Anemi Nedir? Neden Olur? Nasıl Teşhis Edilir?

Uzun süre kendini sürekli yorgun ve zayıf hisseden herkes anemiye sahip olabilir. Özellikle demir eksikliği gibi anemiye neden olan birçok farklı sebep vardır.

Anemi Nedir? Neden Olur? Nasıl Teşhis Edilir?
22 Nisan 2021 - 00:11 - Güncelleme: 22 Nisan 2021 - 00:14
Bu makalemizde anemi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Anemi Nedir?
Organlarımızın işlevsel kalması için oksijene ihtiyaçları vardır. Bu, kan dolaşımımıza akciğerler, daha doğrusu kırmızı kan hücreleri yoluyla ulaşır. Çünkü bu hücreler oksijen taşınmasından sorumludurlar. Oksijeni bağlayan ve daha sonra organlara geri salan hemoglobin adı verilen bir molekül içerirler. Anemi, vücutta çok az kırmızı kan hücresi olduğu veya çok az hemoglobin olduğu zamandır.

Anemi Neden Olur?
Aneminin en yaygın nedeni demir eksikliğidir. Özellikle kadınlar bundan daha fazla etkilenmektedir. B12 vitamini ve folik aside ek olarak demir, kırmızı kan hücrelerinin gelişimi için önemli bir yapı taşıdır.Anemi, kadınlarda daha sık görülen zararsız bir demir eksikliği olabilir. Ancak yaşamı tehdit eden bir hastalık da olabilir, bu yüzden mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Anemiye neden olan çeşitli hastalıklar da vardır. Gastrointestinal sistemde kanayan ülserler veya tümörler anemiye neden olabilir. Bir diğeri, kemik iliğinin nadir görülen bir hastalığı olan miyelodisplastik sendromdur. Bu durumda vücut neredeyse hiç olgun kan hücresi üretmez. Kan oluşum bozukluğu meydana gelir. Bu hastalık sadece yaşamın seyri içinde gelişir. Hastalık tedavi edilmezse, hasta için hayati tehlike oluşturabilir. Bu sendromun nedenleri günümüzde maalesef büyük ölçüde halen belirsizdir.

Konjenital hastalıklar örneğin talasemi veya orak hücre anemisidir. Bu hastalıkta kan hücreleri vücutta çok hızlı parçalanır ve bu da kansızlığa neden olur. Bu durumda özel bir hastanede tedavi gereklidir.

Anemi Nasıl Teşhis Edilir?
Bazı durumlarda hastalarda kansızlığa rağmen herhangi bir belirti görülmez. Ancak yorgunluk, uyku hali veya kötü performans gibi belirtiler ortaya çıksa bile, bunların anemi belirtisi olarak kabul edilmesi her zaman kolay değildir. Ayrıca başka bir hastalığın tetikleyici olup olmadığını ve öyleyse hangilerinin olduğunu bulmak önemlidir.

Aneminin türüne bağlı olarak özel bir tedavi uygulanır. Demir, folik asit veya B12 vitamini eksikliği varsa hastalara genellikle demir, folik asit veya B12 vitamini içeren uygun tabletler verilir. Bu, kan oluşumunun bozulduğu hastalıklarda farklıdır: Miyelodisplastik sendromda, eritropoietin enjeksiyonları yardımcı olabilir. Bu yapı malzemesi daha olgun kırmızı kan hücreleri üretmelidir.

Yaşlılarda Anemi
Yaşlılar anemi sık görülen bir rahatsızlıktır. Bir kişi yaşlandıkça, anemiye yakalanma olasılıkları artar. 17 ile 49 yaşları arasında erkeklerin tahminen yüzde 1,5'i ve kadınların yüzde 12,2'si, 75 yaşından itibaren ise erkeklerin yüzde 15,7'si ve kadınların yüzde 10,3'ü anemiye sahiptir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.