Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısının yüzlerce sebebi olabilir. Migren, sinüzit gibi hastalıklar veya yüksek tansiyon, stres, açlık gibi olgular en fazla görülen baş ağrısı nedenleridir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir
01 Ocak 2021 - 17:55 - Güncelleme: 13 Şubat 2021 - 20:35
Eğer başınızda mide bulantısına sebep olacak derecede zonklama varsa bunun sebebi migren olabilir. Migren hastalarının çoğu baş ağrısından önce bir takım görme problemleri, siyah noktacıkların uçuşması, ışık belirmeleri gibi olaylarla karşılaştıklarını söylerler. Işık olayları bitince de genellikle migren ağrısı başlar. Hasta bu noktadan sonda çevresindeki ses ve ışığa karşı daha hassaslaşır. Göze aniden ışık vurması veya başı aniden çevirme bile şiddetli ağrı yapar.

Migren ağrısı olanların ışık almayan bir yerde yalnız kalmaya ihtiyaçları vardır. Bir süre istirahat iyi gelecektir. Migren ağrıları tekrarlayan ağrılardır. Haftada veya ayda birkaç kez nüksedebilir.

Baş Ağrısı Nedenleri
Baş ağrısı gözlere vuruyorsa bu sinüzit ağrısı olabilir. Genellikle birkaç saat veya bir iki gün süren ağrılardır. Sinüzit ağrısının belirtisi burun akıntısının kesilmesidir. Islak saçla dışarı çıkılması veya soğuk havalarda şapka takılmaması sonucunda sinüslerde iltihaplanma olur, burun akıntısı kesilerek ağrı oluşur. Sinüzit ağrısından korunmak için kafayı soğuktan, nemden ıslaklıktan korumak gerekir. Hafif ağrı kesicilerle veya gözler kapalı şekilde istirahat edilerek ağrı hafifletilebilir.

Baş ağrısının bir türü de küme baş ağrısıdır. Çoğunlukla genç erkeklerde görülen ve yılın belli dönemlerinde atak yapan şiddetli bir ağrı türüdür. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte intihar etmeyi düşündürecek kadar şiddetlidir. Şakağa giren müthiş ağrılar veya tek yönlü şiddetli ağrılar şeklindedir. Bazen ağrı kesiciler bile çare olmamaktadır. Derin nefes almak bir derece bu ağrıları dindirmektedir.

Şiddetli baş ağrısı türlerinden biri de salkım baş ağrısıdır. Stres, alkol, düzensiz yaşam, damar genişletici ilaçlar, kötü beslenme, sigara ve katkılı gıda maddeleri salkım baş ağrısını tetikler. Bir başka sebebi de uyku apnesidir. Genellikle ortalama yarım saat civarında süren bu ağrı göz ve yüz çevresinde şiddetli zonklayıcı ağrı şeklindedir. Gözlerde yaşarma, göz bebeklerde düşme gibi etkileri de vardır. Yılın aynı dönemlerinde ve yüzün hep aynı bölgesinde ağrı meydana gelir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Temiz hava almak, keskin ışıktan kaçmak ve stresten uzak durmak ağrıları hafifletecektir. Baş ağrıları içinde en sık görülenlerden birisi gerilim baş ağrısıdır. Gerilim baş ağrıları stres başta olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle kafa ve boyun bölgesindeki kasların gerilmesinden kaynaklanır. İnsanların yüzde sekseni gerilim baş ağrısını yaşar. Dinlenmek ve uyumak iyi gelecektir. Gerilim ağrıları yukarıda bahsedilenler kadar şiddetli değildir. Ama sık görüldüklerinden kişinin yaşam kalitesini düşürebilirler.

Gerilim ağrılarından kurtulmak için stresten uzak durmalı, uzun süre aynı pozisyonda oturmamalı, gün içinde kısa yürüyüş ve egzersizler yapılmalıdır. Orta yaş ve üzeri kişilerde tansiyona bağlı baş ağrıları görülebilir. Zaman zaman şiddetlenen zonklamalar görülür. Tansiyonun düşürülmesi ve istirahat ile geçer.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
• Vücudu rahatlatmak baş ağrılarını azaltacaktır. İstirahat etmek, temiz hava almak, başa masaj yapmak ve ayakları ılık suya sokmak vücudu gevşeteceğinden baş ağrısını hafifletecektir.

• Gürültülü ve sesli ortamları terk etmek telefon veya bilgisayarla meşgul olmamak da faydalı olacaktır.

• Yoga yapmak, namaz kılmak veya Kuran okumak da baş ağrılarını hafifletecektir.

• Kronik olarak başınız ağrıyorsa akupunktur tedavisi ile baş ağrılarını önemli oranda azaltabilirsiniz.

• Birçok baş ağrısının sebebi vücuttaki su ve mineral eksikliğidir. Mineral takviyesi yaparak damarlarınızı rahatlatabilir, kan akışını kolaylaştırabilirsiniz.

• Nane çayı ve papatya çayının da baş ağrılarına olumlu etkileri vardır. Hoş kokulu bitkiler ve bunların çayları rahatlatıcı etkisiyle baş ağrısını azaltacaktır.

• Zencefil çayı sinüzit ağrılarına, papatya çayı ise tansiyona bağlı baş ağrılarına iyi gelmektedir.

• Stres kaynaklı baş ağrıları için B vitamini içeren besinleri tüketmelisiniz. Kafeinli içecekler ve çikolata ise baş ağrısına yol açıyor.

• Uyku başta olmak üzere istirahat ve temiz hava baş ağrısına iyi gelirken, ışıktan, sesten, radyasyon yayan aletlerden, stresten ve alkolden uzak durmak gerekiyor.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.