Akciğer Kanserinde Diyetin Önemi

Belirli bir diyetin akciğer kanserini tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, sağlıklı beslenmenin genel sağlık üzerinde ...

Akciğer Kanserinde Diyetin Önemi
25 Mart 2021 - 00:26
İyileştirme, enerji seviyelerini artırma gibi etkenlerde faydası vardır. Tedaviniz esnasında size daha fazla güç ve kuvvet verir. Şu anda dengeli bir diyet yemek zor olabilir. Akciğer kanseri ve tedavileri iştahınızı azaltabilir. Özellikle kemoterapi, yiyeceklerin tat alma şeklinde değişiklik yaratabilir ve ağzınızı bir şey yiyemeyecek kadar ağrılı bir hale sokabilir.

Size uygun olan sağlıklı bir beslenme planını bulmak ve uygulamak için doktorunuzla ve bir diyetisyenle görüşün. Akciğer kanseri tedavisi sırasında mevcut kilonuzu korumak ve sağlığınızı düzenli tutmak için yiyecekleri seçmenize yardım ederler.

Akciğer Kanseri İçin En İyi Diyetler
Akciğer kanseri olan insanlar için tek bir tane "en iyi diyet" diyebileceğimiz bir liste yoktur. İdeal diyetiniz şunlara bağlıdır:
• Akciğer kanseri tedavi planı ve yaşadığınız yan etkiler
• Tercihler
• Ağırlık
• Diyabet veya kalp hastalığı gibi diğer durumlar

Herhangi bir akciğer kanseri diyetinin amacı:
• Kilo kaybının önüne geçmek için size yeterli kalori imkanı sunar.
• Vitaminler, mineraller, protein, sağlıklı yağlar ve karbonhidratlar dahil olmak üzere vücudunuzda ihtiyaç duyulan temel besinleri vermiş olur.
• İshal, mide bulantısı veya kabızlık gibi tedavinin yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. 

Doktorunuzla ve kanser konusunda uzmanlaşmış bir diyetisyenle konuşun. İhtiyaçlarınıza ve yemek tercihlerinize göre bir diyet düzenleyebilirler.

Keto Diyeti
Ketojenik veya keto diyet çok düşük karbonhidrat içeren, yüksek yağlı bir diyet özelliği taşır. Keto diyetinin akciğer kanseri de dahil olmak üzere ilerlemiş kanserlerin tedavisinde etkili olabileceği öne sürülüyor, ancak, çalışmalar, özellikle kemoterapi ve radyasyon gibi tedaviler görürken, akciğer kanseri olan kişiler için keto diyetinin takip edilmesinin zor olduğunu göstermiştir. Kalori alımının azalmasına neden olabilir.

Bu alandaki araştırmalar devam etmektedir. Herhangi bir diyet değişikliğine gitmeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Tıbbi ekibiniz, genel sağlığınıza ve durumunuzu göz önünde bulundurarak sizin için en iyi duygun diyete karar verecek ve bunu sizinle işbirliği içerisinde yapacaktır.

Diyet ve Tedavi
Akciğer kanseri tedavileri şunları etkileyebilir:
• İştah
• Yeme yeteneği
• Vücudun besinleri gıdalardan emmesi 

Hem kanserin kendisi hem de kemoterapi gibi tedaviler, kilo kaybetmeye sebep olmaktadır. Sağlıklı beslenme, çok fazla kilo vermenizin ve yetersiz beslenmenizin önüne geçmede yardımcı olur.
Dengeli bir diyet, yemek ve vücudunuzu besler ve akciğer kanseri tedavisi sırasında sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Kilo kaybı gibi tedaviye bağlı olan yan etki risklerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Sağlıklı ve iyi beslenme, size daha fazla enerji ve güç kazandırır. Bununla birlikte, tedavi aşamasında ise yaşam kalitenizi iyileştirmeye ve artırmaya yardım eder. 

