular bırakabilir. En iyi uygulama, kalan yiyecekleri kazımak ve yüklemeden önce büyük parçaları çıkarmak için bulaşıkları sıcak su altında durulamaktır.

Filtreyi Temizleyin
Bulaşık makineniz kendi kendini temizlemiyorsa, büyük olasılıkla yiyecek artıklarını tutmak için tasarlanmış bir manuel filtreye sahiptir. Filtre tıkandığında, bulaşık makinesi kirli suyu yeniden dolaştırmaya devam eder. Bu da küçük parça yemeklerin yapışmasına ve muhtemelen kötü kokan bulaşıklara neden olur. Filtre, makinenin alt kısmında yer alır ve genellikle döndürülerek çıkarılabilen bir kapakla kapatılır. Kapağı çıkarın ve ardından filtreyi kaldırın. Tortuları gevşetmek için gece boyunca sirke içinde bekletin ve ardından eski bir diş fırçasıyla fırçalayın. En iyi sonuçlar için filtreyi bir veya iki ayda bir temizleyin.

Üreticinin Önerdiği Şekilde Bulaşıkları Yükleyin
Bazı bulaşık makinelerinde güçlü su jetleri bulunurken, diğerleri daha az agresiftir, ancak hangi makineye sahip olursanız olun, doğru şekilde yüklerseniz en iyi sonuçları alırsınız. Bulaşık makinesinin yanlış yüklenmesi, spreyin tüm bulaşıklara ulaşmasını engelleyerek yiyecek birikintilerinin yapışmasına neden olabilir.

Kaliteli Deterjan Kullanın
Bulaşık makinesi deterjanı, yiyecek birikintilerini çözmek ve cam eşyalar üzerindeki sert su lekelerini azaltmak için birlikte çalışan bir enzim, deterjan ve durulama yardımcıları karışımı içerir. Göz alıcı sonuçlar için başarılı bir sicile sahip bir bulaşık makinesi deterjanı kullanın.

Parlatıcı Ekleyin
Parlatıcı kullanmak, puslu, donuk bulaşıklar ile kristal berraklığında, bardaklar ve parlak tabaklar arasında fark yaratabilir. Bu sıvı katkı maddeleri, su damlacıklarının lekeler bırakmasını önlemek için tasarlanmış yüzey aktif maddeler içerir. Bulaşık makinenizin parlatıcı haznesini dolu tutun ve bir yükü çalıştırmadan önce makinenin altına küçük bir parlatıcı fışkırtması ekleyin.

Bir Su Yumuşatıcı Takmayı Düşünün
Sert su, tabaklar ve cam eşyalar üzerinde hoş olmayan kalıntılar bırakabilir. Ayrıca bulaşık makinesinin iç parçalarında tortu bırakarak püskürtme kolunun serbest dönme hareketini azaltır ve valfleri bloke ederek ünitenin ömrünü kısaltır. Suyunuzun sert olduğundan şüpheleniyorsanız basit bir kit ile bir test gerçekleştirin. Sonuçlar suyun sert olduğunu gösteriyorsa, evinize giren su hattına bir su yumuşatıcı takmayı düşünün. Yumuşatıcı sadece bulaşık makinenizi korumakla kalmaz, aynı zamanda lavabolar, küvetler ve duşlardaki sert su birikintilerini de azaltır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.