Bebeğinizin Cinsiyetini Seçmek Mümkün mü?

Bebek sahibi olmak harika bir şey ve neredeyse her çift heyecanla bunu dört gözle bekliyor.

Bebeğinizin Cinsiyetini Seçmek Mümkün mü?
08 Nisan 2021 - 00:08
Bir çiftin bebeklerini erkek mi yoksa kız mı istediği kişisel bir meseledir. Bazı insanlar küçük bir kızı kollarında tutma düşüncesine karşı koyamazken, diğerleri bir erkeğin hayatlarını neşelendirmesini arzular, ancak bir şeyi sadece istemek otomatik olarak bunun olacağı anlamına gelmez. Bebeğinizin aldığı cinsiyet her zaman her ebeveynin kontrolünün dışında olmuştur. Bununla birlikte, modern bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte, artık ebeveynlerin erkek çocuk sahibi olma şansını veya kız çocuk sahibi olma olasılığını artırması mümkün olabilir.

Gebe Kalmaya Çalışırken Bebeğinizin Cinsiyetini Seçebilir misiniz?
Teknik olarak, ebeveynler çocuklarının cinsiyeti üzerinde daha fazla söz sahibi olabilirler. Bu, doktorların hangi embriyonun erkek ya da dişi olduğunu net olarak belirleyebildiği doğurganlık tedavileri yolunu içerir. Kulağa harika bir şey gibi gelse de bu tedavilerin çok pahalı olduğunun, hepsinin eşit derecede doğru olmadığının ve herkesin kullanımına açık olmadığının farkında olmak en iyisidir.

Genellikle bebeklerinin cinsiyetinde daha fazla kontrole sahip olmakla en çok ilgilenen iki tür insan vardır. Cinsiyete bağlı genetik bozuklukları çocuklarına aktarmak istemeyenler bir türdür. Örneğin, epilepsi erkek çocuklarda daha fazla görüldüğünden, ailesinde bu hastalığa yakalanan ebeveynler, bir kız çocuğuna nasıl hamile kalacaklarını bilmek isteyebilir.

Çocuklarının cinsiyetini kontrol etme ihtimali en yüksek olan ikinci çift türü ise aile dengelemesi planlayan çiftlerdir. Bu, ebeveynlerin aile biriminde denge sağlamak için her cinsiyetten bir çocuk sahibi olmaya çalıştıkları yerdir. Burada, halihazırda bir kızı olan bir çift, erkek bebek için bir plan bulmak isteyebilir.

Tedavilerin en doğru olanının genellikle on bin dolardan daha pahalı olduğunu ve tedaviyi çok pahalı hale getirdiğini unutmayın. Eksilere ek olarak, tedaviler de sıklıkla invazivdir ve ilaçlar, istenmeyen yan etkilerle gelme potansiyeline sahiptir.

Bebeğin Cinsiyet Seçimi Yöntemleri - Yüksek Teknoloji
Yüksek teknolojili cinsiyet seçme yöntemleri, çok fazla zamanve para harcamak için karar vermeniz gereken yöntemleri kapsar. Bu yöntemler, istediğinizi elde etmenizde size yardımcı olacak en gelişmiş bilimsel teknolojiyi, ilaçları ve yöntemleri kullanmak için çalışır. Burada tartışacağımız ikisi, İn VitroFertilizasyon yöntemi ve Ericsson Yöntemi'dir.

İn VitroFertilizasyon (IVF)
İn VitroFertilizasyon yaygın bir doğurganlık tedavisidir, ancak bebeğinizin cinsiyetini de kontrol edebilir.

İn Vitro, gübreleme, anne adayının yumurtalıkları birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için doğurganlık ilaçları alması gereken bir yöntemi içerir. Genellikle yumurtalıklar yalnızca bir yumurta üretir. Yumurtalar daha sonra doktor tarafından rahim duvarlarından sperm ile döllenmek üzere alınacaktır. Bu, bir petri kabında gerçekleşir. Birkaç gün sonra yumurta döllenir ve bir embriyo oluşur. Sonrasında ise doktor embriyoları uterusa yerleştirir.

Nasıl Yapılır?
Tüp bebek sırasında Preimplantasyon Genetik Test adı verilen bir ptorokol mevcuttur. Burada, embriyodan birkaç hücre çıkarılır ve fetüse geçmiş olabilecek kromozomal veya genetik bozuklukların varlığı test edilir. Şu anda iki test yapılır. BunlarPreimplantasyon Genetik Tanı (HPGD) ve Preimplantasyon Genetik Tarama olarak karşımıza çıkar (PGS). Her iki test de bebeğinizin cinsiyetini kontrol edebilir.

Doğruluk ve Etkinlik
Bu prosedür, embriyonun cinsiyetini belirleme konusunda neredeyse %100 doğrudur. Bir erkek çocuğa bilimsel olarak hamile kalmak istiyorsanız, bu seçenek tercih edilebilir. 

Maliyet
Tüp bebek yoluyla çocuğun cinsiyetini taramak ve etkilemek için yapılan tedavinin maliyeti yaklaşık olarak 20.400 dolardır.

Ericsson Yöntemi
Nasıl bir kıza sahip olunacağını ya da IVF yöntemiyle yapacağınız kadar masraf ve acı çekmeden nasıl erkek çocuk sahibi olunacağını arıyorsanız, bu sizin için başka bir mükemmel seçenektir.

Ericsson Metodu, Suni Tohumlamayı (AI) içerir. Burada sperm, bir kateter kullanılarak döllenmenin gerçekleştiği yerin yakınına manuel olarak yerleştirilir. Bu yöntemde de doğurganlık ilaçlarına ihtiyaç duyulabilir. Ericsson Metodu, erkekleri üreten spermi ve ayrı olması için kızları üreten spermi konu alır. Erkekleri üreten spermler, kızlarla sonuçlanan, yavaş hareket eden spermlere oranla genel olarak daha hızlı yüzmektedir.

Nasıl Çalışır?
Spermden bir numune, bir test tüpünün içinde bekleyen bir yapışkan sıvı tabakasına dökülür. Sperm içeri yerleştirildiğinde hepsi aşağı doğru yüzmeye başlayacaktır. Sonunda erkekleri üretecek olan sperm, kız üreten spermden daha hızlı ulaşır. Sperm ayrıldıktan sonra tercih edilen sperm ister erkek ister dişi olsun, yapay bir şekildeuterusadöllenme işlemi geçirir.

Doğruluk ve Etkinlik
İstatistikler, bu durumda %78-85 civarında sonuçların doğru olduğunu göstermektedir. Kızlar için yüzde daha düşüktür ve %73 ila 75 başarı gösterir.

Maliyet
Ericsson yönteminin fiyatı çok daha düşüktür.Fiyat, ortalama 600 dolardır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.