Bebekler Rahim İçinde Ağlar mı?

Pek çok anne ve baba, bir kadının hamileliği sırasında bebeklerine ultrason yoluyla gizlice göz atma şansını çok değerli bulur.

Bebekler Rahim İçinde Ağlar mı?
04 Mart 2021 - 00:39
Tekme atmak, el sallamak veya baş parmağını emmek gibi yeni beceriler göstererek küçüklerini gerçek zamanlı olarak görme şansından zevk alırlar. Ebeveynler bugün bebeklerinin rahimde geliştiğine her zamankinden daha fazla tanık olabilirler, ancak yine de bir bebeğin rahimdeyken neler yapabileceğini merak edebilirler. 

Bebekler Rahimde Ağlar mı?
Araştırmacılar ilk olarak bebeklerin anne karnında nasıl tepki verdiğini merak etmeye başladılar. Doğumdan hemen sonra bebeklerin annelerinin sesini tercih ettiklerini fark ettiler. Bebekler, annelerinin sesini rahimde mi öğrendiler yoksa doğaları gereği annelerinin kim olduğunu otomatik olarak mı öğrendiler?

Artık bebeklerin henüz anne karnındayken öğrenmeye ve dünyaya tepki vermeye başladığını biliyoruz. Araştırmalar bize, bebeklerin aslında anne karnındayken beklediğinizden çok daha erken tepki vermeye başladığını göstermiştir.

Örneğin, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, rahimdeki sese en erken yanıt veren bebeğin, 16 haftalık olduğu bulundu. Bu aslında kulaklar tam olarak gelişmeden bile önceye denk geliyor. Çalışma, ayrıca anne karnındaki bebeğe dokunmanın ve konuşmanın doğrudan fetüsü etkilediğini ve bunun sonucunda fetüslerin daha fazla tekme atıp daha fazla hareket edeceğini buldu.

Artık bebeklerin rahmin içindeyken rahim dışındaki dünyayı öğrenmeye başladığını biliyoruz. Sesler, annenin hareketi, ışık ve annenin karnına baskı yapan büyük kardeşler gibi dış uyaranlara tepki verirler.

Rahimdeki bebekler ürkebilir, hareket edebilir, idrar yapabilir ve takla atabilir, ancak amniyotik sıvı nedeniyle bir bebeğin rahimde gerçekten ağlayıp ağlamadığını ve rahimdeki bir bebeğin şikayet edecek pek bir şeyi olmayabileceği gerçeğini söylemek zor gibi görünüyor.

Bebek Ağladığında Ne Olur?
Ağlamayı oldukça basit bir şey olarak düşünseniz bile, aslında ağlamaya giden çok şey vardır. Bir bebeğin ağlamayı başarması için vücuttaki birçok sistem arasında yüz kasları, hava yolu düzenlemesi ve nefes alma gibi çok sayıda koordinasyon olması gerekir. 

Bir bebeğin ağlaması için olması gereken en önemli şey bir çeşit seslendirme, yani sestir. 2004 yılında yapılan bir araştırma, ağlamanın hem ses olmayan hem de sesli bir bileşeni olduğunu gösterdi. Dolayısıyla, bir bebek anne karnında ağlamayı öğrenmeye başladığında, ağlamanın ses olmayan tarafını sergiliyor demektir, ancak bir bebek ağladığında fark edilmesi gereken en önemli şey, ağlamanın önemli bir gelişimsel kilometre taşı olmasıdır. Bir bebeğin ağlayabilmesi, beyninin, sinir sisteminin ve vücudunun ağlamayı başarmak için doğru şekilde çalıştığını gösterir. Yani ağlamak, göründüğünden çok daha fazlasıdır.

Ağlama aslında bebeğinizin şu anlama geldiğini gösterir:
Bir tür dış uyaranların gerçekleştiğini fark etmek
Uyaranın potansiyel olarak zararlı veya tehdit edici bir şey olduğunu ve dolayısıyla olumsuz bir uyaran olduğunu işleme
Uyaranlara fiziksel olarak uzaklaşmaktan, ses çıkarmaya çalışmaktan beyin duyusal farkındalığına kadar birçok yolla tepki vermek

Ağlamak, kelimenin tam anlamıyla bir hayatta kalma mekanizmasıdır. Bebeğin bakıcıya yardıma ihtiyacı olduğunu, sıkıntı içinde olduğunu veya tehdit edici bir durumdan çıkarılması gerektiğini işaret edebilmesini sağlar.

Rahimde Ağlayan Bebekler
Kısa cevap, evet, bebekler anne karnında ağlar. Bununla birlikte, bilim adamları bu durumdan tam olarak emin değiller.

Rahimde ağlayan bir bebek, rahmin dışında ağlayan bir bebekten biraz farklı görünebilir.

Aynı 2004 çalışmasında daha bir bebeğin rahim dışındaki davranışları ile rahim içindeki bir bebeğin davranışlarını karşılaştırdı.

Araştırmacılar, bir bebeğin sahip olduğu toplam 5 durumu belirlediler:
Aktif uyanık
Aktif durum
Ağlıyor
Sessiz uyku
Sessizce uyanık

Bu beş seçenekten sadece ilk dördünün rahim içinde de var olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, çalışma aslında anne karnındaki bir bebeğin ağladığını gösteren görüntüleri kaydetti. 

Bebekler Ana Rahimde Ne Zaman Ağlamaya Başlar?
Doktorlar, bebeklerin gebeliğin 20. haftasına kadar ağlamak için gereken tüm gerekli ön koşulları geliştirdiklerini bilirler. Bu noktada fetüs, solunum hareketlerini koordine etmiş olur, çenesini açabilir, çenesini titreyebilir ve dilini uzatabilir. Ayrıca yutkunabilir.

Bebekler de sıklıkla erken doğduğundan, doktorlar bebeklerin 24. hafta gibi erken bir zamanda ağlama sesleri çıkardığını ve çevrelerindeki gürültüye tepki verebileceklerini bilirler.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.