Birinci ve İkinci Gebelik Arasındaki Farklar

İkinci bir hamileliğin farklılıkları vardır. Deneyimli olmanıza rağmen hem fiziksel hem de zihinsel bazı sürprizlerle karşılaşacaksınız.

Birinci ve İkinci Gebelik Arasındaki Farklar
05 Mart 2021 - 00:07
Bununla birlikte, diğer çocuklarınızı yeni bebeğe hazırlamak için yardım etmeniz de gerekecek.

Fiziksel Farklılıklar
Fiziksel olarak, ilk hamileliğinizden yaklaşık bir ay önce çekilme, çekme ve genişleme hissini çok fazla yaşadığınızı göreceksiniz. Bunun nedeni, rahmin yatma olasılığının daha düşük olması, daha önce gerilmiş olması ve aynı zamanda ne hissettiğinizin daha fazla farkında olmanızdır. Bu bir düşüş gibi görünse de bebeğinizin fetal hareketlerini yaklaşık bir ay önce tanımak gibi ek faydalar da vardır.

Doğum öncesi bakımınız, ilk hamileliğinizde aldığınız bakıma benzer olacaktır. Her gebelik benzersizdir ve aynı düzeyde bakım gerektirir. Bu durum, önceki hamileliğinizde yaptığınız sıklıkta doğum öncesi kontrollerinize gitmeniz gerektiği anlamına gelir. İlk hamileliğinizde yaptığınız aynı temel taramalara sahip olacaksınız. İlk hamileliğinizde herhangi bir komplikasyon yaşadıysanız, ikinci bir hamilelikte daha fazla izlemeye ihtiyaç olabilir. Bir örnek olarak, ilk hamilelikte gebelik diyabeti geliştirdiyseniz, ikinci bir hamilelikte daha fazla veya daha erken izleminiz olabilir.

Duygusal ve Zihinsel Farklılıklar
İlk hamileliğinizle, muhtemelen ilk çocuğunuzun doğumuna hazırlanmak için çok fazla zihinsel ve duygusal enerji harcadınız. Artık bakmanız gereken başka çocuklarınız olduğuna göre, bu hamilelikten duygusal olarak uzak hissedebilirsiniz. Bu normal bir tepkidir ve hiçbir şekilde bu bebeği daha az seveceğinizi göstermez. Partneriniz de muhtemelen bu hamilelikle daha az ilgilenecektir. 

Anneler ayrıca başka bir çocuk için yeterince sevgi olduğundan endişelenebilirler. Bu bebeğin farklı bir çocuk olduğunu ve kendine has yetenekleri ve özellikleri olacağını unutmayın. Aşkınız sonlu bir sayı değil, hiç bitmeyen bir duygu kaynağıdır. Öyleyse zaman ayırın. Yeni doğmuş bebeğinize aşık olmak için zaman ayırmanız gerekebilir, ancak bu ilk bebeklerde bile yaygın bir durum olabilir.

İkinci Doğum ve Doğum Hakkındaki Düşünceler
İlk kez anne olacak anne adaylarının ne bekleyeceklerini bilmedikleri için doğum konusunda endişelenmeleri yaygın bir durumdur, ancak ikinci kez anneler, onları neyin beklediğini bildikleri için endişelenirler. Yaklaşan doğumunuzla ilgili endişe çok normal olabilir. Daha önce yapmış olmanıza rağmen, bu sefer nasıl olacağını sorgulamanız normaldir. Bu durum, daha önce olan bazı şeylerden kaçınmaya çalışmayı veya ilkine çok benzediğinden emin olmayı içerebilir. 

Yaklaşan doğumunuzla ilgili endişeleri azaltmaya, duygusal katılımı ve bağlılığı artırmaya yardımcı olabilecek bir şey, başka bir dizi doğum dersine katılmaktır.

Birçok ikinci kez anne olan anne adayları, bildiklerinden dolayı doğum konusunda endişeli olabilir. İkinci kez anne olacakken ise duyacaklarınıza şaşıracaksınız. İkinci zamanlayıcıların çoğu, emeğin öngörülebilir bir kurs olmadığını bildikleri için daha fazla olasılığa açık olduklarından aslında daha fazlasını öğrendiklerini söylüyor. Bu aynı zamanda eşinizle zaman geçirme ve bu hamileliğe odaklanma şansı verir. 

Öyleyse, bu hamileliğin tadını çıkarın ve "bebek uyurken uyumaya" çalışın. "Bebek" 3 veya 4 yaşında olsa bile!
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.