Diyet ve Yan Etkiler
Kemoterapi ilaçları, vücudunuzdaki kanser hücrelerini öldüren güçlü ilaçlardır. Bu ilaçlar çok güçlü olduğu için aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilirler:
• Mide bulantısı ve kusma
• İshal
• Kabızlık
• İştah kaybı
• Koku ve tatta değişiklikler
• Ağız yaraları

Belirli yiyecekleri yemek ve diğerlerinden kaçınmak, kemoterapi ile ilgili bu yan etkileri azaltmaya yardımcı olabilir.
Her insanın ihtiyacı farklılık gösterir. Bu nedenle işinize yarayan bir plan bulmak için sağlık ekibinizle birli içinde çalışmak oldukça önemlidir. 

Bulantı ve kusma için: Tost, kraker ve pirinç gibi hafif yiyecekler yiyin.
Büyük öğünler almak yerine daha küçük ve aynı zamanda daha sık öğünler tüketin.
Soğuk veya oda sıcaklığında yiyecekler tüketmek, kendinizi hasta hissettiğinizde faydalı olacaktır.

İshal için: İshal nedeniyle kaybedilen sodyumu yenilemek için tuzlu kraker veya et suyu gibi tuz içeren yiyecekler yiyin.
Her cıvık bağırsak hareketi sonrasında en az 1 bardak su veya sporcu içeceği tüketin.
İshal hali düzelene kadar pirinç, muz ve kızarmış ekmek gibi hafif yiyecekler tüketmeyi tercih edin.
İshali daha da kötüleştirebilecek süt, yağlı yiyecekler ve tatlılardan kaçının.
Doktorunuz tersini belirtmedikçe, tam tahıllar, taze meyve ve sebzeler gibi yüksek lif içeren besinleri sınırlamaya çalışın.

Kabızlık için: Tuvalete çıkmanıza yardımcı olmak için, tam tahıllı gevrekler ve ekmekler, taze sebzeler, çekirdekli ve kabuklu taze meyveler, meyve suları, kuru erik ve kayısı gibi kuru meyveler gibi yüksek lifli yiyecekler yiyin.
Su ve pastörize meyve suları dahil daha fazla sıvı için. Çay veya kahve gibi sıcak içecekler, kabızlığı dindirmede yardımcı olan içekler olabilir. 
Peynir ve yumurta gibi kabızlığı daha da kötü bir hale sokacak yiyeceklerin tüketimini azaltın.

İştah kaybı için: Gün boyunca üç büyük öğün yerine daha sık küçük öğünler ve atıştırmalıklar yiyin.
Diyetinizdeki fıstık ezmesi, tavuk, haşlanmış yumurta, humus ve fındık gibi yüksek kalorili ve aynı zamanda yüksek proteinli yiyeceklerin tüketim miktarını en aza indirmeye çalışın.

Tat ve koku değişiklikleri için: Pişirdiğiniz yemeklerin kokusuna tahammül edemiyorsanız, yiyecekleri soğuk veya oda sıcaklığında servis etmeye çabalayın.
1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı karbonatı 4 bardak suya karıştırın ve yemeklerin daha lezzetli olması için yemekten önce ağzınızı çalkalayın.
Metal mutfak gereçleri kullanmak yerine plastik çatal, kaşık ve bıçak tercih edin.
Meyveleri yemeden önce dondurun.
Size hitap eden lezzetler bulana kadar yeni baharatlar ve turşular deneyin.

Ağız yaraları için: Ağzınızı rahatlatmak için yemek yemeden önce ilaç alıp alamayacağınızı öğrenmek için doktorunuza danışın.
Yulaf ezmesi ve elma püresi gibi yumuşak yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
Buz kalıpları, donmuş yoğurt veya buz parçaları gibi donmuş yiyecekleri tüketmeye çalışın.
Baharatlı veya tuzlu yiyeceklerden kaçının.
Portakal, limon veya domates gibi asitli herhangi bir besini tüketmeyin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.